لزوم همراهی ۲۴ دستگاه متولی پیشگیری از اعتیاد در استان/اعتیاد خاص ترین آسیب اجتماعی کشور

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: موضوع اعتیاد بیشترین اعتبار و هزینه را به خود اختصاص می دهد و بهترین راهکار پیشگیری از آن، محوریت خانواده و آموزش است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز، «وجیهه محمدی فلاح» مدیرکل بهزیستی استان البرز در  نشست خبری روز شنبه چهارم تیرماه که به همراه سردار حسینی دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر پیرامون گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر در محل ستادهماهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر استان البرز برگزار شد ، اعتیاد را یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی خواند و اظهار کرد: اعتیاد به نوعی مادر آسیب‌ها به شمار می رود؛ ۲۴ دستگاه متولّی پیشگیری و مبارزه با اعتیاد هستند اما باز هم اعتیاد خاص ترین آسیب اجتماعی کشور است.

وی در ادامه با بیان اینکه بهزیستی در حوزه اعتیاد خدمات گسترده ای انجام می دهد، اضافه کرد: این اقدامات در سه حوزه اقدامات اجتماعی محور، نگهداری و درمان اعتیاد و ارائه خدمت از طریق مراکز آسیب‌های اجتماعی انجام می‌شود.

محمدی فلاح عنوان کرد: خدمات اعتیاد محور توسط ۸۶ مرکز، ۲۰ مؤسسه مردم نهاد و ۴۲ تیم آموزش دیده تخصصی در استان ارائه خدمت می‌کنند.

اقدامات اجتماعی محور پیشگیری از اعتیاد همه فرآیندهای خدماتی معطوف به اجتماع و محله را شامل می‌شود که توسط خود مردم و با نگاه اجتماع محور است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در حوزه آموزش و پیشگیری توسط ۲۰ موسسه و ۴۲ تیم آموزش دیده در ۱۰۵ محله خدمات رسانی شده است، تأکید کرد: در این محلات ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ نفر تخت آموزش قرار گرفته اند. در سه ماهه ابتدای سال جاری نیز با محوریت اجتماع محور ۱۵ هزار نفر آموزش دیدند.

به گفته مدیرکل بهزیستی استان البرز خدمات در حوزه خدمات اجتماعی محور از طریق درمان های کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت انجام می شود که درمان کوتاه مدت به طور روزانه و از طریق سم زدایی و دارو در ۸ مرکز خصوصی و یک مرکز دولتی انجام می شود.

وی بیان کرد: در سال گذشته ۲ هزار و ۳۲۰ نفر و در سه ماهه ابتدای سال جاری نیز ۷۰۰ نفر خدمات سرپایی روزانه دریافت کرده اند.

محمدی فلاح با بیان اینکه در کمپ های ماده ۱۵ معتادان خود معرف برای درمان اقامت یک ماهه خواهند داشت، تصریح کرد: ۵۵ مرکز درمان میان مدت فعال در البرز وجود دارد که به واسطه آنها در سال گذشته به ۱۸ هزار نفر خدمات رسانی شده و پذیرش در سال جاری نیز ۷ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است.

وی گفت: خدمات ترک اعتیاد بلند مدت در دو دوره ۴ تا ۶ ماهه ارائه می شود. ۲ مرکز جامع اعتیاد در البرز وجود دارد که ۲۱۳ نفر در سال گذشته و ۱۳۶ نفر نیز در سال جاری پذیرش شده است.

محمدی فلاح اظهار کرد: در کمپ های ماده ۱۶ معتادین متجاهر مردان استان البرز در سال گذشته به هزار و ۶۵۰ نفر خدمات رسانی شده و در سه ماهه ابتدای سال جاری نیز ۸۷۸ نفر پذیرش شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز خاطرنشان کرد: موضوع اعتیاد بیشترین اعتبار و هزینه را به خود اختصاص می دهد و بهترین راهکار پیشگیری از آن، محوریت خانواده و آموزش است.

کد خبر 59545

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد