در رسانه | پرداخت 17 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به 312 نفر از بهبود یافتگان اعتیاد

در سال گذشته به ۳۱۲ نفر از افرادی که اعتیاد خود را ترک کردند در مجموع ۱۷ میلیارد تومان یعنی به هر نفر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۴ درصد پرداخت شد که این مبلغ در سال جاری به صد میلیون تومان رسیده است.

به گزارش ایلنا از همدان، مدیرکل بهزیستی استان همدان در جمع خبرنگاران درمورد اشتغال‌زایی افراد بازتوان‌یافته از اعتیاد گفت: سال گذشته در بحث اشتغال‌زایی ۷۷ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در کل حوزه‌ها داشتیم که امسال به ۱۰۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده که از این مبلغ در سال گذشته به ۳۱۲ نفر از افرادی که اعتیاد خود را ترک کردند، پرداخت شد.

مهدی دیناری خاطرنشان کرد: درمجموع ۱۷ میلیارد تومان برای این افراد (یعنی به‌ازای هر نفر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با سود چهار درصد) درنظر گرفته شد که این مبلغ در سال جاری به ۱۰۰ میلیون تومان رسید و از کارفرمایانی که این افراد را وارد حوزه کار کنند نیز حمایت می‌شود و تا سقف دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلاتی با سود چهار درصد به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های مختص به دفتر پیشگیری از اعتیاد شامل پیشگیری اجتماع‌محور از سوء مصرف مواد، مراکز بازتوانی و درمان، مراکز کاهش آسیب و حمایت از بهبودیافتگان است، عنوان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا برنامه‌های اجتماع‌محور مقداری رنگ باخت، اما سعی شد تا به‌صورت برنامه‌های مجازی اقداماتی را در این مسیر درپیش بگیریم

دیناری گفت: بدین‌ترتیب در سال گذشته با وجود شیوع ویروس کرونا ۱۰۲ طرح اجتماع‌محور در ۱۰۲ محله استان همدان مشخص و با حضور و مشارکت ۴۰۰ هزار نفر درپیش گرفته شد.

دیناری تصریح کرد:۴۳ مرکز اقامتی، ۱۰ مرکز ام‌ام‌تی، شلتر، ماده ۱۶ و طرح جامع درمان و دیگر مراکز و دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم در جهت پیشگیری از اعتیاد، خدمات با کیفیت و قابل توجهی ارائه داده و آگاهی بیشتری در خانواده ایجاد کنیم تا درگیر این بلای خانمان‌سوز نشوند.

وی در ادامه اظهار داشت: بیشتر ورودی‌های مرکز ماده ۱۶ همدان، ۲۹ تا ۳۱ ساله هستند و اغلب آن‌ها هروئین مصرف می‌کردند.

دیناری با بیان اینکه مراکز ماده ۱۶ که مختص معتادان متجاهر است در سال گذشته ۶۶۵ نفر را پذیرش کردند که از این تعداد ۲۷۸ نفر مجرد، ۲۶۰ نفر متأهل و ۱۲۰ نفر متارکه کرده‌ بودند

مدیر کل بهزیستی استان همدان گفت: ۳۸۵ نفر از این افراد کارگر بودند، ۱۵۶ نفر مهارت فنی داشتند و ۱۲۴ نفر مهارت خاصی را بلد نبودند؛ همچنین ۱۳۷ نفر بی‌سواد، ۱۹۴ نفر با تحصیلات ابتدایی، ۱۸۰ نفر راهنمایی، ۷۳ نفر متوسطه، ۶۰ نفر دیپلم، ۱۳ نفر فوق دیپلم و هشت نفر نیز دارای مدرک لیسانس بودند.

وی خاطرنشان کرد: ۵۰۵ نفر از این افراد از شهرستان همدان بودند که بیشتر آمارها را به خود اختصاص داده‌اند.

دیناری افزود: ۱۳ نفر از این افراد از شهرستان ملایر، چهار نفر از شهرستان نهاوند، ۱۷ نفر از شهرستان تویسرکان، ۸۲ نفر از شهرستان کبودراهنگ، ۳۳ نفر از شهرستان اسدآباد، هفت نفر از شهرستان رزن و چهار نفر دیگر هم از شهرستان بهار بودند که با دستور مقام قضائی به مراکز ماده ۱۶ ارجاع داده شدند.

وی ادامه داد: در هفته بهزیستی از برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۰ رونمایی خواهیم کرد که در آن برنامه ۱۵۰ فعالیت را برای خود احصاء کردیم که ۴ برنامه و ۱۶ فعالیت، مختص دفتر پیشگیری از اعتیاد است.

دیناری تصریح کرد: پیشگیری اجتماع محور، مراکز بازتوانی، مراکز کاهش آسیب و حمایت از بهبودیافتگان برنامه‌های ما در دفتر پیشگیری از اعتیاد است و باید نظارت در انجام این برنامه‌ها را هوشمند کنیم و بالا ببریم.

مدیرکل بهزیستی استان همدان ادامه داد: افتتاح مرکز ماده ۱۶ نهاوند با همکاری سپاه در هفته گذشته انجام شده و در هفته بهزیستی نیز مرکز جامع درمان اعتیاد با ظرفیت ۵۰ نفر به صورت رسمی افتتاح خواهد شد که در این مراکز افراد به صورت داوطلبانه حضور پیدا می‌کنند و پس از چهارماه سم‌زدایی در هشت‌ماه به آن‌ها حرفه‌ای آموزش می‌دهیم تا به وسیله آن بتوانند شغلی داشته باشند.

کد خبر 39076

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک