استفاده از اسکن بایومتریک در شناسایی کودکان کار

مدیرکل بهزیستی استان تهران در جمع خبرنگاران و در نشست خبری به مناسبت هفته دولت گفت: واکسن کرونا به ۱۶ هزار و ۴۹۱ نفر از معلولان، سالمندان و کارکنان مراکز نگهداری بهزیستی استان تهران طی یکسال و نیم گذشته تزریق شده است.  

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی، امین شاهرخی با بیان اینکه تاکنون ۱۰ نفر از کارمندان مراکز و دارات بهزیستی استان تهران در حین کار به ویروس کرونا مبتلا شده وجان خود را از دست دادند، به خبرنگاران توضیح داد: این جان باختگان خدمت در بهزیستی نیز هم سطح شهدای مدافع سلامت هستند.

وی ادامه داد: البته بسیاری از کارکنان بهزیستی هنوز واکسن دریافت نکرده اند و در این مدت بسیاری از آنان حین خدمت به این ویروس مبتلا شده اند.

* افتتاح ۲۰۰ مرکز مثبت زندگی
مدیرکل بهزیستی استان تهران اظهار داشت: برغم شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی ۲ هزار و ۵۰۰ مرکز مثبت زندگی در اسفندماه سال گذشته در کشور افتتاح شد که ۲۰۰ مرکز آن مربوط به بهزیستی استان تهران است.

وی ادامه داد: فعالیت این مراکز محله محور است بنابراین ایجاد چنین مراکزی تردد مراجعان از جمله معلولان به ادارات بهزیستی شهرستان و استان را در سراسر کشور کاهش می دهد چراکه افراد مددجو می توانند مشکلات و خواسته های خود را در مراکز مثبت زندگی که در محل زندگی آنها تاسیس شده است، مطرح کنند.

به گفته شاهرخی، یکی از اهداف تاسیس و راه اندازی مراکز مثبت زندگی، ارائه خدمات مناسب و یکسان به جامعه هدف است، همچنین با توجه به اینکه نظارت بر مراکز مثبت زندگی در سه سطح شهرستان، استان و کشور است بنابراین این امر باعث برنامه ریزی بهتر در سازمان بهزیستی و ارتقای کیفیت خدمات می شود.

* استفاده از علم بایومتریک برای شناسایی کودکان کار
مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه در گذشته طرح های ساماندهی کودکان کار موقتی بوده و اثر بخشی لازم را نداشته است، گفت: با درایت و نشست های تخصصی بحث جذب و شناسایی کودکان کار به یک فرایند تبدیل شد و با استفاده از اسکن بایومتریک (مردمک چشم کودکان ثبت شده)، اگر کودکان دوباره برای کار به معابر و خیابان ها بیایند هویت آنها شناسایی و برملا می شود و دیگر نمیتوانند خود را با هویت های جعلی معرفی کنند.

شاهرخی اظهار داشت: با استفاده از این شیوه ۹۰۰ کودک کار در استان تهران شناسایی شده که ۸۰۰ نفر از آنان به خانواده های خود بازگشته اند و ۱۰۰ کودک نیز در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند.

وی با بیان اینکه پس از شناسایی خانواده های کودکان کار برای آنهایی که دارای مشکلات مالی و معیشتی بودند مستمری، بیمه سلامت و بسته های معیشتی در نظر گرفته شد، افزود: چنانچه این کودکان در حین کار دستگیر شوند خانواده آنان به ۶ ماه حبس محکوم می شود.

* ایجاد سامانه فرزند خواندگی 
مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه تاکنون ساز و کار مناسبی در زمینه فرآیند فرزند خواندگی وجود نداشت، گفت: در این راستا سامانه ای با عنوان فرزند خواندگی در بهزیستی استان تهران راه اندازی شده که متقاضیان برای درخواست فرزند خواندگی می توانند از طریق این سامانه اقدام کنند و از پیشرفت کار در مراحل مختلف مطلع شوند.
شاهرخی با بیان اینکه سال گذشته سرپرستی ۳۱۶ کودک از سوی بهزیستی استان تهران به خانواده ها واگذار شد، خاطرنشان کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون نیز ۹۹ کودک در استان از طریق خانواده های متقاضی به فرزندخواندگی گرفته شدند.

* وجود ۱۵ هزارو ۴۸۴ زن سرپرست خانوار در استان تهران 
مدیرکل بهزیستی استان تهران همچنین با بیان اینکه ۱۵ هزارو ۴۸۴ زن سرپرست خانوار زیر پوشش اداره کل بهزیستی استان تهران قرار دارند، گفت: چهار هزار و ۵۰۰ خانوار نیز تحت پوشش بیمه قرار دارند که می توانند از حداقل مستمری و خدمات آموزشی بهره مند شوند.

شاهرخی همچنین با اشاره به کمک های آموزشی و تحصیلی به مددجویان اضافه کرد: یک هزار و ۶۶۰ معلول در دانشگاههای دولتی و غیردولتی تحصیل می کنند که سازمان بهزیستی شهریه تحصیلی دانشجویان را در دانشگاههای غیردولتی و همچنین دولتی پرداخت میکند.

وی اضافه کرد: بهزیستی نه تنها به دانش آموزان و دانشجویان کمک هزینه پرداخت می کند بلکه ماهیانه مبلغی به عنوان حق پرستاری به یک هزار و ۴۴۰ معلول نخاعی در شهر تهران پرداخت میشود که این رقم در سال گذشته ۶۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود که از مردادماه امسال این رقم در ماه به یک میلیون تومان افزایش یافته است.

کد خبر 42413

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد