آغاز اجرای طرح شنوایی و بینایی سنجی در کرمان

در رسانه های استان کرمان-باشگاه خبرنگاران جوان- مدیر کل بهزیستی استان کرمان گفت: برای پیشگیری از ناشنوایی و تنبلی چشم طرح غربالگری شنوایی و بینایی از امروز در استان کرمان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، عباس صادق زاده، مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر با اجرای طرح‌های غربالگری شنوایی و بینایی از معلولیت صدها تن از کودکان کرمانی جلوگیری شده است، گفت: طی پارسال ۴۶ هزار نوزاد متواد شدند که از این تعداد ۳۶هزار نوزاد در مراکز مختلف، طرح سنجش شنوایی برایشان اجرا شد و توانستیم ۱۱۳ نوزاد که قطعا دچار اختلال شنوایی بودند را شناسایی کرده و با مداخله هایی، چون کاشت حلزون و استفاده از سمعک از ناشنوا شدن قطعی آن‌ها پیشگیری شد.

او افزود: این طرح در همه‌ی بیمارستان‌ها و زایشگاه‌ها و ۳۳مرکز دیگر در استان به نوزادان خانواده‌ها در بدو تولد خدمت رسانی می‌کنند تا تست شنوایی آن‌ها انجام شود.

صادقی در مورد طرح غربالگری بینایی و جلوگیری از تنبلی چشم نیز اظهار داشت: قبل از شروع کرونا در آبان ماه هرسال به مدت یک ماه طرح آمبلیوپی در سطح استان انجام می‌شد، اما بعد از شروع کرونا این طرح در طول سال برای کودکان ۳ تا ۶ سال برگزار میشود و تلاش می‌کنیم اگر کودکی دچار اختلال بینایی باشد شناسایی شده و اگر نیاز به مداخله بود مداخلات لازم انجام شود.

صادقی افزود: در طرح پیشگیری از تنبلی چشم طی پارسال حدود ۳ هزار کودک ۳ تا ۶ سال داشتیم که مورد سنجش بینایی قرار گرفتند که از این تعداد ۵۰۱ نفر دچار اختلال بینایی بودند و از این تعداد هم ۸۲ نفر دچار تنبلی چشم شدید بودند که اگر مداخلات به موقع انجام نمیشد قطعا نابینا می‌شدند، اما این افراد با بستن مثلاً یک چشم یا انجام عمل‌های جراحی و مداخلاتی که نیاز بود از نابینا شدنشان خوشبختانه جلوگیری شد.

او بیان داشت: امسال هم در تمامی مراکز و مهدهای کودک، مراکز درمانی و مراکز مثبت زندگی این طرح انجام می‌شود.

صادق زاده گفت: از خانواده‌ها دعوت می‌کنیم که حتماً برای مراجعه به این مراکز اهتمام ورزیده تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود و اگر خدای ناکرده اختلالی وجود داشته باشد بتوانیم با مداخله به هنگام از نابینا شدن این افراد جلوگیری کنیم.

کد خبر 43456

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک