۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۹

مدیرکل بهزیستی استان کرمان:

وضعیت خودکشی در استان نگران کننده است

بهزیستی با تمام توان در راه کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی گام گذاشته است
وضعیت خودکشی در استان نگران کننده است

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان به مناسبت روز جهانی خودکشی دکترعباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان در جمع خبرنگاران رسانه های استان به تشریح وضعیت موجود و اقدامات انجام شده در خصوص کنترل و کاهش این معضل اجتماعی پرداخت .

عباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه پدیده خودکشی خود یک معلول است و باید به دنبال علتها گشت اظهار داشت : متاسفانه در سالهای اخیر به دلایل متعدد از جمله افزایش مشکلات اقتصادی ، شیوع ویروس کرونا ، بالا رفتن سطح اضطراب در بین افراد جامعه و... شاهد گسترش نگران کننده این پدیده شوم در سطح جامعه بوده ایم که علی رغم اقدامات پیشگیرانه وسیعی که انجام شده است وضعیت موجود در این حوزه غیر قابل قبول و نگران کننده است .به طور کلی میتوان گفت که مسائل اجتماعی منجر به پدیده های مختلف ازجمله اعتیاد ، خودکشی خشونت و... می شود.

وی افزود : اگرچه استان کرمان از لحاظ خودکشی در کشور در رتبه ۲۶ قرار دارد اما در مقایسه با سالهای قبل این آمار قابل قبول نیست

صادق زاده اذعان داشت : براساس آمار موجود سالانه حدود ۷۰۰ هزار نفر در جهان به طرق مختلف به زندگی خود پایان می دهند که از این تعداد حدود ۵۵۰۰ نفردر ایران به این اقدام رو می آورند یعنی به طور متوسط از هر ۱۰۰هزار نفر ۱۳ نفر در ایران اقدام به خودکشی مینمایندکه این آمار در سالهای گذشته در استان ۲نفر در ازای هر ۱۰۰هزارنفربوده ولی متاسفانه هم اکنون از هر صدهزارنفر نفر جمعیت حدود شش وسه دهم نفر از فوت شدگان بر اثر اقدام به خودکشی متعلق به استان کرمان است.

وی در ادامه افزود : عوامل متعددی در اقدام به خودکشی افراد دخیل هستند که از جمله آن می توان به عوامل فردی شامل افسردگی ، اضطراب و... و مشکلات خانوادگی و مسائل اجتماعی از جمله عوامل مهم در سوق دادن افراد به سوی اقدام به خودکشی اشاره نمود

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: در این بین بهزیستی با گسترش ظرفیت مراکز مشاوره و ورود تخصصی به این موضوع اقدامات وسیع و تآثیر گذاری را به منظورکنترل و کاهش آسیب خودکشی انجام داده است.

وی دربخش دیگری از سخنان خود به راهکارهای افزایش و گسترش هرچه بیشتر کنترل این مشکل پرداخت و گفت : افزایش ظرفیت خدمات تخصصی مراکز ، تقویت علمی و تاثیر گذاری مراکز و قاطعیت و جدیت مسئولیان و برنامه ریزان اجتماعی در تدوین و اجرای طرحهای علمی و عملی اجتماع محور از مهمترین و تاثیر گذارترین روشهای کنترل و کاهش آسیب خودکشی در سطح جامعه خواهد بود.

صادق زاده اذعان داشت : بهزیستی با تمام توان در راه کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی گام گذاشته و کارشناسان و متخصصین مجرب بهزیستی تمام تلاش خود را در این راه به کار بسته اند لیکن اگر بخواهیم به نتیجه مطلوب برسیم باید همه دستگاه های اجرایی پای کار بیایند.

کد خبر 42970

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک