نشست هم اندیشی در خصوص بررسی مسائل و چالشهای استان البرز برگزار شد

صبح روز یکشنبه سی ام آبان ماه نشستی با حضور دکتر شریفی دوست، مهندس محسن صیاد، دکتر محمدرضا مرادی اعضاء شورای راهبری ریاست سازمان بهزیستی کشور با معاونین تخصصی ، مدیر حراست بهزیستی استان البرز و کارشناسان مسئول دفاتر حوزه های تخصصی جهت هم اندیشی در خصوص مشکلات و چالش‌های موجود برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز، در این جلسه معاونین بهزیستی استان ضمن ارائه گزارش عملکرد اقدامات حوزه مربوطه گزارش مبسوطی از وضعیت استان البرز و مسائل و چالشهای حوزه خود مطرح نمودند.

در آغاز جلسه عبداله فلاح نژاد معاون توانبخشی بهزیستی استان ضمن بحث و بررسی در خصوص مشکلات استان البرز و ارائه آمار و عملکرد این حوزه اظهار داشت: با در نظر داشتن رشد جمعیت استان البرز که بیش از میانگین رشد جمعیت کشور است و مشکلات عدیده شهر کرج که چهارراه ترانزیت به اکثر استانها میباشد و از سوی دیگر آخرین استان کشور است ولی شاخصهای آن متناسب با میانگین شاخصهای کشوری نیست.

وی افزود: در حوزه توانبخشی یکی از چالش‌های اساسی جمعیت ۱۰ هزار نفری است که در حدود سه سال برای دریافت مستمری پشت نوبت هستند این در حالی است که‌ در سطح کلان در صورتی که اقدامات به صورت خانواده محور هدایت شود فرد دارای معلولیت قادر به بهره مندی از حضور و حمایت خانواده خواهد شد که این امر در بهبود مدیریت منابع موثر واقع خواهد شد به طوری که در حال حاضر حدود ۳میلیارد و ۹۰۰ میلیون یارانه به مراکز نگهداری پرداخت می شود که جمعیت محدودی را پوشش می‌دهد و اگر این یارانه به خانواده این مددجویان تعلق گیرد مشکلات بسیاری را پوشش خواهد داد.

وی افزود: عدم وجود مرکز قرنطینه در بدو ورود مددجویان، جمعیت بالای مددجویان فاقد سرپرست در استان البرز، ناچیز بودن مستمری در ازای هزینه های گزاف درمانی و لوازم جانبی توانبخشی، عدم وجود بیمه تکمیل درمان از دیگر مشکلات حوزه توانبخشی است.

عبداله فلاح نژاد اظهار داشت: در بحث ارائه راهکار می‌توان به اصلاح و به روزرسانی دستورالعملها و رقم اعتبارات متناسب با شرایط واقعی، واگذاری امر درمان در موضوع بیمه به وزارت بهداشت و درمان، انتقال مددجویان فاقد سرپرست از استان البرز به سایر استانهایی که تعداد پذیرش فاقد سرپرست محدودتری دارند، مطالبه گری از سایر دستگاهها در خصوص جامعه معلولین، در نظر گرفتن ردیف اعتبارات برای مددجویان نیازمند اورتز، پروتز و همچنین بستر گرا و همچنین ارائه آموزشهای جامع به مراکز مثبت زندگی اشاره کرد و با توجه به این که در حال حاضر به دلیل مشکلات جاری اولویت امور توانبخشی به حمایت اختصاص داده شده ضمن حمایت افراد دارای معلولیت از بحث توانمندسازی این عزیزان غافل نشویم.

در ادامه معصومه عباسی زاده معاون پیشگیری بهزیستی استان البرز نیز اظهار داشت: عمده چالش سازمان بهزیستی بعنوان متولی ساماندهی آسیب های اجتماعی این است که در بطن خود دچار پراکندگی فعالیت ها و گاها موازی کاری است که در این خصوص پیشنهاد می شود معاونت مستقلی تحت عنوان آسیب های اجتماعی به منظور جلوگیری از اتلاف زمان، هزینه و نیروی انسانی تشکیل گردد.

وی افزود: عدم وجود دفتر تحقیق و توسعه، عدم تعیین زمان مشخص جهت تخصیص اعتبارات و تخصیص در سه ماهه پایانی سال که منجر به محدودیت جذب آن میگردد از دیگر چالش های حوزه پیشگیری است.

معصومه عباسی زاده اظهار داشت: در بحث کثرت و تعدد آسیب های اجتماعی در سطح کلان و استان پیشنهاد می‌شود طراحی برنامه ها پس از تحلیل وضعیت و شناسایی بافت مناطق صورت گیرد به طوری که اولویتها تعیین و منابع در راستای کاهش آسیبهای برجسته تر صرف گردد.

مریم صدیقی معاون اجتماعی بهزیستی استان البرز نیز در ادامه جلسه اظهار داشت: در خصوص چالش های استان مهاجر پذیری و ناهمگنی بافت جمعیت منجر به آسیبهای اجتماعی بی شماری گردیده است ولیکن در بحث چالش های بهزیستی از عمده مشکلات به عدم وجود قدرت اجرایی و فقدان همراهی سایر دستگاه‌ها در انجام فعالیت‌ها می توان اشاره کرد که به نظر می‌رسد چنین مسائلی باید در سطح کلان حل و فصل گردد.

مریم صدیقی در ادامه اظهار داشت: عدم کفایت اعتبارات تخصیص داده شده، غیرمنطقی بودن زمان ابلاغ اعتبارات، عدم وجود زیرساخت‌های مناسب در شکل گیری مراکز مثبت زندگی، تعدد سامانه ها در خصوص فعالیتهای حوزه اجتماعی و لینک نبودن این سامانه ها با هم، مشکلات در خصوص پذیرش کودکان کار و خیابان اتباع به صورت موقت، مشکلات مربوط به حقوق و محرومیت بهره مندی نیروی انسانی اورژانس اجتماعی اهم چالش های حوزه اجتماعی است که نیاز است ضمن تغییر ساختار، با درنظر گرفتن اعتبارات مناسب و به روزرسانی بخش نامه ها در سطح ملی بررسی و رفع گردد.

ژاله کاظمی معاون مشارکتهای مردمی نیز در این نشست به بیان مشکلات حوزه مطبوع خود پرداخت و پس از معرفی فعالیتهای این معاونت گزارشی از عملکرد این حوزه در سنوات گذشته و ۶ ماه ابتدای سال جاری پرداخت خاطرنشان کرد: حوزه مشارکتهای مردمی پل ارتباطی میان حوزه های تخصصی می باشد و علاوه بر اجرای شرح وظایف درون حوزه ایی با هدف تسهیلگری ارائه خدمات نقدی و غیر نقدی به جامعه هدف تحت پوشش گام به میدان میگذارد.

پس از پایان این نشست اعضای شورای راهبری ریاست سازمان بهزیستی کشور از مراکز بهزیستی البرز بازدید کردند و بصورت میدانی به بررسی مسائل و چالش های استان البرز پرداختند.

کد خبر 46841

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک