دکتر حیدری خواستار همکاری بیشتر بانک ها در دریافت تضامین بانکی برای اعطاء تسهیلات به مددجویان شد

جلسه هم اندیشی، هماهنگی و تعامل سازنده با بانکهای عامل جهت جذب اعتبارات بند "ب" تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ با حضور مدیرکل بهزیستی استان، معاون مشارکتهای مردمی بهزیستی، کارشناسان دفتر اشتغال بهزیستی و نمایندگان بانکهای ملی، کشاورزی، مسکن، سپه، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، پست بانک، مهرایران، آینده، موسسه مالی و اعتباری ملل، سینا، پاسارگاد، گردشگری، سامان و اقتصاد نوین در محل سالن جلسات بهزیستی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز، در ابتدای جلسه دکتر «اسدالله حیدری» ضمن خیر مقدم به افراد حاضر در جلسه و تقدیر و تشکر از بانکهای عامل گفت : امیدواریم در این جلسه هم اندیشی بتوانیم در جهت پرداخت تسهیلات به جامعه هدف بهزیستی تسهیلگری نموده و به مسئولیت و تعهد اجتماعی خود عمل کنیم و همچنین جا دارد از معاون مشارکتهای مردمی و کارشناسان حوزه اشتغال بهزیستی نیز بواسطه زحمات، فعالیت ها و برگزاری این جلسه تقدیر و تشکر نمایم.

دکتر حیدری افزود : در سال ۹۹ از اعتبارات بند "ب" تبصره ۱۶ به مبلغ کل ۷۳ میلیارد تومان تخصیصی بانکهای عامل، حدودا مبلغ ۵۹ میلیارد تومان برای ۱۲۷۰ نفر وام ۵۰ میلیون تومانی پرداخت گردیده است و بهزیستی با کسب عملکرد ۸۱ درصدی موفق به جذب اعتبارات فوق الذکر گردید.  

مدیرکل بهزیستی استان بیان نمود: در سال ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بانکهای ملی، کشاورزی، مسکن، سپه، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، پست بانک، مهرایران، آینده، موسسه مالی و اعتباری ملل، سینا، پاسارگاد، گردشگری، سامان و اقتصاد نوین به مبلغ کل ۱۰۶ میلیارد تومان برای استان البرز ابلاغ اعتبار نموده است که جذب اعتبارات مذکور نیازمند تسهیل و همکاری بانکهای عامل استان در دریافت تضامین بانکی می باشد.

وی گفت : یکی از استراتژی ها و سیاست های مهم سازمان بهزیستی که آن را دنبال میکند توانمندسازی جامعه هدف است و مهمترین مولفه توانمندسازی ایجاد اشتغال به منظور کسب درآمد میباشد که این خود باعث حفظ استقلال، شأن و کرامت انسانی توانخواه و آمادگی پیداکردن برای ایفای نقش‌ ها و مسئولیت های اجتماعی فرد میگردد و در کنار اینها به ایجاد رونق اقتصادی و افزایش تولید کمک میکند.

وی بیان داشت : در بین جامعه هدف بهزیستی البرز افراد توانمندی وجود دارد به عنوان مثال معلول مطلق نابینایی داریم که در دانشگاه تهران در رشته داروسازی مشغول به تحصیل می باشد، فرد دارای معلولیتی داریم که در رشته هنر از برجستگان کشور است، همچنین فرد دارای معلولیت دیگری داریم که با نود درصد معلولیت از استارت آپیست های مطرح کشور و دنیا است، میبینید که این افراد دارای استعدادهایی سرشار هستند که در حوزه های گوناگون فرهنگی، هنری، ورزشی و در عرصه های ملی و بین المللی توانمندی هایشان را اثبات کرده اند و اگر جامعه  شرایط مطلوب را برایشان ایجاد کند می توانند افتخارآفرین باشند.

وی افزود : شهرها طی سالهای متمادی پدید آمده اند اما قوانینی که در ارتباط با معلولین وجود دارد بسیار جدید و نو هستند و همین باعث شده  خیلی از مسائلی که برای افراد سالم پیش پا افتاده به نظر می آید اما افراد دارای معلولیت را  بدون این که گناهی داشته باشند در خانه محبوس کرده است.

وی اضافه کرد : دسترسی به عابر بانکها برای جانبازان و معلولین بسیار سخت است به این دلیل که این افراد نادیده گرفته شده اند و  مناسب سازی لازم صورت نگرفته است و این باعث شده نتوانند کارها و امور شخصی شان را به سهولت و به تنهایی انجام دهند یا باید در خانه بمانند یا برای انجام کارهای شخصی شان فرد دیگری آنها را همراهی کند که این اتفاق منجر به کاهش عزت نفس و بیماری های روحی روانی و تأثیرات مخرب و منفی روی خودِ فرد، جامعه، خانواده و همسایگانشان میگردد.

دکتر حیدری با تأکید بر اینکه عدم توجه به فقر اقتصادی جامعه باعث نا امنی اجتماعی می شود افزود: امروزه یکی از ابرچالشهایی که آرامش و بهداشت روانی جامعه را با تهدید مواجه کرده است بحث آسیب های اجتماعی و مهمتر از همه فقر اقتصادی است ، عدم توجه به حقوق اجتماعی کثیری از افراد خصوصا گروه‌های آسیب پذیر و در معرض آسیب باعث نا امنی اجتماعی ، تبعیض و نابرابری و قطبی شدن جامعه میشود و برای مرتفع کردن این بحران می طلبد که هر شخصی در هر جایگاهی که قرار دارد به وظیفه و مسئولیت اجتماعی خود عمل کند.


دکتر حیدری افزود : در شان جامعه اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی نیست که انسان‌ها نسبت به هم بیتفاوت باشند اگر مسئولیت اجتماعی نهادینه نشود و انسانها و شهروندان در قبال سایر گروه‌ها و اقشار بی بضاعت بی تفاوت باشند جامعه ای رو به رشد و تکامل یافته نخواهیم داشت.

مدیرکل بهزیستی استان اضافه کرد : چیزی در حدود ۱۰ درصد جامعه را افراد کم توان تشکیل می دهند که این افراد کسانی هستند که به انحاء مختلف دچار مشکل هستند وهمچنین ۱۰ درصد جامعه را هم سالمندان تشکیل میدهند و چیزی در حدود ۱۲ درصد نیز زنان سرپرست خانوار را داریم که در حال حاضر و در شرایط تحریم های ناجوانمردانه اقتصادی به شدت گرفتار هستند و برای معیشت، درمان ، آموزش و خیلی از موضوعات دیگر در مضیقه می باشند و با مشکلات دست و پنجه نرم میکنند.

مدیرکل بهزیستی افزود : فوریت های اجتماعی هر روز گزارش می کنند که چندین خانوار از خانه های خود اخراج شده و وسایلشان کف خیابان است ، در بحث درمان هر روز مراجعینی داریم که برای دریافت یک نسخه ساده دچار مشکل هستند و از پس هزینه های درمان برنمی آیند و درمان خود را به تاخیر می اندازند.

وی گفت : استان البرز و شهر کرج بعد از تهران یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور است و این افراد عمدتا از طبقه فرودست جامعه هستند و بدنبال شغل و ارتقاء سطح زندگیشان اقدام به مهاجرت کرده اند و مشکلات عدیده ای را همراه خود منتقل کرده اند.

وی تصریح کرد : از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۳۰ کودک کار را ساماندهی کرده ایم و همچنین امسال و سال گذشته حدودا ۱۸۰۰ معتاد متجاهر را به کمک دستگاههای دیگر ساماندهی کردیم که این گروههای پر آسیب اگر در کف خیابان باشند زندگی همه را ناامن خواهند کرد.


وی افزود : بهزیستی بدلیل اینکه محل رجوع روزانه این افراد است همکارانمان را به شدت دچار مشکل روحی و روانی کرده است و حضور روزانه این افراد برای دریافت کمک های حداقلی و مسائل پیش پا افتاده فشار روحی و روانی بسیاری روی مددکاران و کارکنان می آورد زیرا بهزیستی صرفا به عنوان یک دستگاه نمی تواند به همه این نیاز ها پاسخ دهد.

وی اذعان داشت : بهزیستی سیاستگذار مسائل اجتماعی اجتماعی است و فعالیتهایی که انجام می دهد بین بخشی است ، همه این مسائل و مشکلات می طلبد افرادی که در مناصب مختلف حضور دارند با حس انسان دوستی و نوع دوستی کمک و تسهیلگری نمایند و گره ای از مشکلات مردم بگشایند.

وی افزود : هر شخصی در این شرایط باید یک مددکار اجتماعی باشد تا بتواند جامعه را به آن سرنجامی برساند که شایسته و زیبنده یک جامعه ایرانی و اسلامی است ، مسئولیت و تعهد اجتماعی در فرهنگ ما به شدت مورد توجه است و امیدوارم مورد توجه برنامه ریزان اجتماعی نیز قرار گرفته و همانطور که در سایر حوزه ها نشان لیاقت ومدیریت داده میشود به کسانی که در قبال محرومین و مستضعفین جامعه متعهد هستند نشان مسئولیت اجتماعی داده شود.


مدیرکل بهزیستی استان افزود: همه این مسائلی که مطرح شد برای این بود که شما عزیزان را در جریان اموری که مرتبط با بهزیستی است قرار دهم و به این مسئله توجه داشته باشیم که عمر مفید انسانها دوران کاری آنهاست و اگر با اقشار فرودست و طبقات پایین و در معرض آسیب جامعه مواجه هستیم به مسئولیت اجتماعی خود بی توجهه نباشیم ، زیرا اگر ساده از کنار این مسایل گذر کنیم جامعه تبدیل به جامعه ای ناامن خواهد شد و زندگی برای هریک از افراد سخت میگردد و کاری که امروز از دست ما بر می آید اگر به درستی و با سهولت انجام ندهیم و به همنوعانمان کمک نکنیم در آینده خودِ ما را هم با چالش روبرو خواهد کرد.

دکتر حیدری افزود : تضامین بانکی کار را برای جامعه هدف بهزیستی سخت کرده است ، انتظار دارم همانگونه که در سال گذشته ما را یاری کرده اید و عملکرد قابل قبولی داشتید در سال جاری نیز که ماههای اول آن به سختی برای طبقات پایین جامعه می گذرد اهتمام لازم در این زمینه را داشته باشید و با حس نوعدوستی بیشتر و با تدبیرتان شرایطی را فراهم آورید که این عزیزان بتوانند تسهیلات و وامهای اشتغالزایی را دریافت کنند و گوشه ای از مشکلاتشان برطرف گردد و بتوانند یک زیست نسبتاً بهتری در جامعه داشته باشند.


وی افزود : بنا بر تأکید جناب آقای دکتر شهبازی استاندار محترم البرز مبنی بر تقدیر از بانک های موفق، حتما در جلسه اشتغال استان از بانک هایی که در ارائه تسهیلات به جامعه هدف بهزیستی خوب عملکردند و نهایت همکاری را داشتند تجلیل بعمل خواهیم آورد.

دکتر حیدری خواستار همکاری بیشتر بانک ها در دریافت تضامین بانکی برای اعطاء تسهیلات به مددجویان شد

دکتر حیدری خواستار همکاری بیشتر بانک ها در دریافت تضامین بانکی برای اعطاء تسهیلات به مددجویان شد

دکتر حیدری خواستار همکاری بیشتر بانک ها در دریافت تضامین بانکی برای اعطاء تسهیلات به مددجویان شد

دکتر حیدری خواستار همکاری بیشتر بانک ها در دریافت تضامین بانکی برای اعطاء تسهیلات به مددجویان شد

دکتر حیدری خواستار همکاری بیشتر بانک ها در دریافت تضامین بانکی برای اعطاء تسهیلات به مددجویان شد

دکتر حیدری خواستار همکاری بیشتر بانک ها در دریافت تضامین بانکی برای اعطاء تسهیلات به مددجویان شد

کد خبر 39323

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد