شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور و به دنبال آن محدودیت فعالیت مشاغل و آمد و شد باعث شد بسیاری از خانواده ها از این امر متضرر شوند و مشکلات اقتصادی عدیده ای برای آن ها به وجود آید. کودکان کار و افراد کم توان تحت پوشش بهزیستی از جمله این افراد هستند.


به گزارش روزنامه خراسان شمالی شرایط پیش آمده کنونی باعث شد همان اندک درآمدی که برخی افراد معلول و کم توان از دست فروشی داشتند، به صفر برسد. علاوه بر آن، این افراد در معرض ویروس کرونا هستند که رسیدگی به وضعیت آن ها ضروری است.
مادر نوجوان معلولی که 17 سال دارد، با ابراز ناراحتی بسیار از وضعیت پیش آمده بیان کرد: همسرم سال ها پیش فوت کرد و اکنون به همراه فرزند معلولم و با کمک مستمری بهزیستی زندگی می کنم.
 وی ادامه داد: از آن جایی که مستمری بهزیستی کفاف هزینه های بالای زندگی مان را نمی داد، پسرم در کنار خیابان دست فروشی می کرد و با این شیوه هم مشغول و سرگرم بود و در خانه حوصله اش سر نمی رفت و هم این که می توانست درآمد اندکی به دست آورد که غنیمت بود اما الان همان کار را نیز نمی تواند انجام دهد و دچار مشکلات زیادی شده ایم.
یکی از اعضای خانواده دیگری هم که تحت پوشش بهزیستی هستند، بیان کرد: بسیاری از مردم این روزها در تب و تاب خرید مواد ضدعفونی کننده و اقلام معیشتی هستند اما افرادی مانند ما که بضاعت نداریم نمی توانیم چیزی برای فرزندان مان خریداری کنیم و در منزل کنار بگذاریم تا اگر اتفاقی افتاد بتوانیم از آن استفاده کنیم.
یکی از کودکان توان خواهی که تا پیش از این کنار پدرش در خیابان دست فروشی می کرد، اظهارکرد: پدرم سال ها پیش کار خودش را از دست داد و از آن موقع با دست فروشی و خرده فروشی اجناس مختلف روزگارمان را سپری می کنیم اما به دلیل شیوع ویروس کرونا به ما اجازه کار نمی دادند و در خیابان های خلوت و به دور از چشم همه کار می کردیم که بیشتر مردم به دلیل ترس از کرونا خرید نمی کردند.
 وی بیان کرد: با این که چند روز است بازار کمی شلوغ شده اما همچنان درآمدی نداریم.
نوجوان معلولی که به دلیل نداری خانواده اش، مدت زیادی است که ترازویی در گوشه ای از پیاده رو گذاشته و با آن روزگارش را سپری می کند هم اظهارکرد: در این مدت هیچ درآمدی نداشته ام و خانواده ام نیز این دوران را به سختی سپری می کنند.
روزگار این روزهای افراد معلولی که بیکار هستند هم اصلاً تعریفی ندارد.
به گفته یکی از معلولانی که دست فروشی می کند، مردم این روزها وحشت دارند که چیزی بخرند و بیشتر سعی می کنند مایحتاج ضروری خودشان را تامین کنند.
وی ادامه داد: درآمدم علاوه بر مستمری که از بهزیستی دریافت می کنم از محل همین دست فروشی است که این روزها وضعیت خوبی ندارد.
وقتی درباره سامان دهی وضعیت افراد کم توان و کودکان کار و رسیدگی به اوضاع و احوال آن ها از مدیرکل بهزیستی استان پرسیدم، از خریداری، حمل و توزیع 41 میلیون و 500 هزار تومان ماسک، دستکش  و مواد غذایی برای کودکان کار خبر داد و گفت: 248 کودک کار شناسایی شده اند.
 دکتر «قربانی» ادامه داد: در زمینه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مناطق آسیب خیز پایگاه های سلامت اجتماعی فعال شده اند که توزیع اقلام بهداشتی و معیشتی در بین خانواده های محروم را در برنامه خود دارند و ارزش کل این اقلام 55 میلیون تومان است.
به گفته وی، هدف از اجرای این طرح کاهش آسیب های اجتماعی است.
وی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی کشور برای معلولان شدید و غیرشدید کم درآمد نیز علاوه بر یارانه، ماهانه بین 360 تا 480 هزار تومان کمک برای خرید لوازم پیشگیری از بیماری کرونا و کمک به معیشت واریز کرده است.
وی افزود: افراد دارای ضایعه نخاعی و مستمری بگیران نیز مازاد بر یارانه ماهانه خود، کمک مالی دریافت کرده اند.
به گفته وی، پایگاه های سلامت اجتماعی فعال در حوزه پیشگیری هم برای توزیع اقلام بهداشتی و معیشتی در بین خانواده های مناطق محروم و آسیب خیز در طرح کاهش آسیب اجتماعی ناشی از شیوع کرونا 55 میلیون تومان دریافت کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک