حضور معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی در برنامه "سحریز خیر"

به مناسبت گرامیداشت هفته معلولین، معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی در برنامه زنده تلویزیونی"سحریز خیر" در شبکه استانی آذربایجان غربی حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی؛ در این برنامه ضمن تبریک هفته معلولین وی ضمن ارائه تعریفی از مفهوم معلولیت، افرادی را که دارای آسیب های فیزیولوژیکی هستند و این آسیب ها سبب ایجاد محدودیت‌های در زندگی روزمره و جامعه آنها شده است را معلول عنوان کرد و گفت: ۱۲ آذر( سوم سپتامبر) روز جهانی معلولین اعلام و در تقویم کشور نیز هشتم تا چهاردهم آذرماه به عنوان هفته معلولین نامگذاری شده است. 

عبداله پور با بیان اینکه در میان افراد معلول، افراد نابغه و نخبه های زیادی که در مسابقات ورزشی، علمی، هنری بسیارخوش درخشیدند،وجود دارد، گفت: مرحوم سیامند رحمان یکی از معلولانی بود که توانست با کسب مقام های مختلف در مسابقات پارالمپیک و به عنوان قویترین مرد معلول جهان ثابت کند که معلولیت محدودیت مطلق نیست. 

وی تاکید کرد: هدف سازمان ملل از نامگذاری روز معلولین این است که شناخت جامعه نسبت به توانایی های معلولین را افزایش دهد و فرهنگ سازی شود تا این افراد از تمام موجودیت جامعه بهره‌مند شوند. 

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان با اشاره به دسته بندی معلولین بر اساس نوع آسیب های آنها افزود: معلولین به چهار طیف معلول ذهنی، جسمی_ حرکتی، حسی(بینایی و شنوایی) و روان مزمن تقسیم بندی می شود که کلیه برنامه ها و فعالیت های حوزه توانبخشی در راستای افزایش سطح استقلال فرد معلول و کاهش وابستگی آنها اجرا می‌شود.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی افزود: در حال حاضر ۶۰ هزار و ۳۰۲ معلول در استان تحت پوشش بهزیستی هستند که بیشترین میزان با ۳۹ درصدمربوط به شهرستان ارومیه است. 

وی در تشریح برنامه‌های هفته معلولین تصریح کرد: اجرای برنامه های آگاه سازی جامعه، افتتاح ۴ مرکز روزانه آموزشی_توانبخشی در شهرستانهای پلدشت، چایپاره، سلماس و پیرانشهر)، برگزاری مسابقات ویلچررانی، برپایی نمایشگاه دستاوردهای تولیدات معلولین در اداره بهزیستی شهرستان ارومیه، بازدید از مراکز نگهداری معلولین، ملاقات از منازل خانواده های دارای چند معلول و ملاقات مردمی توسط مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی را بخشی از برنامه‌های در حال اجرا طی این هفته توسط اداره کل بهزیستی استان می توان برشمرد. 

عبداله پور با اشاره به اینکه جامعه نیز باید از معلولین حمایت کند تا افراد معلول از استقلال نسبی برخوردار شوند، افزود: اجرای کامل قانون جامع حمایت از معلولین که از سال ۹۷ تایید و با امضای ریاست جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد، دستگاههای اجرایی را موظف به اجرای این قانون نمود که ضروری است این قوانین به درستی اجرا شود تا معلولین نیز از حقوق خود بهره مند شوند. 

وی همچنین در ادامه به برگزاری جلسات مختلف بهزیستی استان با ادارات و نهادهای مختلف در خصوص مناسب سازی اماکن برای معلولین اشاره کرد وگفت: مبلمان شهری، ساختمانها و اماکن مختلف باید برای بهره مندی معلولین مناسب سازی شود.

کد خبر 47683

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد