شناسایی ۳ هزار و ۱۰۰ کودک با اختلال شنوایی در سال ۱۴۰۰

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور، گفت: سالانه بین ۳ هزار تا ۳ هزار و چهارصد کودک دارای اختلال شنوایی توسط سازمان بهزیستی شناسایی می‌شود که برای انجام مداخلات درمانی ارجاع داده می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل ه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «افروز صفاری‌فرد» معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور، گفت: نیروهای غربالگری شنوایی که با سازمان بهزیستی همکاری دارند و تحت حمایت این سازمان قرار گرفته اند عمدتا در زایشگاه‌ها و بیمارستان فعالیت می‌کنند و غربالگری شنوایی نوزدان توسط این افراد صورت می‌گیرد.

به گفته این مقام مسئول آزمون غربالگری به نام‌های TEOAE و AABR وجود دارد که این دو آزمون برای نوزدان انجام می‌شود و در صورتی که موارد مشکوکی شناسایی شود برای ارزیابی تشخیصی ارجاع می‌شوند که در نهایت می‌توانند نظر متخصص را داشته باشند و بعد از آن مداخلات طبی و توانبخشی را دریافت خواهند کرد؛ همچنین برای مداخلات طبی و توانبخشی بهزیستی حمایت‌های لازم را دارد.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: در حال حاضر ۶۳۰ واحد غربالگری برای شنوایی‌سنجی در سراسر کشور وجود دارد که مشغول ارائه خدمت هستند، این برنامه از سال ۱۳۸۴ آغاز و تاکنون حدود ۱۳ میلیون کودک غربال شده‌اند که درصد پوشش این طرح بالا بوده و جزو عملکردهای بسیار خوب کشور در منطقه شناسایی شده است.

وی، اذعان کرد: متاسفانه هر سال بین ۳ هزار تا ۳ هزار و چهارصد کودک دارای اختلال شنوایی توسط بهزیستی شناسایی می‌شود که برای انجام مداخلات درمانی ارجاع داده می‌شوند.

به گفته‌ معاون پیشگیری از معلولیت‌ها در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱ میلیون نوزاد غربال شدند که دارای پوشش ۹۲ درصدی بوده است؛ همچنین ۳ هزار و ۱۰۰ کودک دارای اختلال شنوایی در سال گذشته شناسایی شدند.

صفاری فرد، گفت: سال گذشته بسیاری از دستگاه‌های غربالگری فرسوده که در اختیار غربالگران گذاشته شده بود، تعویض شد و حمایت‌های لازم برای خرید دستگاه‌های جدید صورت گرفت؛ همچنین سامانه‌ غربالگری شنوایی به زودی فعال می‌شود و در ماه‌های آتی شاهد ورود اطلاعات و گزارش‌دهی به‌روز خواهیم بود.

یادآوری می‌شود، ارزیابی شنوایی به موقع در دوره نوزادی و حداکثر تا یک ماهگی باید پیگیری شود این در حالی است که از هر ۳ نوزاد ۱ مورد با آسیب شنوایی متولد می‌شود. مطالعات نشان داده که ۵.۲ درصد کودکان در بدو ورود به مدرسه و ۱۱ تا ۱۵ درصد از کودکانی که به مدرسه می‌روند دارای نشانه‌هایی از آسیب شنوایی هستند.

کد خبر 55530

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =