تداوم برنامه سنجش بینایی کودکان در بهزیستی استان اردبیل

دکتر ستاری مدیرکل بهزیستی استان در رابطه با برنامه سنجش بینایی کودکان در استان گفت : برنامه غربالگری بینایی مخصوص کودکان ۳ تا ۶ سال بوده که چندین سال هست در استان اجرا می شود.

به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان، مدیرکل بهزیستی استان اظهار داشت : مراکزی که برای این برنامه در نظر گرفته شده خانه های بهداشت در سراسر استان، مراکز مثبت زندگی، پایگاههای سلامت اجتماعی بهزیستی و برخی از ادارات بهزیستی هست که در این ارتباط آماده ارزیابی وضعیت چشمی کودکان عزیز می باشند.
ستاری ادامه داد : برابر آماری که ما داریم سال ۹۹ حدود ۵۴ هزار کودک مورد غربالگری قرار گرفته بودند که ۲ هزار نفر از اینها دچار انواع اختلالات چشمی بودند، حدود ۱۴۰۰ نفر اختلالات عیوب انکساری داشتند و حدود ۵۰۰ نفر دچار تنبلی چشم بودند و ۱۰۰ نفر سایر اختلالات را داشتند.
وی اظهار داشت : این نشان می دهد که حدود ۲ هزار نفر، آمار نسبتاً بالایی هست که اگر به موقع تشخیص داده نمی شد بویژه در بحث تنبلی چشم، احتمال از بین رفتن بینایی یک یا دو چشم وجود داشت بنابراین اهمیت غربالگری خیلی بالا هست.
این مسئول اضافه کرد : از خانواده ها درخواست می کنم که با در دست داشتن شناسنامه کودک به پایگاههای مذکور مراجعه بکنند و در واقع این ارزیابی ها به موقع صورت بگیرد.
ستاری یادآور شد : در صورتی که اختلال تشخیص داده شود و نیاز به عینک داشته باشد و خانواده هایی که از تمول مالی برخور دار نباشند، مجموعه بهزیستی آماده ارائه خدمات به این عزیزان می باشد و کاملاً به این عزیزان مساعدتهای لازم را ارائه خواهد نمود.
وی همچنین تصریح کرد : این برنامه در طول سال یعنی همه روزها دایر هست ولی درخواستی که از هم استان های خودم دارم این هست که حتماً تا پایان سال به این مراکز مراجعه کنند.
ستاری خاطر نشان شد: برای امسال پیش بینی ما در حدود ۵۵ هزار کودک هست که تا بحال ۴۱ هزار کودک مورد ارزیابی قرار گرفته است و این ۱۴ هزار کودک باقی مانده حتماً مراجعه خواهند کرد.
وی تاکید کرد: در این جا لازم هست اشاره داشته باشم که به خاطر شرایط کرونایی، برشی که برای استان در نظر گرفته شده ۳۹ هزار کودک می باشد که الان عملکرد فعلی ما ۴۱ هزار کودک می باشد که انشااله تا ۵۵ هزار کودک خواهد رسید که در ارزیابی کشوری، استان اردبیل رتبه سوم کشوری را در این ارتباط کسب کرده است.

کد خبر 49045

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد