البرز| تا ۳۰ سال آینده از هر سه نفر از جمعیت کشور یک نفر سالمند خواهد بود

طی ۳۰ سال آینده بیش از ۳۰ درصد جمعیت ایران را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل خواهند داد و این به آن معناست که از هر سه نفر یک نفر سالمند خواهد بود

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز : دکتر " اسدالله حیدری " مدیرکل بهزیستی البرز گفت: تا ۳۰ سال آینده از هر سه نفر از جمعیت کشور یک نفر سالمند خواهد بود.

دکتر اسدالله حیدری افزود: طی ۳۰ سال آینده بیش از ۳۰ درصد جمعیت ایران را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل خواهند داد و این به آن معناست که از هر سه نفر یک نفر سالمند خواهد بود.

وی ادامه داد: بر این اساس برای اینکه این مسئله به چالش تبدیل نشود باید برنامه‌ریزی داشته باشیم چون همین حالا هم وضعیت سالمندی در کشور خوب نیست.

دکترحیدری افزود: متأسفانه امکانات اجتماعی و برنامه مدونی برای سالمندان وجود ندارد و ما باید به دنبال راهکار برای ایجاد شرایط مناسب زندگی برای آنان باشیم.

وی خاطر نشان کرد: هر چند ۱۰ درصد جمعیت جامعه را سالمندان تشکیل می‌دهند ولی این آمار در البرز کمتر است و بر این اساس می‌توان گفت البرز جزو استان‌های جوان است. بر اساس سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ جمعیت البرز دو میلیون و ۷۱۲ نفر تخمین زده شده که ۲۴۱ هزار و ۷۷۵ نفر سالمند ۶۰ سال به بالا هستند.

دکترحیدری با اشاره به وضعیت امید به زندگی در البرز گفت: امید به زندگی در استان برای مردان ۷۴.۴ و برای زنان ۷۸ سال است.

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به پیر و جوان‌ترین شهرستان‌های استان افزود: ۱۸ درصد جمعیت طالقان و ۴.۳ درصد اشتهارد پیر هستند و با این اوصاف باید گفت طالقان پیرترین و اشتهارد جوان‌ترین شهرستان‌های استان هستند.

وی اضافه کرد: سیاست سازمان بهزیستی به عنوان دبیرخانه شورای سالمندی، بر مبنای نگه داشتن سالمند در منزل است که باعث استحکام خانواده می‌شود.

حیدری اضافه کرد: تکریم سالمند هم به لحاظ فرهنگی و هم مذهبی توصیه شده و ما نیز تمام تلاشمان بر این است که خدمات سالمندان را به منزل ببریم تا اینکه مقیم در مراکز نگهداری از سالمندان شوند. در حال حاضر سه هزار و ۲۵۰ سالمند تحت پوشش بهزیستی هستند که هزار و ۲۶۰ نفر از خدمات مراکز روزانه و شبانه روزی این نهاد برخوردار هستند.

وی با اشاره به نبود خانه امید در استان افزود: خانه‌های امید مراکزی فرهنگی و اجرایی برای انجام امورات مربوط به سالمندان هستند. خانه‌های امید به عنوان پاتوقی برای شهروندان تلقی می‌شوند و باید با تخصیص اعتبار و امکانات مناسب، شرایط راه‌اندازی آنها فراهم شود.

کد خبر 769

http://www.behzisti.ir/photo/480/

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک