۹.۵ درصد جمعیت ایلام  را سالمندان تشکیل می دهد/نرخ سالمندی استان سرعت گرفته است

مدیر کل بهزیستی استان ایلام گفت: از مجموع جمعیت استان ۹.۵ درصد را سالمندان تشکیل می دهند.

حسین نورعلیوند روز دوشنبه به مناسبت هفته سالمندان با اعلام این خبر افزود: هم اینک جمعیت سالمندان استان ۶۵هزار نفر است.

وی با بیان اینکه نرخ سالمندی این استان به سرعت ادامه دارد، بیان کرد:  بر اساس آخرین سرشماری رسمی کشور در سال ۹۵، درصد جمعیت سالمند این استان ۸.۵ درصد بوده که ایلام را در زمینه رتبه سالمندی در ردیف ۲۱کشور قرار داده بود ولی هم اینک رشد بالای جمعیت سالمندی ایلام نرخ سالمندان را یک درصد اضافه کرده است.

وی بیان کرد: بر این اساس پیش بینی می شود سال ۱۴۱۰ نرخ جمعیت سالمندی کشور به بالای ۱۴درصد رسیده که در این صورت ایران جز کشورهای سالمند قرار خواهد گرفت.

به گفته وی، سالمندی یک موضوع بین بخشی است که لزوم مشارکت و همکاری همه دستگاه های مرتبط را در برنامه ریزی و مداخلات ضروری می کند.

مدیر کل بهزیستی ایلام با اشاره به روند رشد جمعیت سالمندی در این استان گفت: در این زمینه باید آمادگی لازم برای خدمات دهی مطلوب به قشر سالمندان وجود داشته باشد.

***چتر حمایتی بهزیستی ایلام از ۶هزار و ۵۷۵سالمند

وی ادامه داد: هم اینک ۶هزار و ۵۷۵  سالمند از خدمات حمایتی این اداره کل برخوردار بوده که از این تعداد ۴۰درصد دارای معلولیت هستند.

به گفته وی، اکنون دو مرکز نگهداری سالمندان بصورت شبانه روزی در ایلام و ایوان فعالیت داشته که ۳۸ سالمند زن و ۲۲ سالمند مرد در آنها نگهداری می شوند.

به گفته وی، خوشبختانه با وجود روند صعودی جمعیت سالمندی اما سپردن سالمندان به مراکز بهزیستی در این استان از سوی خانواده ها کمرنگ بوده بطوریکه از مجموع سالمندان استان  ۶۰ نفر در مراکز شبانه روزی این اداره کل نگهداری می شوند که این مساله بیانگر احیا و قوی بودن فرهنگ تکریم سالمندان در این استان است.

وی تقویت نظام سلامت با در نظر گرفتن نیازهای سالمندان، لزوم اصلاح سبک زندگی، توسعه زیر ساختهای بهداشتی و درمانی متناسب با نیاز سالمندان، تربیت نیروی متخصص برای بازتوانی سالمندان و استفاده از تجربه های موفق جوامع پیشرفته را ازعمده ترین نیازها برای برنامه ریزی و خدمات دهی  به قشر سالمندان عنوان کرد.

6الی 12مهرماه به عنوان هفته سالمند نامگذاری شده است.

کد خبر 66295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد