در رسانه| تحویل بیش از دو هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان بهزیستی استان همدان در 8 سال اخیر

رکنا:مدیرکل بهزیستی استان همدان خبر داد: از سال 92 تا 99 بالغ‌بر دو هزار و 201 واحد مسکونی تحویل مددجویان بهزیستی شده است.

به گزارش رکنا در همدان،مهدی دیناری با بیان اینکه تمامی خدمات بهزیستی برای اقشار آسیب پذیر است ، افزود: شعار امسال بهزیستی در گام دوم؛ هوشمند سازی، محله محوری، سلامت اجتماعی در خانواده است

مدیرکل بهزیستی استان همدان در خصوص کلینک حقوق کودکان که به تازگی اففتاح شده است، گفت: این کلینک برای کودکان تحت  پوشش بهزیستی است که با همکاری قوه قضائیه سعی شده بتوانیم خدمات بهتری را ارائه دهیم.

وی اذعان داشت: خوشبختانه در همدان کودک خیابانی نداریم، اما کودکان کار زیادی فعالیت دارند.

دیناری با اشاره به مراکز مثبت زندگی خاطرنشان کرد: مراکز مثبت زندگی نهادی است که در اواخر سال ۹۹ تاسیس شد و در همدان  ۴۸ مرکز ایجاد شده است.

وی هدف از مراکز مثبت زندگی را هوشمندسازی و الکترونیکی شدن خدمات دانست و گفت: یکی دیگر از اهداف این مراکز دسترسی مددجوها و معلولانی است که برای دریافت خدمات به مراکز نزدیک مراجعه می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی همدان با بیان اینکه مراکز مثبت زندگی مشکلات بسیاری از نظر نیروی انسانی و خدمات دارند گفت: در این زمینه سازمان بهزیستی کمک می‌کند تا مشکلات آنها برطرف شود زیرا ۲۲ وظیفه سازمان بهزیستی بر عهده این مراکز گذاشته شده است.

مدیرکل بهزیستی همدان با بیان اینکه مددجویان بهزیستی دو دسته هستند گفت: یک دسته از مددجویان کمک‌های مستقیمی می‌گیرند به طوری که کمک‌ها به طور مستقیم از تهران به حساب آنها واریز می‌شود اما دسته دیگر کمک‌های حمایتی و هزینه درمان است و به بیمارانی مانند پروانه‌ای و ضایعه نخاعی تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه حمایت دانشجویی، دانش‌آموزی، مسکن و موردی نیز از مددجویان داریم بیان کرد: اعتقادی نداریم که این کمک‌ها موثر است بلکه بیشتر آنها تسهیل‌گر هستند.

دیناری با بیان اینکه از سال 92 تا 99 بالغ‌بر دو هزار و 201 واحد مسکونی تحویل مددجویان بهزیستی شده است، ادامه داد: 36 میلیارد ریال آورده بهزیستی، 28 میلیارد ریال آورده دستگاه‌های همراه، 440 میلیارد ریال تسهیلات و 110 میلیارد ریال آورده مددجو برای دریافت مسکن بوده‌ است.

مدیرکل بهزیستی استان همدان اضافه کرد: در طول این بازه زمانی، تعهد اشتغال ما در حدود 11 هزار مورد بوده است که موفق به اعطای تسهیلات اشتغال به 13 هزار و 411 نفر شده‌ایم.

در ادامه دیناری به اعتیاد نوجوانان اشاره کرد، گفت: تاکنون بهزیستی درخصوص آموزش و پیشگیری اقدامات زیادی انجام داده است

وی با بیان اینکه 19 سازمان در زمینه مبارزه با مواد مخدر نقش دارند ، گفت:بهزیستی نیز در این مسیر سعی کرده تا با حضور تسهیلگران در محلات آسیب‌خیز، وارد کار شود.

دیناری در خصوص واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش تصریح کرد: مهدهای کودک از سال گدشته به آموزش و پروزش واگذار شده اما با این حال تیمی از بهزیستی آنها را رصد می‌کند

مدیرکل بهزیستی همدان درخصوص بازگرداندن بیمارستان بهشتی به بهزیستی نیز عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی فعلاً به این بیمارستان نیاز دارد، بنابراین درصورتی که بیمارستان اکباتان ساخته شود، دانشگاه بیمارستان بهشتی را به بهزیستی بازخواهد گرداند و ما هم منتظر هستیم.

دیناری با تاکید بر اینکه هیچکدام از سالمندان کنار بیماران روانی نگهداری نمی‌شوند یادآور شد: فقط یک مورد بود که آن هم حل شد.

مدیرکل بهزیستی استان همدان با اشاره به کمبود فضای نگهداری مراکز شبانه‌روزی در استان همدان، گفت: درحال حاضر موفق به دریافت دو مجوز برای مراکز نگهداری از معلولان جسمی با ظرفیت 30 نفر برای هر مرکز شده‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نگهداری ۳۰ سالمند در مرکز نگهداری بیماران روانی گفت:

تمام اسامی مددجویان زیر پوشش در سامانه‌ای ثبت می‌شود اما یک مرکز ۳۰ نفر که وارد سامانه نشده بودند را پذیرش کرده بود  که در نهایت ۴ ماه فرصت داده شد تا تعیین تکلیف شوند.

دیناری با بیان اینکه این ۳۰ نفر که سالمند بودند معرفی روانپزشک داشتند که دارای مشکل روانی هستند افزود: با این وجود این مسئله خلاف آیین‌نامه ما بود و باید ظرفیت این ۳۰ نفر درست شود بنابراین باید بیرون بیایند و به مرکز دیگری بروند چون یک مرکز ظرفیت زیادی ندارد.

   82 بیمار PKU زیر پوشش بهزیستی همدان

در ادامه معاون امور توان‌بخشی اداره‌ کل بهزیستی استان همدان نیز با بیان اینکه تعداد 82 بیمار PKU زیر پوشش اداره‌ کل بهزیستی استان هستند و کمک‌هایی را از ما دریافت می‌کنند، عنوان کرد: این‌روزها شاهد شیوع معلولیت‌های نادر در کشور هستیم که ازجمله این موارد می‌توان به رشد میزان افراد درگیر با بیماری‌های PKU، ام‌اس و بیماری پروانه‌ای اشاره کرد.

سیاوش رهبر با تأکید بر اینکه با برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات به‌عمل‌آمده سعی شده تا بتوانیم بهبود زندگی را برای افراد زیر پوشش سازمان به همراه داشته باشیم، خاطرنشان کرد: مستمری مددجویان بهزیستی رشد 60 تا 70 درصدی داشته است.

وی ادامه داد: بدین‌ترتیب خانواده‌های یک‌نفره مستمری 350 هزار تومانی، خانواده‌های دونفره مستمری 500 هزار تومانی، خانواده‌های سه‌نفره مستمری 700 هزار تومانی و خانواده‌های چهارنفره مستمری 900 هزار تومانی دریافت می‌کنند.

رهبر با بیان این موضوع، تصریح کرد: بدین‌ترتیب پرداخت مستمری‌های مددجویان براساس بُعد خانوارها است.

معاون امور توانبخشی اداره‌ کل بهزیستی استان همدان با تصریح بر اینکه یارانه مراکز شبانه‌روزی دوبرابر شده است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بالغ‌بر 19 مرکز روزانه در استان داریم و یک‌هزار و 100 نفر از این مراکز خدمت می‌گیرند و در 13 مرکز شبانه‌روزی بهزیستی یک‌هزار و 192 نفر نگهداری می‌شوند.

رهبر ادامه داد: یارانه‌های این مراکز جهش خوبی داشته است و حق پرستاری خانواده‌محور و ضایعه نخاعی‌ها نیز به‌خوبی پیش رفته است؛ به‌نوعی که درحال حاضر در حق پرستاری خانواده‌محور یک‌هزار نفر مستمری یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند و در زمینه ضایعه نخاعی‌ها نیز پشت نوبتی نداریم.

معاون امور توانبخشی اداره‌ کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه در مسیر توانمندسازی معلولین نیز قدم‌هایی برداشته شده است، از کمک‌هزینه‌های تشویقی، تحصیلی و اشتغال سخن گفت و افزود: در این زمینه تسهیلات خوداشتغالی، استادشاگردی و غیره بالغ‌بر 40 میلیارد و 210 میلیون تومان به معلولین اعطا شده است.

وی ادامه داد: وسایل توانبخشی نیز با وجود گران بودن و قیمت بالای آن‌ها، به افراد نیازمند به‌صورت رایگان اعطا می‌شود و قراردادی نیز با بیمه سلامت بسته شده تا هشت خدمت مورد نیاز مددجویان را پوشش دهد.

رهبر درخصوص وضعیت مناسب‌سازی مکان‌ها برای افراد توان‌یاب نیز مطرح کرد: درحال حاضر مناسب‌سازی تمامی مراکز دولتی و خصوصی و ورزشی بهزیستی در سطح استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه درمجموع 333 فرد مجهول در مراکز نگهداری شبانه‌روزی در استان همدان نگهدرای می‌شوند، عنوان کرد: از این افراد 71 مجهول سالمند و 103 سالمند مجهول روان هستند.

معاون امور توانبخشی اداره‌ کل بهزیستی در بخش پایانی با بیان اینکه دو مراکز نگهدای بیماران روان در شهرستان‌های همدان و و ملایر وجود دارد، ادامه داد: 431 نفر در این مراکز نگهداری می‌شوند و روزبه‌روز تعداد این افراد با ارجاع قضائی زیاد می‌شوند.

   اختلافات حاد خانوادگی در صدر تماس‌های 123

در ادامه معاون امور اجتماعی اداره‌ کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه کلینیک حقوق کودکان بیشتر جنبه قضائی دارد، عنوان کرد: این کلینیک در راستای تحقق حقوق کودک با اولویت بحث‌های آموزشی فعالیت خواهد کرد؛ این کلینیک خط اتصال مفاد مندرج در پیمان‌نامه حقوق کودک و جامعه ما خواهد بود.

زهره بختیاری در رابطه با اورژانس اجتماعی بیان کرد: مردم می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز که با مشکلی مواجه شدند، با شماره 123 تماس بگیرند.

وی با بیان این موضوع، مطرح کرد: اختلافات حاد خانوادگی بیشترین گزارش را در اورژانس اجتماعی استان همدان به خود اختصاص داده است.

معاون امور اجتماعی اداره‌ کل بهزیستی استان همدان در پاسخ به سپهرغرب درخصوص وضعیت فعلی مهدهای کودک ابراز کرد: مهدهای کودک در مرحله گذار به آموزش‌وپرورش هستند و ما دیگر هیچ‌گونه وظیفه‌ای برای قانون‌گذاری در مهدهای کودک نداریم.

وی با بیان اینکه مهدها باید شرایط خانواده را ببینند و تابع قوانین باشند اما بهزیستی دیگر نمی‌تواند در این زمینه مداخله کند، خاطرنشان کرد: درحال حاضر شهریه‌های مهدهای کودک از سوی سازمان بهزیستی تعیین نمی‌شود و هیچ‌گونه وظیفه‌ای برای قانون‌گذاری نداریم؛ تنها در مرحله گذار هستیم تا بتوانیم دستورالعمل‌ها را به آموزش‌وپرورش انتقال دهیم.

   جذب 97 درصدی اعتبارات در سال گذشته

در ادامه این جلسه معاون اشتغال و مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان همدان نیز مطرح کرد: میزان کل اعتبارات بهزیستی همدان در زمینه اشتغال‌زایی در سال گذشته برابر 70 میلیارد و 700 ملیون تومان بوده که از این میزان بالغ‌بر 68 میلیارد و 200 میلیون تومان آن جذب شده است.

حمیدالله فارسی با بیان آنکه این میزان جذب 97 درصدی اعتبارات را در پی داشته است، ادامه داد: استان همدان در این راستا رتبه یک کشوری را کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه میزان تعهد اشتغال ایجادشده بهزیستی همدان نیز برابر یک‌هزار و 908 نفر بوده است، گفت: در این زمینه نیز برای دو هزار و 200 نفر اشتغال ایجاد شده است.

فارسی با بیان اینکه میزان اعتبارات سال جاری بهزیستی همدان نیز برابر 100 میلیارد و 800 میلیون تومان است، عنوان کرد: از این میزان تاکنون 47 میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل تخصیص یافته است.

معاون اشتغال و مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان همدان درخصوص تسهیلات اعطایی به افراد معتاد ترک‌کرده نیز عنوان کرد: این تسهیلات با شرایط خاص به این افراد پرداخت می‌شود که در این خصوص در سال گذشته به 315 نفر اعتباری بالغ‌بر 17 میلیارد تومان از محل تبصره 16 پرداخت شده است.

   واگذاری 21 هزار پرونده به مراکز مثبت زندگی استان همدان

رئیس اداره فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری بهزیستی استان همدان نیز در ادامه به وضعیت 48 مرکز مثبت زندگی استان اشاره کرد و گفت: در استان همدان 300 نفر برای این مراکز ثبت‌نام کرده بودند که درنهایت پس از پایش‌ها 48 مرکز در استان همدان شروع به فعالیت کرده‌اند.

علیرضا دایلر ادامه داد: این مراکز با نگاه به خانواده‌محوری و محله‌محوری فعالیت خود را آغاز کرده‌اند؛ ظرفیت هر مرکز تعداد 450 پرونده است و سعی شده تا مراکز را در محله‌هایی که آسیب‌پذیر و آسیب‌خیزتر بودند، راه‌اندازی کنیم.

وی با بیان این موضوع، از واگذاری 21 هزار پرونده به مراکز مثبت زندگی استان همدان خبر داد و افزود: در شهرستان همدان 16 مرکز، شهرستان ملایر تعداد 10 مرکز، شهرستان‌های نهاوند و کبودراهنگ تعداد پنج مرکز، شهرستان‌های رزن و تویسرکان تعداد سه مرکز و باقی شهرستان‌ها دو مرکز مثبت زندگی فعالیت دارند

کد خبر 40962

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک