۷۰ درصد معتادین قبل از ۱۸ سالگی سابقه مصرف سیگار، الکل و قلیان داشته‌اند

داریوش تقی زاده با تاکید بر ضرورت افزایش آگاهی و مهارت‌های اجتماعی فرزندان گفت: ۷۰ درصد افرادی که معتاد شده‌اند اقرار می‌کنند که قبل از ۱۸ سالگی مصرف الکل و سیگار و همچنین قلیان داشته‌اند؛ مصرف این مواد می‌تواند کلید ورود به اعتیاد باشد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران به نقل از رادیو گفتگو، برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفتگو با موضوع علل گرایش به سیگار و قلیان و با حضور داریوش تقی زاده کارشناس مسئول برنامه اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران به روی آنتن رفت.

داریوش تقی زاده با تصریح بر اینکه یکی از عمده ترین مشکلات در سواد سلامت این است که مردم اطلاعات و باورهای غلطی در خصوص سیگار و قلیان دارند، گفت: برخی فکر می‌کنند سیگار یا قلیان اعتیاد آور نیست و یا برخی چنین باور دارند که قلیان آثار زیان بار ندارد.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها به دلیل عدم اطلاع کافی و نظارت کامل بر فرزندان خود شاهد درگیر شدن فرزندانشان با مواد مخدر و اعتیاد هستند، اظهار کرد: متاسفانه باید بگوییم دانش فرزند پروری بخش زیادی از خانواده‌ها اندک است. خانواده تازه بعد از اینکه فرزندشان به سن ۱۸ سالگی رسید می‌خواهند نظارت ایجاد کنند در حالی که تربیت یک فرآیند است و باید از دوران کودکی دانش سلامت را داشته باشیم.

کارشناس مسئول برنامه اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه برخی از عوارض اعتیاد طولانی مدت است در عین حال بیان کرد: بعضی از عوارض نیز به صورت آنی رخ می‌دهد؛ به عنوان مثال در مصرف سیگار و قلیان هزینه و زمان زیادی صرف می‌شود.

وی به برخی باورهای غلط و عجیب در خانواده‌ها اشاره کرد و افزود: بعضی از خانواده‌ها فرزندان خود را در مصرف قلیان همراهی می‌کنند زیرا پدر یا مادر گمان می‌کنند چون در کنار فرزند خود قرار دارند، هم مصرف او را کنترل می‌کنند و هم اینکه فرزندشان با غریبه اقدام به مصرف نمی‌کند. این کار در حقیقت شکستن قبح خانواده است. نتیجه این می‌شود که فرزند مصرف دخانیات را ایراد نمی‌داند.

تقی زاده با ابراز تاسف از اینکه سیگار و قلیان کشیدن برای برخی افراد تبدیل به یک نوع پرستیژ اجتماعی شده است، اظهار کرد: اگر به صورت ریشه‌ای به این موضوع نگاه کنیم، این مسئله ناشی از عزت نفس پایین افراد است. چون یک جوان عزت نفس پایینی دارد و علاقه دارد که در جمع دوستان خود پذیرفته شود، با آن‌ها هماهنگ می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید عزت نفس را در فرزندان خود افزایش دهیم عنوان کرد: آموزش مهارت‌های زندگی مانند خودآگاهی، جرات و شجاعت، افزایش اعتماد به نفس و بالا بردن توان تصمیم گیری را در آموزش‌ها قرار دهیم. در حقیقت خانواده‌ها در کنار کلاس زبان و ورزشی که برای فرزندان خود قرار می‌دهند، بخشی از کار و زمان خود را به افزایش مهارت‌های اجتماعی و دانش سلامت اختصاص دهند.

این کارشناس مسئول برنامه اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران به برخی از آمارها درباره گرایش به اعتیاد اشاره کرد و گفت: ۷۰ درصد افرادی که معتاد شده‌اند اقرار می‌کنند که قبل از ۱۸ سالگی مصرف الکل و سیگار و همچنین قلیان داشته‌اند؛ بنابراین مصرف این مواد می‌تواند کلید ورود به اعتیاد باشد.

کد خبر 56934

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد