در رسانه | ۱۷۰۰ معتاد متجاهر در مراکز سطح استان قزوین پذیرش شده‌اند

معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی استان قزوین گفت: در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر به عنوان معتاد متجاهر در مراکز بهزیستی سطح استان قزوین پذیرش شده‌اند

زهرا غلامرضایی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»، با اشاره به اقدامات بهزیستی در جهت پیشگیری از اعتیاد اظهار کرد: اقدامات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اعتیاد بیشتر با محوریت آموزش و آگاه‌سازی عموم مردم در محلات شهری و روستایی انجام می‌شود.
 
وی افزود: اجرای برنامه پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد در محلات شهری و روستایی، برنامه پیشگیری از اعتیاد در زنان و کودکان با عنوان «پازک» با محوریت آموزش زنان دارای همسر معتاد، برنامه پیشگیری از اعتیاد در محیط کار با عنوان «کیان» با محوریت آموزش کارکنان و خانواده‌های ادارات از جمله برنامه‌های پیشگیرانه بهزیستی در بحث اعتیاد است.
 
معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: طرح ارتقاء توانمندی‌های رفتاری شناختی با محوریت آموزش پنج مهارت زندگی برای افراد در مناطق آسیب‌خیز، اجرای کارزارهای پیشگیری از اعتیاد با محوریت حساس‌سازی و آگاه‌سازی عموم مردم جامعه و همچنین آگاه‌سازی خط ملی اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ با محوریت مشاوره در زمینه پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد از دیگر برنامه‌های بهزیستی است.
 
اعتبارات پیشگیری از اعتیاد همواره کم و ناکافی است
 
وی عنوان کرد: با توجه به ارزیابی صورت گرفته از اجرای برنامه و طرح‌های پیشگیری از اعتیاد در محلات شهری و روستایی و استقبال مردم در این خصوص می‌توان اظهار داشت که این طرح‌ها و برنامه‌ها نسبتاً موفقیت‌آمیز بوده؛ البته لازم به ذکر است که اعتبارات در خصوص پیشگیری از اعتیاد همواره کم و ناکافی است.
 
غلامرضایی بیان کرد: در طی سالیان اخیر تلاش‌های زیادی در جهت توانمندسازی و مراقبت پس از خروج افراد مصرف‌کننده صورت پذیرفته است و می‌توان عنوان کرد که در حال حاضر با وجود مراقبت‌های پس از ترک برای بهبودیافتگان درصد بیشتری موفق به ترک می‌شوند؛ ولی این موضوع باید مدنظر قرار گیرد که ورود به اعتیاد با شتاب بیشتری در حال انجام است.
 
پذیرش ۱۷۰۰ معتاد متجاهر در مراکز بهزیستی سطح استان قزوین
 
وی خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر به عنوان معتاد متجاهر در مراکز بهزیستی سطح استان قزوین پذیرش شده‌اند.
 
این مسئول یادآور شد: منظور از معتاد متجاهر شخصی است که ظاهر، رفتار و حالات وی به وضوح دلالت بر اعتیاد داشته و با وجود بسترهای لازم برای درمان حاضر به ترک کردن اعتیاد خود نیست؛ به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت که معتاد متجاهر معتادی است که به صورت آشکارا مواد مخدر مصرف می‌کند و حاضر به ترک اعتیاد خود نیست.
 
وی با اشاره به عوامل موثر در بحث اعتیاد عنوان کرد: عوامل مختلف اجتماعی، فقر فرهنگی خانواده‌ها و فقر اقتصادی در زمینه تجاهر نقش دارند.
 
فعالیت ۱۱ موسسه پیشگیری از اعتیاد در محلات شهری و روستایی استان
 
غلامرضایی درخصوص راهکارهای مناسب برای ساماندهی معتادان متجاهر عنوان کرد: ارائه دستورالعمل مشخص، فرآیند مشخص و عملیاتی درمان و توانمندسازی معتادین متجاهر، ضرورت اجرای آن توسط تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌های اختصاصی و همچنین منابع اعتباری مکفی از راهکارهای ساماندهی معتادان متجاهر است.
 
وی ادامه داد: در بحث مربوط به معتادان متجاهر تمامی ارگان‌ها و دستگاه‌ها نسبت به نوع تکالیف مندرج در آیین‌نامه‌های ماده ۱۶، از جمله بهزیستی، شهرداری، دستگاه قضایی، علوم پزشکی، اداره کار، فنی و حرفه‌ای، کمیته امداد و ثبت احوال باید همکاری و مشارکت داشته باشند.
 
معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی استان قزوین با اشاره به تعداد مراکز فعال در استان تصریح کرد: در حال حاضر ۳۰ مرکز در زمینه درمان و کاهش آسیب فعال بوده و ۱۱ موسسه هم در زمینه پیشگیری از اعتیاد در محلات شهری و روستایی فعالیت می‌کنند.
 
۱۹ مرکز ماده ۱۵ در نگهداری بیماران متجاهر ارائه خدمات می‌کنند
 
وی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به مشکلات در نگهداری و همچنین ظرفیت مراکز ماده ۱۶، ۱۹ مرکز ماده ۱۵ در نگهداری بیماران متجاهر ارائه خدمات می‌کنند که دارای ساختار فیزیکی و پرسنلی لازم جهت ارائه خدمات به این نوع بیماران هستند.
 
غلامرضایی در ادامه گفت: تعرفه اعلام شده از سوی بهزیستی کشور برای نگهداری بیماران متجاهر در سال جاری، ۵۸ هزار تومان به صورت روزانه است که این مبلغ شامل هزینه‌های نگهداری، آموزشی، بهداشتی، اجاره بها، حقوق پرسنل و درمان است و به هیچ عنوان پاسخگوی هزینه‌های مراکز نیست.
 
وی در پایان گفت: مشکلات اعتباری در ساماندهی معتادان متجاهر، عدم بکارگیری ظرفیت‌ ارگان‌ها در ساماندهی معتادان متجاهر، عدم رعایت فرآیند ساماندهی توسط ارگان‌ها و نبود وحدت رویه در این خصوص همچنین نداشتن امکانات لازم جهت ارائه خدمت در این زمینه، از مشکلات بهزیستی در زمینه ساماندهی معتادان متجاهر است
کد خبر 94930

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد