حضور مدیر کل بهزیستی لرستان در برنامه چشم انداز در سیمای استانی

بمناسبت روز جهانی معلولین مدیر کل بهزیستی لرستان در برنامه چشم انداز پل ارتباطی میان مردم و مسئولین شرکت کرد.


به گزارش روابط عمومی بهزیستی لرستان، کرم یاری مدیر کل بهزیستی استان در ابتدا ضمن تبریک روز جهانی افراد دارای معلولیت با اشاره به شعار پیش به سوی دنیایی فراگیر و دسترس پذیر با مشارکت افراد دارای معلول گفت: معلولان گروهی بزرگ از اقلیت جامعه هستند که در جامعه زندگی می کنند. معلولیت شامل نابینایی، کم بینایی، ناشنوایی، ناتوانی حرکتی، عقب ماندگی ذهنی و برخی بیماری های روانی می باشد. و بدلیل تبعیضات که در سطح جامعه وجود دارد این عزیزان در مراجعه به مکان های عمومی، تحصیل و پیدا کردن شغل دچار مشکلات زیادی می باشند که به چالشی بزرگی در زندگی آنها تبدیل شده است.
یاری در ادامه گفت بیش از ۵۸ هزار نفر با معلولیت های مختلف در سطح استان تحت پوشش بهزیستی لرستان هستند و با توجه به نوع معلولیت این عزیزان به آنها ارائه خدمت و مستمری پرداخت می شود.
مدیر کل بهزیستی لرستان با اشاره به وضعیت توپوگرافی شهر خرم آباد و با اشاره به چالش مناسب سازی محیط شهری و مکانهای عمومی برای معلولین گفت:
وضع خیابان‌ها و مسیرها اصلا راضی‌کننده نیست و معلولین در مسیریابی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و خانواده ها مجبور هستند در رفت و آمد به مدرسه و جاهای دیگر فرزندان خود را همراهی کنند که این امر موجب بالا رفتن هزینه ها می شود.
وی در ادامه با اشاره به صراحت قانون در مورد معلولین تصریح کرد، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان موارد زیادی را شامل می شود که  از آن جمله می توان به مناسب‌سازی و دسترس پذیر بودن اماکن عمومی، خدمات درمانی امور ورزشی، فرهنگی و هنری، اشتغال، مسکن و تسهیلات مالیاتی، معیشت می باشد ولی با گذشت سالها از ابلاغ این قانون هنوز هیچ رویداد چشمگیری را شاهد نبوده ایم.
یاری در پایان به پررداخت تسهیلات مسکن و اشتغال به مددجویان دارای دو معلول و یک معلول اشاره کرد و گفت: به خانواده های شهری دو معلول که دارای زمین باشند تسهیلات بلاعوض تا سقف ۱۴۰ میلیون و خانواده های روستایی تا سقف ۸۵ میلیون پرداخت خواهد شد. همچنین ایتام و زنان سرپرست خانوار تا سقف ۱۰۰ میلیون و خانواده های یک معلول روستایی ۵۰ میلیون پرداخت خواهد شد.
 در بحث اشتغال مددجویان عزیز هم متناسب با طرحی که ارائه می دهند در شهرستانهای خرم آباد و بروجرد تسهیلات ارزان قیمت با نرخ سود چهار درصد و باز پرداخت ۷ ساله داده می شود. این در حالی است که تا هم اکنون مبلغ ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در بحث مسکن مددجویان بصورت بلاعوض پرداخت شده است.

کد خبر 47568

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد