/به مناسبت روز گفتار درمانی/ گفتار درمانی چیست؟

یکم اردیبهشت روز گفتار درمانی است. با تبریک این روز خدمت همکاران محترم این رشته، نکاتی را در این خصوص به اطلاع مخاطبان گرامی می رسانیم.

بسیاری از کودکان، توانایی سخن گفتن را دارند ولی نمیتوانند به درستی کلمات را ادا کنند. چون کلمات را بریده بریده یا کشیده و یا ... می گویند نمیتوانند افکار خود را به درستی بیان کنند. این موانع باعث کم شدن اعتماد به نفس کودکان و ارتباط با سایرین می شود. برای حل این مسائل افراد به گفتار درمانی مراجعه میکنند. در این پست در مورد گفتار درمانی برای کودکان صحبت می شود.

گفتار درمانی شیوه ی مداخله ای در زبان برای بهبود گفتار، اختلالات واجی ، صدا، درمان لکنت زبان و... تمرکز دارد. این تمرکز بر روی تفسیر و روایی برای شکل دادن به صداها، کلمات و واج‌ها قرار دارد.

روحیه کودکانی که مشکل گفتاری دارند ضعیف است. گفتار درمانی به این کودکان جهت حل این مشکل با تنظیم حجم صدا کمک میکند. کودکانی که دچار مشکلاتی در گفتار هستند یا میزان کمتری از حجم صدای خود استفاده میکنند و یا بالعکس. تمرکز اصلی گفتار درمانان بر روی تنظیم ناهنجاری های گفتاری با روش هایی از جمله تصویر، علامت و شکل نوشتاری در کودک است.

انتقال پیام افکار کودکانی که از اختلالات گفتاری رنج میبرند به دیگران با کلمات، جملات و نوشتن برای انها بسیار دشوار است

چه کسانی به گفتاردرمانی نیاز دارند؟
افرادی که اوتیسم، سکته مغزی، یا کودکانی که دیر زبان باز میکنند و یا لکنت زبان و.. دارند: گفتار درمانگران چه تغییراتی در این افراد ایجاد میکند؟ گفتاردرمانی موجب افزایش ارتباطات که خود سبب مستقل شدن شخص در جامعه می شود.

چه افرادی بیشتر به گفتار درمانگری نیاز دارند؟
گفتاردرمانگران با راهبرد در توانبخشی میتواند به کودکان اوتیستیک که تعدادشان در حال افزایش است کمک کند.

سن طلایی کودکان برای شروع گفتاردرمانی
بهترین زمان برای درمان افراد این است که سریعتر تحت درمان قرار گیرند تا نتایج بهتری بگیرند.  از زمانی که خانواده نشانه های اولیه اختلالات زبان و گفتار را مشاهده کردند هرچه سریعتر برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن به متخصص درمان لکنت زبان کودکان مراجعه کنند.

چه زمانی برای درمان اختلالات گفتاری بزرگسالان مناسب است؟
بعد از سکته مغزی یا دمانس اختلال زبانی و گفتار در اولیت قرار دارد. بیماران پس از سکته دچار اختلالات بلع، شنیداری و گفتاری می شوند. گفتار درمانی باعث بازیابی اطلاعات و برگشت فرد به زندگی معمولی می شود.

آیا درمان از طریق گفتار درمانی صرفا برای بیمار است؟
مشاوره در گفتار درمانی با خانواده برای همکاری با درمانگر ضروری است. هرچقدر بیمار آسیب ببیند این آسیب به خانواده هم وارد می شود. و گفتار درمانی در این حوزه ارتباطی میتواند مفید باشد.

چه وقت به گفتار درمانی نیاز داریم؟
افراد متوجه سخنان کودک شما نشوند.
فرزندتان در ادای کلماتی که در ذهن دارد دچار مشکل شود.
فرزندتان با لکنت زبان، تکرارف قفل و کشش صحبت کند.
فرد برای تعامل اجتماعی، برقراری ارتباط مستقیم، یادگیری بازی و ... دچار نقص باشد.
ناشنوایی و کم شنوایی
اختلال در بلع
تاخیر گفتار کودکان
مشکل در درک کلام
مشکل تلفظ صوت گفتاری
اختلالات فلج مغزی، یادگیری و اوتیسم
 

آیا کودک من برای درمان لکنت زبان به گفتار درمانی نیاز دارد؟
درجواب باید اشاره کرد که گفتاردرمانگران لکنت زبان را کنترل میکنند، برای درمان بدون بازگشت و قطعی لکنت باید روش جدید درمان لکنت زبان یا همان شبیه سازی ذهن که تاکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر به درمان رسیده اند استفاده کرد.

کد خبر 34948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک