تا سال ۱۴۰۰ تمام معلولان دارای پرونده ژنتیکی می شوند

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی در نشست خبری هفته جهانی معلولین گفت: طرح تشکیل پرونده ژنتیکی برای معلولان با شناسایی ۲ هزار معلول در خراسان رضوی آغاز شده و برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا سال ۱۴۰۰ تمام معلولان دارای پرونده ژنتیکی باشند.

حمیدرضا پوریوسف ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت 12 آذرماه روز جهانی معلولین در مرکز فنی حرفه ای توانیابان  برگزار شد اظهارداشت: هفته معلولین مهمترین مناسبت برای افراد دارای معلولیت است در حال حاضر ۱۲۳ هزار و ۳۷۲ نفر در اداره کل بهزیستی خراسان رضوی  پرونده دارند که اکثرا معلولین جسمی حرکتی هستند.

وی افزود: در حال حاضر ۶ هزار و ۸۲۲ دانش آموز دارای معلولیت در استان داریم و ۹۹۰ دانشجوی دانشگاه غیر دولتی که در مقطع فوق دیپلم تا دکتر تحصیل می کنند.همچنین 122 دانشجوی دولتی داریم که برای اولین بار امسال کمک هزینه تحصیلی به آنها پرداخت خواهد شد.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به فعالیت ۱۷۲ مرکز توانبخشی و آموزشی و نگهداری معلولین در استان تصریح کرد: در بخش روزانه به ۲ هزار و ۸۴۰ نفر و در بخش شبانه به بیش از 4 هزار نفر خدمات ارائه می شود و ۷۸۰ نفر خدمات ویزیت در منزل و به 501 نفرخدمات مراقبت در منزل ارائه می شود.

وی افزود: در استان هزار و ۸۷۰ نفر از معلولین دارای آسیب نخاعی داریم ک هزار و 776 نفر حق پرستاری استفاده می‌کنند و امسال در آبان ماه حق پرستاری ۲ و نیم برابر شده وامسال 554 هزار تومان به ازای هر نفر حق پرستاری پرداخت می شود.

پوریوسف با اشاره به اینکه به ازای هر فرد دارای ضایعه نخاعی، ماهانه مبلغ ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان کمک هزینه لوازم مصرفی پرداخت می‌شود، گفت: سال گذشته ۸۰۰ میلیون تومان کمک هزینه مناسب‌سازی منازل افراد معلول پرداخت کردیم و در ۸ ماهه اول سال جاری نیز ۶۴۷ میلیون تومان با سقف 1.5 میلیون تومان پرداخت شده است.

۱۲ هزار معلول جویای کار در استان

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی افزود: برای رفاه حال معلولان و دریافت رسیدگی و حمایت بیشتر از طرف خانواده، امسال ۱۷۱ نفر از افرادی که فرد معلول در خانواده دارند، معافیت از خدمت گرفته‌اند.همچنین امسال ۱۴۰ معلول ناشنوای متقاضی کاشت حلزون داشتیم که به ازای هر نفر 3 میلیون تومان کمک هزینه با اولویت کودکان زیر سن دبستان پرداخت شد.

وی از وجود ۳۰ مرکز حرفه‌آموزی و کارگاه تولیدی حمایتی مخصوص معلولان در استان خبر داد و گفت: تعداد یک هزار و ۵۰ نفر امسال در این مراکز خدمات دریافت کرده‌اند.

پوریوسف، با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲ هزار معلول جویای کار در استان داریم، اظهارداشت: در حال حاضر ۸۹۶ نفر از کمک هزینه حق بیمه کارفرما استفاده می‌کنند، سال گذشته نیز یک هزار و ۴۳۱ نفر وام‌های تبصره ۱۶ تا سقف ۲۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند.ضمن اینکه این وام در سال جاری تا سقف ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و این وام به یک هزار و ۱۱۰ نفر پرداخت می شود.

وی با استناد به تصویب قانون حمایت از افراد دارای معلولیت گفت: در ماده ۹ این قانون ۳۴ بندی، معافیت پرداخت هزینه دانشگاه(یک بار برای هر مقطع) برای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید لحاظ شده،همچنین مشوق‌هایی برای کارفرمایان جهت به‌کارگیری معلولان در نظر گرفته شده که بر اساس ماده ۱۳ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، کارفرمایانی که افراد معلول را استخدام کنند، از پرداخت حق بیمه آن‌ها معاف و این مبلغ توسط بهزیستی به تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

رشد ۲ برابری مستمری بگیران بهزیستی

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با استناد به ماده ۲۷ این قانون، گفت:  طبق این ماده دولت مکلف شده به کسانی که دارای معلولیت شدید هستند کمک هزینه معیشت پرداخت کند، سال گذشته مستمری بگیران بهزیستی رشد ۲ برابری داشت.

پوریوسف افزود: کلیه معلولانی که سرپرست خانوار هستند و قبلا کمک هزینه تک نفری دریافت می‌کردند از امسال این کمک هزینه به تناسب تعداد افراد خانوار پرداخت می‌شود که در خراسان رضوی ماهانه یک میلیارد و ۸۰۰ هزار تومان به ۱۳ هزار خانوار با این شرایط پرداخت می‌شود.

مشکلات معلولان پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین

وی خاطرنشان کرد: خیلی از افرادی که معلولیت جسمی ـ حرکتی دارند، وابسته به‌وسیله نقلیه شخصی هستند و این مقدار سهمیه‌ای که به افراد سالم تخصیص داده شده است، کفاف نیاز معلولان را نمی‌دهد، از طرفی ۴۰۰ نفر از این افراد موتورسیکلت‌های سه چرخ ویژه معلولان دارند که به علت اینکه پلیس راهور به آن‌ها پلاک نمی‌دهد، هیچ سهمیه‌ای از بنزین ندارند.

پوریوسف گران بودن هزینه گازسوز کردن خودرو برای معلولان را سومین مشکل این افراد بعد از سهمیه‌بندی دانست و خاطرنشان کرد: این مشکلات را به اضافه مطالبه‌ای مبنی بر تخصیص جایگاه ویژه افراد معلول در پمپ‌های سی ان جی به استاندار اعلام کردیم که قرار است در اولین جلسه سوخت استان مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد معلولان تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی، کمک هزینه معیشتی اخیر دولت را دریافت کرده‌اند، از کمک هزینه معیشتی مضاعف برای معلولان شدید و بسیار شدید در دهک‌های یک تا سه خبر داد و گفت: از مهر ماه، به‌طور میانگین ماهانه بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار تومان علاوه بر مستمری، به افرادی با این شرایط پرداخت می‌شود.

تشکیل پرونده ژنتیکی برای معلولان

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه جلوگیری از ایجاد افراد دارای معلولیت در جامعه یکی‌دیگر از رسالت‌های سازمان بهزیستی است، افزود: سال گذشته ۳۴۰ مورد سقط درمانی در خراسان رضوی داشتیم که معادل یک چهارم سقط درمانی‌های کل کشور بود.

وی افزود: در همین راستا طرح تشکیل پرونده ژنتیکی برای معلولان با شناسایی ۲ هزار معلول در خراسان رضوی آغاز شده و برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا سال ۱۴۰۰ تمام معلولان دارای پرونده ژنتیکی باشند، تا از انتقال این معلولیت به نسل‌های بعد جلوگیری شود.

پوریوسف یادآور شد: حدود ۵۰ درصد معلولیت‌ها در خراسان رضوی ژنتیکی و ۵۰ درصد اکتسابی است که در این بین تصادفات رانندگی سهم عمده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد.

رقابت ۱۶۴ معلول در مسابقات آزاد مهارتی ویژه معلولان

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: در اولین دوره مسابقات مهارت ویژه افراد دارای معلولیت 164 نفر در چهار گروه ذهنی، جسمی، ناشنوایی و نابینایی در مرکز توانیابان مشهد به رقابت می پردازند. از آنجایی که شعارهفته معلولین ارتقای افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایداراست لذا هفته معلولین را با رنگ و بوی مهارت و فنی حرفه ای آغاز کردیم و در این هفته شاهد رویداد بزرگی برای جامعه معلولین هستیم.

وی افزود: همکاری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی و اداره کل فنی حرفه ای خراسان رضوی منجر به رویدادی برای ۱۶۴نفر از فرزندان خوب بهزیستی شد تا بتوانند از این طریق به رقابت بپردازند و توانایی ها و مهارت های خود را به رخ بکشند.در اولین دوره مسابقات آزاد مهارت ویژه افراد دارای معلولیت شاهد حضور افراد معلول فرهیخته و هنرمندی هستیم که به خاطر توانایی و مهارتشان در مسابقات حضور پیدا کرده اند.

پوریوسف تصریح کرد: ارتقای سطح توانمندی افراد دارای معلولیت،شناسایی افراد با مهارت بالا برای آماده شدن جهت مسابقات ملی مهارت،افزایش  مشارکت اجتماعی، بالابردن عزت نفس و اعتماد به نفس،آگاه سازی جامعه در خصوص توانمندی افراد دارای معلولیت،تاکید بر حقوق مشخص اجتماعی افراد از جمله اهداف نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت ویژه افراد دارای معلولیت است.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی با بیان این مطلب که امیدواریم برگزاری نخستین دوره مسابقات آزاد مهارتی معلولین باعث فرهنگسازی شود گفت: امیدواریم سال اینده این مسابقات با کیفیت بالاتری و در سطخ ملی و بین المللی برگزار شود. هرچند امسال با وجود منطقه ای بودن این مسابقات اما 16 نفر از کردستان و 22 نفر از سایر شهرستان های خراسان نظیر شیروان، چناران، تربت حیدریه، قوچان نیز شرکت کردند و 134 نفر نیز از شهر مشهد در این رویداد مهارتی معلولین حصور دارند.

پوریوسف عنوان کرد: مسابقات مهارتی هر ساله برگزار می شود و با تعاملی که صورت گرفت امسال شاهد حضور معلولین نیز در این مسابقات هستیم تا بتوانند توانایی های خود را به نمایش و رقابت بگذارند.

وی با اشاره به اینکه این مسابقات در 4 گروه و در سه رشته مهارتی برگزار می شود گفت: چهار گروه  ذهنی، جسمی، ناشنوایی و نابینایی در این مسابقات حضور دارند که در سه رشته ، icdl گلیم بافی، چرم دوزی به مدت دو روز به رقابت می پردازند.

پوریوسف با بیان این مطلب که خیرین بخشی از هزینه های اجرا و جوایز مسابقات مهارتی را برعهده گرفته اند افزود: به نفرات اول تا سوم هر رشته مهارتی به ترتیب یک میلیون تومان، 700 هزار تومان و 500 هزار تومان اهدا می شود.

54هزار و ۷۷۹ نفر ساعت آموزش به معلولان در سال جاری

مدیرکل سازمان آموزش فنی حرفه‌ای خراسان رضوی نیز گفت: از آنجا که سازمان فنی و حرفه‌ای متولی ارائه آموزش‌های مهارتی و توانمندسازی منابع انسانی و بسترسازی برای اشتغال پایدار است، بنابراین در راستای تحقق عدالت اجتماعی یکی از اقشاری که مورد توجه ویژه قرار داده، جامعه معلولان است.

افشین رحیمی با اشاره به اینکه مرکز توانیابان اولین مرکز دولتی کشور است که معلولان را تحت آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای قرار می‌دهد، متذکر شد: در خراسان رضوی سه مرکز خصوصی نیز وجود دارد که این کار را انجام می‌دهد.

وی یکی از اهداف این طرح را تحقق عدالت اجتماعی عنوان کرد و افزود: افرایش اشتغال‌پذیری، اجتماعی شدن، عدم وابستگی معلولان به حمایت‌های مالی دولت و افزایش عزت نفس این عزیزان از دیگر اهداف ما در سازمان فنی و حرفه‌ای است.

مدیرکل سازمان آموزش فنی حرفه‌ای خراسان رضوی احساس مفید و مؤثر بودن را حق همه افراد جامعه و از جمله معلولان دانست و بیان کرد: در ۸ ماهه نخست سال جاری ۵۴ هزار و ۷۷۹ نفر ساعت آموزش به معلولان این استان ارائه شده است.

رحیمی ادامه داد: این آموزش‌ها در ۱۹ حرفه آموزشی و در قالب ۳۴ دوره انجام شده که برای تحقق و ادامه آن نیازمند همکاری تمام افراد و سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد هستیم.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در راه‌اندازی این مرکز فنی و حرفه‌ای ویژه معلولان کمک‌های زیادی کرده است، ادامه داد: طبعا برای بهبود فرآیند آموزشی باید از نظرات و مشاوره‌های آموزشی، نیازسنجی و حمایت‌های بعد از آموزش بهره‌مند شویم که این مهم را سازمان بهزیستی برای ما محقق می‌کند.

مدیرکل سازمان آموزش فنی حرفه‌ای خراسان گفت: کشف استعدادهای برتر و ایجا باور درست درباره توانایی‌های معلولان در جامعه را از مهم‌ترین اهداف این مسابقات دانست.

رحیمی تصریح کرد: مردم باید باور کنند معلولان سربار جامعه نیستند بلکه می‌توانند کارآفرین باشند، با برگزاری این مسابقات خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول هستند از وجود چنین مرکزی مطلع می‌شوند و می‌توانند با تماشای مهارت این افراد، به آینده روشن فرزند معلول خود امیدوار شوند و با ثبت نام وی در این مرکز، زمینه رشد و شکوفایی استعدادهایش را فراهم کنند.

وی گفت: در این مسابقه که از فردا به‌مدت دو روز ادامه دارد، ۱۶۴ رقابت‌کننده، ۹۰ زن و ۷۴ مرد، در سه حرفه آی سی دی ال, گلیم‌بافی و تولید کیف‌های چرمی دست‌دوز با هم رقابت می‌کنند.

مدیرکل سازمان آموزش فنی حرفه‌ای خراسان رضوی یادآور شد: شاید سطح مهارتی این مسابقات مانند افراد سالم نباشد، اما این حضور و خودباوری برای ما ارزشمند است.

کد خبر 10765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

دسترسی سریع به سامانه ها