فارس | مصاحبه مطبوعاتی مدیرکل بهزیستی فارس به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر

مدیرکل بهزیستی فارس زنانه شدن مواد مخدر از دهه هفتاد تاکنون را زنگ خطری جدی در حوزه آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: در دهه ٧٠ یک درصد، دهه هشتاد کمتر از ٥ درصد اما در دهه ٩٠ شاهد گرایش ٥ تا ١٠ درصدی زنان به مواد مخدر هستیم.

مدیر کل بهزیستی فارس  در مصاحبه مطبوعاتی  که به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد با بیان اینکه جامعه امروز تشنه بسیاری از آگاهی ها از وضعیت موجود اجتماعی است، بر لزوم آسیب شناسی برای واقع نگری و تدوین یک نسخه اثربخش در جامعه تاکید کرد و گفت:  اگر در تدوین یک نسخه علل را نشناسیم، دچار مشکل در جامعه خواهیم شد.

 وی با اشاره به ماهیت چند وجهی مسائل اجتماعی، افزود: اگر به درک درستی از مسائل و مشکلات برسیم با هزینه های کمتر اقدامات موثرتری خواهیم داشت.

مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه اعتیاد دارای چند ماهیت مشترک است، خاطرنشان کرد: آسیب های اجتماعی چند وجهی هستند و عوامل اقلیمی در شکل گیری و اشاعه آنها در راس اسیب های اجتماعی موثرند.

موسوی ادامه داد: آسیب های اجتماعی در گذر زمان ایجاد می شوند، گسترش می یابند و یک پدیده را به بحران اجتماعی تبدیل می کنند.

وی قابلیت سیال بودن را از دیگر ماهیت های مشترک آسیب های اجتماعی عنوان کرد.

مدیرکل بهزیستی فارس در بخشی از سخنانش به وضعیت فعلی، چالش های موجود و اقدامات انجام شده در حوزه آسیب های اجتماعی عنوان کرد.

موسوی اضافه کرد: در عرصه مبارزه با مواد مخدر یک برنامه مبارزه با تولید و توزیع است که مربوط به اداره اطلاعات و نیروی انتظامی است اما در بحث کاهش تقاضا دستگاه های مختلف شکل گرفته است که بهزیستی از جمله دستگاه هایی است در سه حوزه ورود کرده است.

وی آگاه سازی عمومی، درمان و مداخله بهنگام، کاهش آسیب و توانمندسازی را از مهمترین رویکردهای بهزیستی در امر مبارزه با مواد مخدر ذکر و بیان کرد: شاه کلید اجتماعی شدن امر مبارزه بامواد مخدر، حساسیت مردم نسبت به عوارض و مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر است.

مدیرکل بهزیستی فارس با تصریح بر اینکه این سازمان فعال ترین دستگاه در سطح پیشگیری است، به فعالیت ٦٣٣ گروه اجتماع محور در محلات، محیط های کاری و آموزشی، نظامی، روستاها، مهدهای کودک و ... اشاره کرد.

موسوی یادآور شد: سال گذشته بیش از یک میلیون و ١٩٠ هزار نفر توسط این گروهها آموزش داده شدند.

وی با تصریح بر این موضوع که علی رغم برنامه های خوب و اثربخش دستگاههای متولی مبارزه با مواد مخدر اما متاسفانه سن گرایش به اعتیاد و سیطره مواد و نوع آن تغییر کرده است، اظهار کرد: سن اعتیاد به ١٥ سال کاهش یافته است.

مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: امروز سمت و سوی مواد مخدر از سنتی به صنعتی به ویژه آمفتامین ها افزایش یافته و جامعه ما مستعد و خواهان استفاده از آنها است.

موسوی با اشاره به قرارگیری ایران در کنار بزرگترین تولید کننده مواد مخدر دنیا و عبور مواد از این مسیر ترانزیتی، گفت: جوان بودن جامعه و برنامه ای که بیکانگان برای ما در شرایط فعلی پیاده کرده اند، علاوه بر گسترش آسیب های اجتماعی، شاهد افزایش گرایش به آنها از جمله اعتیاد بوده ایم.

وی بیان نمود  آگاهی اولین حق آدمی است و امروز مردم با استفاده از تکنولوژی به راحتی از وضعیت کشورهای مختلف آگاهی پیدا می کنند اما در برابر آن امکانات ما به اندازه ای نیست که با چالش های منفی آن مقابله کنیم.

مدیرکل بهزیستی فارس با تاکید بر اینکه باید زیرساخت ها را اماده و در مرزها امنیت  کامل را فراهم کنیم، گفت: باید تفریح سالم و ایجاد امید و نشاط در جامعه را در دستور کار قرار دهیم.

موسوی با بیان اینکه امروز ایران سپر بلای دنیا شده است، گفت: حدود ٥ درصد جامعه ما دچار اعتیاد است.

وی همچنین به سطح دوم اقدمات بهزیستی در حوزه درمان اشاره و در این خصوص نیز گفت: در حال حاضر ٢١ مرکز خود معرف و سرپایی در سطح استان فعال است که سال گذشته دو هزار و ٩٣١ نفر به این مراکز مراجعه کردند.

مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه یکصد مرکز اقامتی کمپ ترک اعتیاد در استان فعال است، عنوان کرد: معمولا در این مراکز، افراد معتاد طی دوره ٢١ تا ٦٢ روزه در این مراکز سم زدایی می شوند

موسوی به مرکز ماده ١٦ که محل تجمع و ترک معتادان متجاهر است هم اشاره و بیان کرد:  این مرکز ٢٤٠ نفر ظرفیت دارد. در اسفندماه ٩٧، یکهزار و ٤٠٠ نفر در هفت کمپ نگهداری شدند.

وی آمار معتادان متجاهر را یکهزار و ٢٠٠ تا یکهزار و ٨٠٠ نفر در سطح شیراز اعلام کرد و گفت:

٣٥ تا ١٠٠ نفر از آنها زن هستند و ٤٠ درصد از آنها نیز غیر بومی  هستند.

مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: سال های ٩٥ تا ٩٦ نیز ٤٦ کمپ غیرمجاز در سطح استان شناسایی و پلمپ شدند و در سال ٩٧ نیز کمپ غیرمجازی اعلام نگردیده است

موسوی اظهار کرد که همه کمپ های تحت پوشش بهزیستی استان فارس مجهز دوربین مدار بسته هستند و نظارت توسط کارشناسان بهزیستی بطور مرتب انجام می شود.

وی ادامه داد: واگذاری کمپ ها نیز به کسانی داده شده که خود در گذشته معتاد بوده و پس از بهبودی اقدام به راه اندازی کمپ کرده اند.

مدیرکل بهزیستی فارس به اشتغالزایی ٦٠٠ معتاد بهبود یافته از سال ٨٨ تاکنون در این کمپ ها هم اشاره و عنوان کرد: در هر کمپ به طور متوسط ٥ تا ١٠ نفر بهبود یافته مشغول به فعالیت هستند.

موسوی به درمان های غیردارویی در عطاری ها از طریق کپسول های دست ساز و اصطلاحا شربت بنفشه هم اشاره و با تاکید بر آگاهی بیشتر خانواده ها، گفت: فروش این نوع داروها در عطاری ها را تایید نمی کنیم و به شدت با این موضوع برخورد می شود. سه عطاری طی سال های گذشته در سال های ٩٥ تا ٩٦ تعطیل شدند.

مدیرکل بهزیستی فارس نیز  زنانه شدن مواد مخدر از دهه هفتاد تاکنون را زنگ خطری جدی در حوزه آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: در  دهه ٧٠ یک درصد، دهه هشتاد کمتر از ٥ درصد اما در دهه ٩٠ شاهد گرایش ٥ تا ١٠ درصدی زنان به مواد مخدر هستیم.

کد خبر 873

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک