استفاده از ظرفیت هنری افراد دارای معلولیت هدف جشنواره تئاتر معلولین است

جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین کویر با هدف پیشگیری از انزوای معلولان و استفاده از ظرفیت هنری افراد دارای معلولیت برنامه‌ریزی و اجرا شده و خوشبختانه علاوه بر این دوره، دومین جشنواره هم به میزبانی یزد برگزار شده است.

رضا ابهت مدیرکل بهزیستی استان یزد صبح امروز در نشست خبری روز جهانی افراد دارای معلولیت و پنجمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین کویر که به میزبانی یزد برگزار می‌شود، اظهار داشت: 118 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید و مورد بازبینی قرار گرفت و 76 اثر در مرحله مقدماتی بازبینی و 44 اثر در مرحله دوم بازبینی مورد تایید قرار گرفتند و در نهایت 20 اثر به مرحله نهایی جشنواره راه پیدا کردند.
وی زمان برگزاری این جشنواره را 13 تا 16 آذرماه دانست و عنوان کرد: تمامی آثار حاضر در مرحله نهایی این جشنواره طبق برنامه زمان‌بندی انجام شده اجرا می‌شود.
ابهت تصریح کرد: از این 20 گروه 7 مورد مربوط به یزد است و مابقی آثار مربوط به استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کرمان هستند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: امسال پنجمین دوره جشنواره تئاتر معلولین در ایران برگزار می‌شود و استان یزد میزبان مرحله منطقه‌ای این دوره از مسابقات است.
مدیرکل بهزیستی استان یزد با اشاره به جمعیت تحت پوشش بهزیستی در استان یزد گفت: جامعه هدف بهزیستی استان یزد نزدیک به 29 هزار و 450 نفر در حوزه معلولیت، دو هزار و 500 زن بی‌سرپرست و قریب به 500 نفر ایتام را شامل می‌شوند.
وی با بیان اینکه عدم امکان استفاده معلولان از خدمات عمومی ناشی از کم‌کاری مسئولان است، گفت: هنوز نگاه و دید برخی مسئولان به مناسب‌سازی، جداسازی خدمات معلولان از دیگران است.
وی تصریح کرد: فراهم آمدن جامعه بدون نقص که هر فردی با هر گونه وضعیت فیزیکی بدنی بتواند در آن تردد داشته باشد یکی از مهمترین مسائلی است که باید حتما مورد توجه قرار گیرد و وظیفه همه ماست که باید برای آن تلاش کنیم.
مدیرکل بهزیستی استان یزد خاطرنشان کرد: این که افراد دارای معلولیت نتوانند در جامعه حضور داشته باشند مشکل آنها نیست، بلکه کم کاری است که مسئولان داشته‌اند و همین موضوع سبب شده برخی افراد نتوانند از خدمات و امکانات عمومی در سطح شهر استفاده کنند.
ابهّت خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که در ارتباط با بحث مناسب‌سازی وجود دارد نگرش برخی مسئولان است که در ارتباط با خدمات معلولان به دنبال جداسازی خدمات معلولان از دیگر افراد جامعه است در حالی که باید تمامی خدمات و نیازهای جامعه به صورت کامل برای تمامی اقشار، مناسب‌سازی شود تا هیچ کسی محدودیت برای آن نداشته باشد.
وی با بیان اینکه پروژه‌های جدیدی که در سطح شهر یزد اجرا می‌شود به صورت کامل مناسب‌سازی شده و تمامی استانداردها در این حوزه رعایت شده گفت: مشکل اصلی ما مربوط به بسیاری از پروژه‌هایی است که در دهه‌های قبل انجام شده و در حال حاضر امکان مناسب‌سازی برای بسیاری از آنها به دلیل محدودیت‌های مختلف از جمله کمبود فضای فیزیکی وجود ندارد.

کد خبر 68911

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد