تصویبنامه درخصوص تأمین مسکن گروه های کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی با مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مصوب ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ هیأت وزیران

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ به پیشنهاد شماره ۷۰۸۵۴۸ مورخ ۱۳۹۵/۶/۱۰ سازمان برنامه و بوجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

اقدامات زیر با هدف حمایت دولت از تأمین مسکن گروه­های کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی به شرح جدول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، با مسئولیت اجرایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که در این تصویب­نامه «بنیاد» نامیده می­شود، انجام می شود:

الف) مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض):

۱ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به تعیین بانک عامل جهت تأمین تسهیلات در سقف مبلغ اعلامی در تصویب­نامه شماره ۹۰۴۵۳/ت۵۱۱۶۶هـ مورخ ۱۳۹۳/۸/۸ اقدام نماید. استفاده از این تسهیلات برای خرید بناهای تا عمر بیست سال بلامانع است.

۲ـ در صورت وجود متقاضیان از گروه­های کم­درآمد موضوع جزء (۶) بند (ب) این  تصویب‌نامه، برای خرید واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی، به ازای هر واحد مسکونی هفتاد میلیون (۰۰۰/۰۰۰/۷۰) ریال کمک بلاعوض پرداخت می­شود.

ب) مسکن اجتماعی (کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک اجاره و وام قرض الحسنه):

۱ـ به منظور کمک به ساخت مسکن استیجاری:

الف) به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای زمین که تمایل به احداث واحدهای مسکونی استیجاری با نرخ‌های اجاره ترجیحی و در قالب توافق با بنیاد داشته باشند، به ازای هر واحد استیجاری تا دو برابر سقف تسهیلات جزء (۱) بند (الف) این تصویب­نامه تسهیلات اعطا می­شود.

ب) وزارت راه و شهرسازی موظف است نسبت به تامین زمین در محدوده شهرها (دارای تأسیسات زیربنایی آب، برق و گاز) و یا شهرهای جدید برای ساخت واحد استیجاری از طریق واگذاری به سازندگانی که تمایل به ساخت مسکن ملکی ـ استیجاری با رعایت حداقل چهل درصد (40%) اجاره­ای دارند، اقدام نماید. اداره واحدهای استیجاری، براساس هماهنگی با بنیاد و به­عهده سازندگان خواهد بود و کلیه واحدها اعم از ملکی و اجاره­ای به سازندگان تعلق خواهد داشت. به واحدهای مشمول این بند، تسهیلات موضوع این تصویب­نامه تعلق نمی­گیرد.

تبصره۱ـ سـازندگان موظفند واحدهای استیجاری را حداقل به مدت (۱۰) سال به متقاضیان معرفی شده واگذار نمایند. در سند واحدهای استیجاری عنوان غیرقابل فروش و استیجاری به مدت معین درج خواهد شد.

 تبصره۲ـ وزارت راه و شهرسازی مجاز است نسبت به واگذاری زمین­های در اختیار، به سازندگانی که اقدام به ساخت مسکن ملکی ـ استیجاری می­کنند، اقدام نماید.

تبصره۳ـ وزارت راه و شهرسازی مجاز است واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی را از طریق مزایده به بخش خصوصی که متمایل به تملک این واحدها با رعایت نسبت این بند می­باشند، واگذار نماید.

۲ـ کمک هزینه اجاره خانوارهای کم­درآمد موضوع جزء (۶) بند (ب) این تصویب­نامه ماهانه به ترتیب تا دو میلیون (۰۰۰/۰۰۰/۲) ریال برای شهرهای زیر (۵۰۰) هزار نفر و تا چهار میلیون (۰۰۰/۰۰۰/۴) ریال (با افزایش سالیانه (۱۰) درصد) برای شهرهای بالای (۵۰۰) هزار نفر تعیین می­شود که پس از تأیید قرارداد اجاره در اختیار مالکین قرار داده می­شود. خانوارهای شامل این بند تا پنج سال در صورت تأیید ادامه وضعیت درآمدی توسط مراجع ذی­ربط، مجاز به استفاده از این کمک هزینه می­باشند.

۳ـ وام قرض­الحسنه ودیعه مسکن برای حمایت از خانوارهایی که توان بازپرداخت اقساط را دارند به ازای هر واحد هفتاد و پنج میلیون (۰۰۰/۰۰۰/۷۵) ریال با بازپرداخت (۶۰) ماهه تعیین می­شود. منابع لازم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و در قالب وجوه اداره شده در لوایح بودجه سنواتی، از طریق بانک عامل تعیین شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأمین می‌گردد.

۴ـ پرداخت پنج درصد (5%) از سود تسهیلات موضوع جزء (۱) بند (الف) و جزء (۱) بند (ب) این تصویب‌نامه بر عهده متقاضی است و سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت مابه­التفاوت تا سقف مصوب شورای پول و اعتبار را تضمین و تعهد می­نماید.

۵ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، بنیاد و شهرداری­ها نسبت به اولویت­بندی و شناسایی گروه­های هدف اقدام نماید.

۶ ـ در معرفی متقاضیان لحاظ شرایط زیر الزامی است:

الف) افراد سرپرست خانوارهای کم­درآمد که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاریخ ۱۳۹۰/۱/۱ فاقد واحد مسکونی بادوام یا وام مسکن بوده و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه­ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

ب) متقاضیان باید دارای حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا باشند.

۷ـ منابع مورد نیاز اجرای این تصویب­نامه از محل منابع جزء (۲) بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه­ها ـ مصوب ۱۳۸۸ ـ توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین و در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی و منظور می شود.

۸ ـ اجرای این تصویب­نامه از طریق مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور بر عهده بنیاد می‌باشد. بنیاد باید در اجرا از ظرفیت­های بخش خصوصی، انجمن خـیرین مسـکن­ساز و دسـتگاه­های اجرایی اسـتانی حداکثر بهـره­­برداری را بـه عمل آورد. بنیاد موظف است نسبت به تهیه بانک اطلاعات خانوارهای موضوع این تصویب­نامه اقدام کند.

کد خبر 7141

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک