در رسانه | مدرسه ویژه کودکان مبتلا به اوتیسم در اردبیل راه اندازی شد

مدرسه ویژه کودکان مبتلا به اوتیسم اردبیل به مناسبت بزرگداشت هفته معلولین در مجتمع آموزشی استثنایی باغچه‌بان شهر اردبیل افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز اردبیل این واحد آموزشی ویژه چهار کلاسه که با کمک ۱۲ میلیارد ریالی یکی از خیرین احداث شده ظرفیت پذیرش حدود ۱۰۰ دانش آموز را دارد که هم اکنون پذیرای ۲۱ نفر از دانش‌آموزان مبتلا به اختلال اوتیسم است.
مدیرکل بهزیستی استان اردبیل اعلام کرد: استان اردبیل دارای ۱۵۰ نفر کودک مبتلا به اوتیسم است که ۱۳۰ نفر از آن‌ها در قالب کودکان ویژه تحت حمایت بهزیستی قرار گرفته‌اند.
حامد رضایی، آموزش در فضای مناسب و درمان را نیاز اساسی کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم عنوان کرد و افزود: به زودی در یکی از شهرستان‌های دیگر استان نیز مدرسه ویژه کودکان مبتلا به اوتیسم دایر می‌شود.
وی دایر کدن مدرسه برای حفاظت و آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم را ضروری خواند و بیان کرد: در این مدرسه، علاوه بر ارائه خدمات درمانی، خدمات آموزشی مثل گفتار درمانی و موسیقی درمانی نیز در کنار آموزش رسمی مدرسه‌ای ارائه می‌شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز در این آیین با اشاره به تحصیل یک هزار و ۶۵۰ دانش‌آموز با شرایط ویژه جسمی در ۲۸ واحد آموزشی مستقل و ۳۵ واحد آموزشی ضمیمه استان اردبیل گفت: ۴۵۰ دانش‌آموز ویژه نیز به صورت تلفیقی در مدارس عادی استان در حال تحصیل هستند.
کلام الله صفری افزود: در سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش، توجه ویژه‌ای به آموزش و پرورش استثنایی شده و در این امر بر غربالگری بیماری‌ها و اختلالات کودکان در مرحله پیش دبستانی تاکید ویژه‌ای شده است.
وی بیان کرد: کودکان استثنایی اگر به درستی غربالگری شده و مطابق با شرایط خود در مدارس ویژه تحت آموزش قرار گیرند، می‌توانند در سال‌های بعدی و در پایه‌های بالاتر تحصیلی به شکل موفق‌تری ادامه تحصیل بپردازند.
مدرسه ویژه کودکان مبتلا به اوتیسم در اردبیل راه اندازی شد

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اختلال عصبی و تکاملی است که بر نحوه تعامل فرد با دیگران، برقراری ارتباط، یادگیری و رفتار او تأثیر می‌گذارد که علائم اغلب در ۲ سال اول زندگی ظاهر می‌شود.
مشکل در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران و داشتن علایق محدود و رفتارهای تکراری از جمله علائم بارز آن است و این علائم بر عملکرد فرد در مدرسه، کار و سایر زمینه‌های زندگی تأثیر می‌گذارد.
اختلال اوتیسم معمولا یک اختلال مادام‌العمر است، اما درمان‌ها و مداخلات مناسب می‌توانند علائم و عملکرد روزانه فرد را بهبود ببخشد.

بیشتر بخوانیم:
پارک اوتیسم اردبیل نیازمند زمین ۲۰۰۰ مترمربعی است

کد خبر 69552

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد