بهزیستی ایلام۱۲.۵ میلیارد ریال کمک هزینه ازمایش ژنتیک به زوجها پرداخت کرد

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد اداره کل بهزیستی ایلام گفت: این اداره کل در طول سال گذشته بیش از ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کمک هزینه آزمایش ژنتیک به زوجهای نیازمند پرداخت کرده است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی ایلام، فروزان افسرده روز شنبه با اعلام این خبر، تعدا کل مراجعان به مرکز مشاوره ژنتیک در سال گذشته را یک هزار و ۱۱۸ نفر عنوان کرد و گفت: ۲۱۸نفر از این افراد کمک هزینه ‌آزمایش های ژنتیک در قالب معرفی به آزمایشگاه و یا کمک موردی پرداخت شده است.

وی انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک را اقدامی ضروری و راهکاری مناسب برای پیشگیری از تولد کودکان معلول عنوان‌کرد.

به گفته وی، ریسک تولد فرزند معلول برای خانواده های با عضو معلول، نسبت فامیلی زوج ها و سن بالا مادران بیشتر از سایرخانواده هاست.

وی بیان‌کرد: در این زمینه با انجام مشاوره های پیش از ازدواج و قبل از بارداری وحین بارداری احتمال تولد فرزند معلول بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد اداره کل بهزیستی ایلام به نقش مشاوره های ژنتیک در بروز و کاهش معلولیت اشاره کرد و افزود: به همین منظور سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی به ارائه مشاوره های تخصصی و تعیین ریسک خطر جهت مراجعان در زمینه هایی نظیر پیش از ازدواج، پیش از بارداری، حین بارداری، وجود بیماریهای پر خطر و تکرار شونده در خانواده و وجود فرزند معلول مشغول فعالیت هستند.

به گفته‌ وی، با توجه به بالا بودن نرخ آزمایش ژنتیک، در این زمینه بهزیستی با توجه به اعتبارهای موجود برای پرداخت به زوجهای نیازمند با اولویت مددجویان زیر پوشش ارایه خدمت می کند.

افسرده غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد ۲۵-۱۵ سال و طرح فراگیر مشاوره ژنتیک معلولان تحت پوشش با هدف شناسایی موارد خطرزا پیش از تولد نوزاد معلول را از دیگر طرح های این اداره کل برای پیشگیری از تولد نوزاد دارای معلولیت عنوان کرد.

کد خبر 35462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک