۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹
افزایش اوتیسم درکرمان

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان کرمان گفت: تعداد افراد مبتلا به اختلال اوتیسم درکرمان رو به افزایش است.


به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، عباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه حدود ۳۰۰ نفر دارای اختلال اوتیسم را در استان کرمان شناسایی کرده ایم، گفت: اختلال طیف اوتیسم در استان رو به رشد است و همین موضوع باعث می‌شود که برای آگاه سازی جامعه در این مورد بیش از پیش کنیم.
او به مناسبت روز جهانی و هفته اوتیسم افزود: حدود ۲۴ نفر از بچه‌های اختلال اوتیسم که در مراکز بودند، اکنون در مدارس عادی در حال تحصیل هستند و این تاثیر آموزش و مداخلات به هنگام است.
صادق زاده بیان کرد: علت اصلی اختلال اوتیسم، ژنتیک است و ممکن است در آزمایشات ژنتیک این اختلال به دلیل پیچیدگی که دارد، تشخیص داده نشود؛ البته عوامل محیطی نیز در تشدید آن بی تاثیر نیست و تحقیقات مشخص کرده عوامل محیطی می‌تواند تاثیر بگذارد و شدت و ضعف دارد.
او با اشاره به اینکه یکی از دلایلی که بر آگاهسازی اختلال اوتیسم تاکید می‌شود، این است که خانواده‌ها دیر متوجه اختلال فرزند خود می‌شوند، گفت: این اختلال قبل از دو سالگی قابل تشخیص نیست. اما اگر مادران با دقت روی رفتار بچه‌ها نگاه کنند ممکن است قبل از ۲۴ ماهگی متوجه شوند، زیرا مادر قطعی ارتباط اجتماعی کودک را می‌تواند تشخیص بدهد.
صادق زاده تصریح کرد: اختلال اوتیسم معمولا بین دو تا سه سالگی (۲۴ تا ۳۶ ماهگی) قابل تشخیص است، ولی در بدترین شرایط امکان دارد تشخیص این اختلال تا شش سالگی طول بکشد.
او افزود: به دلیل نرخ بالای اختلال اوتیسم، دنیا بر آگاه سازی برای خانواده‌ها تاکید دارد تا بتوان بچه‌هایی که دچار این اختلال هستند را به موقع شناسایی کرد.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه متاسفانه خیلی از مشکلات این طیف را حتی خانواده نمی‌داننداظهار داشت: گاهی ممکن است خانواده و جامعه مدت‌ها با یک کودک دچار اختلال اوتیسم همانند یک فرد دچار معلولیت برخورد کرده و بچه را در مسیر معلویت پیش ببرد در حالی که اگر اختلال در وقت طلایی شناسائی شود، این کودکان می‌توانند آموزش دیده و همانند افراد عادی زندگی کنند.
صادق زاده با بیان اینکه اوتیسم یک معلولیت نیست بلکه اختلال محسوب می‌شود، بیان داشت: در تعریف اوتیسم، اصطلاح اختلال طیف اوتیسم درست است نه اینکه بعضا در جامعه معلولیت یا بیماری اوتیسم عنوان می‌شود.
او گفت: اختلال طیف اوتیسم جزو گروه اختلالات عصبی رشدی است که در آن رشد و تحول صحیح مغز یا دستگاه عصبی مرکزی مختل می‌شود و با توجه به این شرایط، در دستگاه عصبی مرکزی و عملکرد مغز اختلال ایجاد می‌شود و با رشد فرد بر هیجان و توانایی یادگیری و حافظه او تاثیر منفی می‌گذارد.
صادق زاده، گفت: در استان کرمان هفت مرکز اوتیسم داریم که سه مورد در شهر کرمان و مراکز دیگر در شهرستان‌های زرند، جیرفت، رفسنجان و سیرجان دایر شده اند و البته اولین مرکز نگهداری موقت شبانه روزی کودکان دچار اختلال اوتیسم کشور نیز چند ماه پیش در کرمان افتتاح شد و در مجموع سه استان در کشور مرکز نگهداری موقت (شبانه روزی) اوتیسم دارند.
او افزود: در حال حاضر حدود ۱۵۰ نفر از افراد دارای اختلال اوتیسم در مراکز استان آموزش می‌بینند و در سال‌های اخیر تست هیوا را در تمام مهدهای کودک اجرا کردیم و با بررسی کودکان در سن طلایی دو تا سه سالگی بسیاری از بچه‌های دارای اختلال شناسایی شدند.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان درباره تفاوت آمار کودکان شناسائی شده و آن‌ها که در مراکز آموزش می‌بینند، اظهار کرد: ممکن است خانواده‌ها هنوز آگاهی لازم را نداشته باشند، در حالی که دریافت خدمت در مراکز بسیار بهتر می‌باشد و همچنین ممکن است این افراد به مراکز دسترسی نداشته باشند.
او با اشاره به اینکه بچه‌های آموزش دیده به مراتب وضعیتشان متفاوت‌تر از بچه‌هایی است که در خانه می‌مانند، بیان کرد: مربی‌های مهدکودک با تعداد زیادی از بچه‌ها سر و کار دارند و نمی‌توان توقع داشت در شناسائی کودکان دارای اختلال اوتیسم کمک کنند، اما اگر آگاهی از رفتار و شناسائی اوتیسم داشته باشند، می‌توانند در این امر بسیار کمک کنند و برای همین سعی داریم دوره‌های آموزشی برای مربیان مهدکودک برگزار کنیم.

کد خبر 35936

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک