برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم در اردبیل آغاز شد

برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) ویژه کودکان ۳ تا ۶ سال روز چهارشنبه در آیینی با حضور جمعی از مسئولان استان اردبیل آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در این آیین با اشاره به فعالیت ۸۷ پایگاه غربالگری بینایی گفت: همه این تلاش‌ها برای شناسایی افراد دارای مشکل و جلوگیری از مشکلات آتی است، چرا که تنبلی چشم در نهایت می‌تواند فرد را دچار کم‌بینایی یا نابینایی کند.

بهزاد ستاری با ابراز امیدواری نسبت به افزایش سطح مشارکت مردم در این برنامه افزود: برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم موجب تشخیص سریع می‌شود و از اختلالات جلوگیری می‌کند که خروجی اجرای آن در سال‌های گذشته اکنون در مدارس استثنایی استان اردبیل مشاهده می‌شود.

وی تاکید کرد: انتظار داریم مردم به صورت جدی در این برنامه  مشارکت کنند و فرزندان ۳ تا ۶ سال را مورد غربالگری قرار دهند تا در صورت نیاز پیگیری‌های آتی از جمله تجویز عینک یا سایر درمان‌ها صورت گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل یادآور شد: سال گذشته  ۵۴ هزار و ۳۵۳ کودک در این استان مورد ارزیابی قرار گرفت که در نهایت ۵۳۴ کودک مبتلا به آمبلیوپی، یک هزار و ۳۷۹ کودک دارای عیوب انکساری، ۸۱ کودک با استرابیسم و ۵۶ کودک مبتلا به سایر بیماری‌های چشمی شناسایی شد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردبیل گفت: سال گذشته در قالب برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم ۲۱ هزار و ۳۰۰ کودک در این شهرستان ارزیابی شدند که از جمله ۶۱ نفر هزینه خرید عینک دریافت کردند.

تنبلی چشم بیماری پنهانی است که در صورت فقدان درمان به‌هنگام، می‌تواند بینایی و چشم فرد را دچار مشکل کند.

کد خبر 35716

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک