اورژانس اجتماعی یکی از برنامه‌های مداخله­ ای با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می رود و وابسته به سازمان بهزیستی است.

دکتر ستاری مدیرکل بهزیستی استان در رابطه با راه اندازی اورژانس اجتماعی در اردبیل گفت: در سال 79 اورژانس اجتماعی با هدف به حداقل رساندن زمان دسترسی مردم به منابع اجتماعی و کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی وارده به افراد، در استان اردبیل راه اندازی شد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل با بیان این که در حال حاضر اورژانس اجتماعی در 8 شهرستان استان اردبیل وجود دارد و دارای ماشین گشت در مکان‌های عمومی است که وظیفه ­اش مداخله در بحران هایی نظیر کودک آزاری؛ همسر آزاری؛ خشونت و…است 

دکتر ستاری افزود: اورژانس اجتماعی متشکل از گروهی روان شناس و مشاور و مددکار است. که در مواقع بحران راهنمایی های لازم تلفنی صورت می گیردو در صورت لزوم اعضای تیم در محل حاضر شده و مداخله می کنند.

ایشان تصریح کرد: مرکز اورژانس اجتماعی یا فوریت های اجتماعی از طریق چهار بخش، خط 123 ، تیم سیار ، مرکز مداخله و پایگاه خدمات اجتماعی به جامعه هدف خدمت ­رسانی می­ کند شماره تلفن 123در کل استان ثابت بوده و از دورترین نقاط استان قابل برقراری ارتباط می باشد ضمناً تمام خدمات اورژانس اجتماعی رایگان است.

وی اظهارداشت: در سال 97 تعداد 6 هزار و862 تماس مرتبط در زمینه آسیبهایی نظیر همسر آزاری ،کودک آزاری ، خودکشی، فرار ازمنزل و... با این خط برقرار شده است. که بیشترین تماس در زمینه اختلافات خانوادگی (یک هزار و52 تماس) بوده است.

متقاضیان طلاق هم جزو افرادی هستند که از خدمات اورژانس بهره می برند . در برخی مواقع خانم ها به دلیل همسر آزاری یا تقاضای طلاق به واحدهای اورژانس مراجعه می کنند که نیاز به مشاوره حقوقی دارند این خدمات هم خوشبختانه در این مراکز برای خدمت گیرندگان ارائه می شود .

لازم به ذکر است : در سال گذشته یک واحد مرکز پایگاه خدمات اجتماعی در منطقه حاشیه نشین شهرستان خلخال  راه اندازی شده و به ساکنین این منطقه خدمات تخصصی ارائه می شود .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک