کردستان | نشست تخصصی مسئولین مراکز حوزه درمان اعتیاد و ایدز

نشست تخصصی مسئولین مراکز حوزه درمان اعتیاد و ایدز با حضور مدیرکل،معاون پیشگیری،کارشناسان ناظر ستادی و رابطین شهرستانها صبح امروز در سالن اجتماعات بهزیستی سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کردستان،حسین رسولی سرپرست بهزیستی، اعتیاد را یک مسئله پیچیده عنوان کرده و رعایت ضوابط و مقررات توسط مراکز اقامتی میان مدت را بسیار ضروری دانستند.

وی در این نشست با اشاره به فعالیت ۱۸ مرکز  و ۱ مرکز باشگاه مثبت ایدز تحت نظارت بهزیستی در حوزه درمان اعتیاد، گفت: در شرایط کنونی و با توجه به درگیری کل جامعه با ویروس کرونا، رعایت ضوابط و مقررات بخشنامه های مربوطه امری حیاتی است و مراکز باید پاسخگوی مشکلات احتمالی باشند.

کردستان | نشست تخصصی مسئولین مراکز حوزه درمان اعتیاد و ایدز

رسولی خاطرنشان کرد؛ پیچیدگی مسائل اجتماعی می طلبد که دستورالعمل ها و بخشنامه های مربوطه به دقت بررسی و از اعمال نظر شخصی به دور باشد.
در این نشست بر ضرورت برگزاری دوره های آماده سازی شغلی جهت ورود افراد بهبود یافته به بازار کار با هدف ایجاد اشتغال ، توانمند سازی و حمایت از افراد بهبود یافته پس از طی مراحل درمان اعتیاد برای ورود به بازار کسب و کار تاکید شد.

برگزاری کارگاه های آموزش فنی و حرفه‌ای برای افراد بهبود یافته و اعطای تسهیلات اشتغال زایی به این قشر از جامعه هدف در راستای توانمندسازی و حمایت از آنها پس از بهبودی از مهمترین موضوعات مورد بحث در این نشست بود.

کردستان | نشست تخصصی مسئولین مراکز حوزه درمان اعتیاد و ایدز

معاون پیشگیری بهزیستی استان کردستان گفت:  نگاه حمایتی و حفظ کرامت در برخورد با معتادان ضروری است.
ناصر کریمیان معاون پیشگیری بهزیستی استان کردستان گفت: اگر امروز با فردی معتاد مواجه می‌شویم، شاید گرفتاری او به این بلا به واسطه کم‌کاری ماست و لذا باید با حفظ کرامت و جایگاه انسانی با چنین فردی برخورد کرد.

وی اظهارکرد: در یک جامعه مدنی بی‌تفاوتی نسبت به آسیب‌های اجتماعی موجب می‌شود خود ما هم تحت تاثیر قرار دهد.
 وی اظهار کرد: اداره ی چنین مجموعه‌های ترک اعتیاد بسیار حساس است و باید نوآوری داشت تا فرد معتاد پس از ترک دوباره به بلای خانمانسوز گرفتار نشود.
وی با تأکید بر اهمیت بحث پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر، تصریح کرد: پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر، یقیناً آسان‌تر، راحت‌تر و کم هزینه‌تر و در عین حال بسیار اثربخش‌تر خواهد بود.

کردستان | نشست تخصصی مسئولین مراکز حوزه درمان اعتیاد و ایدز

معاون پیشگیری بهزیستی استان  خاطرنشان کرد: لازمه این کار اجتماعی شدن و فراگیری مبارزه با مواد مخدر است و از این لحاظ همه دستگاه‌های اجرایی و خصوصاً رسانه‌ای و تبلیغاتی شامل صدا و سیما، اصحاب رسانه و خبرنگاران، تأثیرگذاران و دستگاه‌های فرهنگی، باید در بحث محتواسازی و هم در بحث اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به جامعه اقدامات مؤثری را انجام دهند از جمله به‌کارگیری NGO و سمن‌ها در این خصوص که به هر حال در بحث اجتماعی کردن می‌توانند نقش مؤثری داشته باشند.
کریمیان افزود: اعتیاد علاوه بر آنکه به سلامت روان و جسم آسیب وارد می‌کند؛ روابط خانوادگی، اجتماعی و شغلی افراد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، از این رو آن زمان که فرد معتاد عزم به ترک اعتیاد جزم می‌کند، مراکز بازپروری و استفاده از تجربیات افرادی که این دوران را سپری کرده‌اند، بهترین فرصت و مکان برای اجرای این تصمیم است.

کد خبر 50363

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد