سقز | نشست تخصصی بررسی پدیده خودکشی با تأکید بر حمایت های روانی _ اجتماعی

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ نشست تخصصی بررسی پدیده خودکشی با تأکید بر حمایت های روانی _ اجتماعی به همت اداره بهزیستی ، دانشگاه پیام نور واحد سقز و همکاری مراکز مثبت زندگی کد ۶۳۳۷ و ۶۲۷۲ و با حضور جمعی از مسئولین ادارات ، فعالان مدنی و شهروندان در محل سالن همایش های دانشگاه پیام نور این شهرستان برگزار گردید . 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی کردستان ، در این نشست در خصوص خودکشی ، حمایت های روانی _ اجتماعی و بررسی آن از دیدگاه جامعه شناختی و روانشناختی بحث و تبادل نظر انجام گرفت . 

در ابتدا سید منصور حیدری ؛ رئیس بهزیستی سقز ضمن اشاره به اهداف این نشست و تشریح روند نامگذاری روز جهانی پیشگیری از خودکشی ؛ این پدیده را یک بحران دانست و نحوه مواجه با آن را نیز در عمل ، یک امر تخصصی و حساس خواند .

سقز | نشست تخصصی بررسی پدیده خودکشی با تأکید بر حمایت های روانی _ اجتماعی

در ادامه دکتر ادریس سلطانی ؛ جامعه شناس و رئیس دانشگاه علمی _ کاربردی جمعیت هلال احمر کردستان گفت : بر اساس آمارها ، میزان خودکشی در استان بالاتر از میانگین کشوری بوده و مسائل و معضلات اجتماعی ، فقر ، مشکلات اقتصادی ، نابرابری های اجتماعی _ جنسی و جنسیتی ، اختلالات روانی ، افسردگی و.‌.. در وقوع این بحران دخیل هستند .

سلطانی در پایان ، همکاری نهادهای دولتی ، آحاد مردم ، شهروندان ، خانواده ها و دانش افزایی را در کنترل این بحران مؤثر دانست .

همچنین در این نشست دکتر حسن غریبی ؛ روانشناس و معاون دانشگاه پیام نور کردستان  ضمن اشاره بر لزوم برنامه ریزی علمی و آکادمیک جهت مواجهه با آسیب های اجتماعی گفت : خودکشی پدیده و بحرانی پیچیده و چند بعدی است و باید از زوایای مختلف اقتصادی ، روانی ، اجتماعی ، فرهنگی ، شخصیتی ، خانوادگی ، جسمی و ... مورد بررسی قرار گیرد .

سقز | نشست تخصصی بررسی پدیده خودکشی با تأکید بر حمایت های روانی _ اجتماعی

وی در ادامه به منابع حمایتی ، روابط پایدار عاطفی در خانواده و اجتماع و احساس همدلی افراد در پیشگیری از خود کشی اشاره نمود .

منبع : روابط عمومی بهزیستی استان کردستان

کد خبر 65394

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد