در رسانه| خانواده‌ها مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند/ فعالیت ۳ مرکز در ایلام

ایسنا/ایلام معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد اداره کل بهزیستی ایلام گفت: سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی برای جلوگیری از تولد نوزاد معلول مشغول فعالیت هستند.

«فروزان افسرده» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در سال گذشته ۱۱۱۸ نفر به مرکز مشاوره ژنتیک مراجعه کردند که به ۲۱۸ نفر از این افراد کمک هزینه ‌آزمایش‌های ژنتیک در قالب معرفی به آزمایشگاه و یا کمک موردی پرداخت شده است.

وی انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک را اقدامی ضروری و راهکاری مناسب برای پیشگیری از تولد کودکان معلول عنوان‌ و تصریح کرد:ریسک تولد فرزند معلول برای خانواده های با عضو معلول، نسبت فامیلی زوج ها و سن بالا مادران بیشتر از سایرخانواده‌ها است.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی ایلام با بیان اینکه با انجام مشاوره های پیش از ازدواج و قبل از بارداری وحین بارداری احتمال تولد فرزند معلول بطور قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد، سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی در ایلام به ارائه مشاوره های تخصصی و تعیین ریسک خطر جهت مراجعان در زمینه هایی نظیر پیش از ازدواج، پیش از بارداری، حین بارداری، وجود بیماریهای پر خطر و تکرار شونده در خانواده و وجود فرزند معلول مشغول فعالیت هستند.

افسرده غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد ۲۵-۱۵ ساله و طرح فراگیر مشاوره ژنتیک معلولان تحت پوشش با هدف شناسایی موارد خطرزا پیش از تولد نوزاد معلول را از دیگر طرح های این اداره کل برای پیشگیری از تولد نوزاد دارای معلولیت عنوان کرد.

انتهای پیام

کد خبر 35517

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد