خواف |  ازدواج های فامیلی، یکی از دلایل اصلی افزایش تولد نوزادان دارای معلولیت در خواف

مسؤولان فنی و مددکاران مراکز مثبت زندگی خواف، یک دوره آموزش آشنایی با مشاوره ژنتیک و اهمیت آن در پیشگیری از بروز معلولیت را گذراندند.

این کارگاه ۴ ساعت به طول انجامید و یک کارشناس ارشد مشاوره ژنتیک در خصوص چگونگی هدایت مددجویان به مشاوره ژنتیک، اهمیت ژن‌ها در تندرستی یا ایجاد معلولیت، نحوه ی ارائه خدمات مددکاری در زمینه ژنتیک به مددجو و نتایج این نوع مشاوره مطالبی را به فراگیران ارائه کرد.

ایرانی فر همچنین در باره نقش ژنتیک در ایجاد معلولیت، انواع معلولیت و همچنین نقش بهداشت روانی مادر در دوران بارداری و پیشگیری از بیماری‌های مادرزادی، مطالبی را ارائه نمود.

به گفته‌ی رئیس بهزیستی خواف، هدف نهایی از برگزاری این دوره آموزشی، تلاش برای کاهش معلولیت‌های ژنتیکی در شهرستان می‌باشد.

لیلا مقیمی گفت: متأسفانه ازدواج فامیلی در خواف نسبت بالایی دارد و به همین جهت یکی از دلایل مهم معلولیت در خواف، ازدواج‌های فامیلی می‌باشد که ضرورت دارد مسؤولان فنی و مددکاران مراکز مثبت زندگی، آگاهی‌های لازم را به مددجویان و خانواده‌هایشان در این خصوص ارائه کنند.

وی خاطر نشان کرد: قرار است مراکز مثبت، خانواده‌های دارای معلول را شناسایی کنند و آنها را تحت برنامه‌ی غربالگری ژنتیک قرار دهند که این دوره‌ی آموزشی، مقدمه‌ی اجرای این برنامه بوده است.

شایان ذکر است بهزیستی خواف ۵ مرکز مثبت زندگی را در این شهرستان دایر کرده و پرونده‌های مددجویان را به این مراکز واگذار نموده است.

کد خبر 38481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک