تدابیر ویژه‌ی بهزیستی برای پیشگیری و کنترل کرونا در مراکز نگهداری معلولان و سالمندان

مدیر کل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور از تدابیر ویژه‌ای سازمان بهزیستی کشور برای پیشگیری و کنترل این بیماری در مراکز توانبخشی نگهداری معلولان و سالمندان خبر داد.

مصطفی سراج در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به تشدید شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار کرد: بر همین اساس تدابیر ویژه‌ای نیز از سوی سازمان بهزیستی کشور برای پیشگیری و کنترل این بیماری در مراکز توانبخشی نگهداری معلولان و سالمندان پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه ما هم اکنون نگران پرسنل حاضر در مراکز توانبخشی سالمندان و معلولان هستیم، گفت: با توجه به تردد پرسنل در مراکز نگرانی‌هایی بابت ابتلای این افراد وجود دارد که البته تمهیداتی در این زمینه پیش‌بینی شده است و این در حالی است که نزدیک ۲۰ هزار نفر از پرسنل سازمان در مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان تردد دارند.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده از سوی سازمان برای توزیع اقلام بهداشتی و ضدعفونی کنند، افزود: هفته گذشته تعدادی از اقلام در اختیار ۳ استان قرار گرفت که در هفته جاری بنا داریم بخش دیگری از این اقلام را در اختیار چند استان دیگر قرار دهیم و این فرآیند ادامه خواهد داشت.

سراج در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از معلولان و سالمندان در روزهای اخیر و با توجه به تشدید  ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، تصریح کرد:‌در این زمینه براساس هماهنگی‌های انجام شده قرار است میزان ابتلا و جانباختگان از سوی ریاست سازمان، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی اعلام می‌شود اما نکته‌ای که حائز اهمیت است تفاوت چندانی با آمار فوت شدگان تیرماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته نشده است.

وی با اشاره به اینکه سالمندان بیش از سایر مددجویان در خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار دارند، گفت: عمده فوتی‌های سازمان نیز سالمندان بالای ۸۰ سال بودند که در همین ارتباط نیز سازمان تدابیری را اندیشیده است.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور همچنین درباره افزایش یارانه مراکز توانبخشی شبانه‌روزی نگهداری معلولان و سالمندان، ادامه داد: در این ارتباط پیشنهاداتی از سوی انجمن عالی مراکز توانبخشی داده شده است و جلساتی نیز با مسئولان سازمان برنامه و بودجه برگزار شده است و این پیشنهادات مورد بررسی قرار گرفته که امیدواریم به‌ زودی میزان درصد افزایش یارانه مراکز توانبخشی در دولت به تصویب برسد.

وی در رابطه با درصد افزایش یارانه مراکز توانبخشی، اظهار کرد: پیشنهادات متفاوتی در این زمینه مطرح شده است و از سالهای قبل نیز مواردی در این زمینه شده است و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز حدود ۲۰ درصد و یا بیشتر یارانه مراکز توانبخشی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه با افزایش یارانه مراکز توانبخشی تلاش خواهد شد مابه‌التفاوت ماه‌های قبل نیز پرداخت شود، افزود: البته این مسئله منوط به تأمین اعتبارات از سوی سازمان برنامه و بودجه است که امیدواریم این مسئله محقق شود.

مدیر کل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در ادامه در رابطه با هزینه تمام شده برای نگهداری افراد معلول و سالمند در مراکز توانبخشی گفت: در حال حاضر  ۳ میلیون تومان هزینه نگهداری این افراد است که بخشی از این رقم به صورت یارانه از سوی بهزیستی به مراکز و بخشی دیگر نیز از سوی خانواده تأمین می‌شود.

کد خبر 21057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =