بیش از ۱۴ هزار معلول بینایی تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند

مدیرکل بهزیستی خوزستان گفت: ۱۴ هزار و ۲۵۰ نفر با معلولیت بینایی در کلینیک‌ها و مجتمعات مددکاری بهزیستی در سراسر استان خوزستان تشکیل پرونده داده و از خدمات سازمان بهره‌مندند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خوزستان ،غلامرضا صدیق راد  ضمن تبریک ۲۳ مهر ماه برابر با ۱۵ اکتبر با عنوان روز جهانی نابینایان یا عصای سفید گفت: در این روز مهم قانون عصای سفید به تصویب رسیده است که تمامی حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن در آن انعکاس یافته است و ‌مطابق این قانون نابینایان حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارا هستند.

مدیر کل بهزیستی خوزستان  با اشاره به عصای سفید به عنوان سمبل ایمنی در تردد و زندگی اجتماعی و همچنین نماد استقلال فردی نابینایان افزود: تغییر باورها، کلید ارتباط موثر با نابینایان و نگرش مثبت، نخستین گام در ایجاد ارتباط با فرد نابینا است.

وی با بیان اینکه نباید نابینایان را در پشت پلک های فروبسته دید بلکه باید به وسعت اندیشه های شان توجه کرد ادامه داد: مشارکت فعال جامعه، اساس توانمندسازی افراد دارای آسیب بینایی و زمینه سازی برای مشارکت اجتماعی نابینایان، گامی بلند در توسعه ملی است.

صدیق راد با تأکید بر اهمیت توانبخشی فرد نابینا از سنین پایین اظهار داشت: تقویت سایر دریافت های حسی و آشنا شدن با خود و محیط اطراف از طریق شنوایی، حس لامسه، و سایر حواس؛ توانمند کردن و ایجاد قدرت حرکت در محیط به منظور شناخت محیط و اطرافیان و رفع نیازمندی های خود؛ یافتن راه های مناسب ایجاد ارتباط با سایرین و گسترش دامنه اگاهی ها و اطلاعات؛ توان یابی در امر خواندن و نوشتن؛ استعداد یابی و آموزش ایجاد مهارت؛ کاریابی و ایجاد زمینه اشتغال؛ توانمندی در ایجاد سرگرمی ها و تفریحات سالم در جهت گذراندن اوقات فراغت و ... از جمله برخی از مزایای توانبخشی از سنین پایین است.

مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره به فعالیت سه مرکز خانواده وکودک کم بینا و نابینای استان خوزستان در ۳ شهرستان اهواز، شوش و ایذه که به کودکان زیر ۶ سال خدمات توانبخشی ارائه می کنند عنوان کرد: ظرفیت اسمی هر مرکز ۵۰ نفر است و در مجموع تعداد ۱۳۲ نفر از خدمات این مراکز بهره مند می باشند.

غلامرضا صدیق راد همچنین گفت: اعطای تسهیلات و وام های خود اشتغالی، ایجاد اشتغال توانخواهان از طریق کارفرمایی ( معرفی افراد معلول به کارفرمایان جهت به کارگیری آنان در مشاغل متناسب با سطح توانمندی آنان)، ارجاع و معرفی توانخواهان جویای کار به مراکز پشتیبانی شغلی به منظور آماده سازی توانخواه جهت حضور در محیط کار و به کار گماری وی در مشاغل متناسب با سطح توانمندی و ارائه معرفی نامه و حمایت از معلولین جهت استخدام در سازمان ها و نهاد های دولتی با استفاده از سهمیه سه درصد استخدام معلولین از جمله خدمات بهزیستی در راستای اشتغال معلولین نابینا و کم بینا است.

وی بیان کرد: با پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان با معلولیت بینایی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به منظورکمک به ارتقاء سطح علمی و آموزشی آنان و پرداخت کمک هزینه دانش آموزی به دانش آموزان با معلولیت بینایی از جمله اقدامات بهزیستی برای ارتقای سطح علمی نابینایان است.

صدیق راد افزود: در راستای خدمت رسانی به افراد با ناتوانی بینایی، کتابخانه مرکزی اهواز با همکاری اداره کل بهزیستی خوزستان از آبان ماه ۹۱ اقدام به اختصاص بخش ویژه ای به این عزیزان کرده است و در حال حاضر ۳۴۰ نفر در بخش نابینایان از وجود ۶۰۰ نسخه کتاب بریل، حدود۱۱هزار  عنوان کتاب گویا، بیش از۴ هزار کتاب متنی ( الکترونیک)، کلاسهای آموزشی فوق برنامه، نشست های کتابخوانی و نقد کتاب بهره مندند.

وی ضمن اشاره به عضویت رایگان متقاضیان در کتابخانه توضیح داد: تولید ۱۰۰ عنوان کتاب گویا با همکاری دوطلبان به صورت رایگان، اختصاص بخشی ویژه جهت مطالعه و آموزش کودکان و نوجوانان نابینا و کم بینا هم از جهت سخت افزاری و هم نرم افزاری، ارائه خدمات اینترنتی، ارائه خدمات رایانه ای شامل: نصب برنامه های گویا سازی روی لپ تاپ کامپیوتر و گوشی تلفن همراه، ارسال رایگان کتب بریل و گویا به سراسر شهرهای استان از دیگر اتفاقات مبارکی است که انجام شده است.

صدیق راد گفت: استان خوزستان دارای شش انجمن نابینا و کم بینا در شهرستان های اهواز، دزفول، شوشتر، بهبهان، امیدیه و آبادان می باشد که به فعالیت های فرهنگی، آموزشی، ارائه خدمات مددکاری و برگزاری مناسبت ها می پردازند. وی همچنین توضیح داد: اهداء وسایل کمک توانبخشی ویژه نابینایان شامل اسپیکر فلش خور، ذره بین چراغدار، ساعت لمسی، شطرنج نابینایان، ویس رکوردر، قلم قرآنی، عصای نابینایان و کاغذ بریل نیز در برنامه کاری بهزیستی خوزستان بوده است.

صدیق راد ایمن سازی شهرها را نیاز امروز نابینایان و نه آرزویی برای فردای آنها عنوان کرد و افزود: تمامی افراد حق دارند صرف نظر از میزان توانمندی و هر موقعیت دیگر از امکانات شهری و حق طبیعی خود بهره بگیرند و با توجه به این که حضور فعال و مستقل افراد با معلولیت بینایی در سطح جامعه نیازمند طراحی محیط و مبلمان شهری متناسب با نیازهای این افراد است، این مهم توسط دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان مستقر در بهزیستی از طریق مکاتبه و برگزاری کمیته های فصلی در استانداری با حضور استاندار و سایر مدیران دستگاه های اجرایی پیگیری می شود و رسیدن به نقطه مطلوب در این امر، نیارمند همکاری کلیه دستگاه های اجرایی به ویژه شهرداری ها و آگاهی عموم مردم نسبت به این موضوع است.

وی یادآور شد:  در حال حاضر ۱۴۲۵۰ نفر با معلولیت بینایی در کلینیک ها و مجتمعات مددکاری بهزیستی در سراسر استان تشکیل پرونده داده و از خدمات سازمان بهره مندند که از این تعداد ۳۸۳۰ نفر معلولیت خفیف،۴۲۸۹ نفر معلولیت متوسط،۴۰۷۰ نفر با معلولیت شدید و ۲۰۶۱ نفر هم دارای معلولیت در سطح خیلی شدید هستند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان در پایان افزود: برخی از مهم ترین ضایعات بینایی، که منجر به نابینایی رسمی و ایجاد ناتوانی و معلولیت در فرد مبتلا می شود عبارتند از ضایعات ارثی و مادر زادی، سوء تغذیه، ابتلا به بیماری تراخم، آب سیاه ، آب مروارید، بیماری قند یا دیابت، آسیب دیدگی اندام بینایی بر اثر ضربه در حوادث و سوانح که از این میان بیشترین سهم به عوامل  ارثی و مادرزادی تعلق می گیرد.

کد خبر 44758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک