علیرغم سایه افکنی کرونا، ۱۳۹۹ سال درخشش بهزیستی در آسمان مدنیت کشور بود

مدیرکل بهزیستی استان تهران صداقت و شفافیت را دو مبحث بسیار مهم و اصلی خدمت در این سازمان برشمرد که سرلوحه فعالیت ها در سال ۱۳۹۹ بوده است وتصریح کرد: بی شک روند مطلوب، روبه جلو و اخلاق مدار ترسیمی در سال گذشته در ۱۴۰۰ نیز در دستور کار کارکنان بهزیستی استان تهران قرار دارد و امیدوارم در پایان سال حاضر، گزارش خدمت با سربلندی اعلام شود که تأییدی می شود بر خدمت صادقانه  و بی منت همکاران ساعی بنده در سراسر پهنه استان که باید قدردان زحمات شبانه روزی آنها بود.

شاهرخی تلاش بهزیستی در تحقق شعار سال را ستود و افزود: با توجه به همه گیری ویروس کرونا و بیماری مهلک کووید ۱۹ و شرایط متأثر از آن، برنامه ها و طرح های بهزیستی در سال گذشته همچون دیگر دستگاه ها با چالشی جدی مواجه شدند که علیرغم سایه افکنی کرونا، ۱۳۹۹ سال درخشش بهزیستی در آسمان مدنیت کشور بود ولی با نگاه به گذشته باید در تحقق شعار سال ۱۴۰۰ که تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها است گام های عملی برداریم و سهم خود را در این مقوله به بهترین نحو ممکن اجرایی نمائیم.

*افتتاح مراکز مثبت زندگی
مدیرکل بهزیستی استان تهران از راه اندازی ۲۰۸ مرکزمثبت زندگی در سال پیش به عنوان فعالیتی شاخص نام برد و تصریح کرد: این تعداد از مراکز مثبت زندگی استان تهران همزمان با سراسر کشور با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور افتتاح شد.

شاهرخی با بیان اینکه این مراکز در پهنه بندی مناسب و متناسب با پراکندگی جغرافیایی و سکونت گاه های گروه های هدف استان راه اندازی شدند، اظهار داشت: بر اساس تأکید مقام معظم رهبری و بر مبنای تحقق بند چهارم ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در استان تهران دویست و هشت مرکز مثبت زندگی به جامعه هدف سرویس دهی می نمایند.

امین شاهرخی در ادامه بیان داشت: مراکز مثبت زندگی ویژگی های خاص و منحصر بفردی چون مشارکت های مردمی، محله محوری، تسهیل دسترسی، خانواده محوری، مددکار محوری، توجه به دولت الکترونیک، ارتقای سلامت اجتماعی، اجرای طرح های غربالگری و مشاوره ژنتیک دارند که در دویست و هشت محله از استان تهران شروع به کار کردند.

*فعالیت های حوزه پیشگیری
شاهرخی در حوزه امور پیشگیری به راه اندازی مرکز درمان زخم باز  معتادین متجاهر شرق استان در شهرستان ورامین اشاره کرد و بیان داشت: در این مرکز متعادین کارتن خواب از سطح شهرستان های هفت گانه شرق استان شامل ورامین، پیشوا، قرچک، پاکدشت، فیروزکوه، دماوند و پردیس جم آوری شده و پس از ساماندهی به درمان آن ها مبادرت ورزیده می شود.

وی در ادامه در توضیح یکی دیگر از برنامه های حوزه پیشگیری افزود: راه اندازی مرکز جامع بازتوانی اعتیاد در شهرستان رباط کریم خدمتی دیگر از سازمان بهزیستی است که در این منطقه سرویس دهی خود را شروع کرد.
شاهرخی در ادامه بیان داشت: بررسی های متعددی نشان داده که در درصد بالایی از معلولیت ها منشأ ژنتیکی دارند و از این رو سازمان در پی حل این مشکل برآمده و انجام مشاوره های ژنتیک برای خانوارهای بالای سه معلول را در سال گذشته در همه شهرستان های شانزده گانه استان تهران انجام داده ایم.  


*فعالیت های حوزه توانبخشی
مدیرکل بهزیستی استان تهران در تشریح شاخص ترین برنامه های انجام شده توسط حوزه امور توانبخشی به اجرای طرح C.B.R  اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح که  توانبخشی مبتنی بر جامعه است که در روستاها انجام می شود در محلات هرندی و باغ آذری شهر تهران به منظور ساماندهی آسیب های اجتماعی به مرحله اجرا در آمدند که نتایج و برکات آن تا حد زیادی ملموس است.  

وی افزود: در محلات گل حصار و خاک سفید نیز این طرح در مراحل اولیه است که می توان از آن به عنوان یکی از طرح های موفقیت آمیزی که در سال ۱۴۰۰ که به مرحله اجرا در می آیند، اشاره کرد.

این مسئول به ثبت اطلاعات دانشجویان نیز در سامانه اختصاصی دانشجویی که خاص این پروسه است هم اشاره کرد و بیان داشت: در بهزیستی استان تهران قریب یکهزار و چهارصد دانشجوی دارای معلولیت مورد حمایت هستند و از خدمات فرهنگی بهره مند می شوند.  

شاهرخی واکسیناسیون افراد مقیم و مستقر در مراکز نگهداری در سال گذشته از بیماری آنفولانزا را اقدامی شاخص بر شمرد و بیان داشت: کمیته ای با عنوان مبارزه با بیماری های واگیردار شکل گرفته که علاوه بر رصد، شناسایی و مواجهه با این نوع از بیماری ها مدیریت آن ها را نیز انجام می دهد که در سال گذشته واکسن آنفولانزا در تمام مراکز نگهداری به اعضای جامعه هدف تزریق شد.  

وی افزود: در ماه های پایانی سال گذشته بخشی از جامعه هدف سازمان در آسایشگاه خیریه کهریزک واکسن کرونا دریافت کرده اند که این روال در سال جدید نیز برای دیگر مددجویان عضو سازمان بهزیستی با رعایت شیوه نامه ها و موازین مختلف در حال انجام است.  

*فعالیت های حوزه مشارکت های مردمی
شاهرخی با اعلام چند مورد از شاخص ترین مباحث حوزه مشارکتهای مردمی بیان داشت: قریب سی و یک میلیاردریال ارزش بن های خرید کالا است که بابت خرید از فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش، تهیه شد و در اختیار مددجویان استان قرار گرفت.

وی افزود: دویست و ۵۰ دستگاه تبلت ازطریق بانک سینا به ارزش تقریبی قریب هشت میلیارد ریال تهیه شد و به دانش آموزان نیازمند جامعه هدف اهداء شد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران از واگذاری یکهزار و دویست و ۵۲ واحد مسکونی شهری و روستایی خبر داد و افزود: در این موضوع برش استانی بهزیستی در استان، ششصد و ۲۰ بوده که واگذاری مسکن در تهران بیش از دو برابر برش استانی تعیین شده محقق گردیده است.
 
این مسئول در تشریح موضوع اشتغال هم بیان داشت: دوهزار و هشتصد و ۳۶ مورد اشتغال جدید برای جامعه هدف ایجاد شد و چهار هزار و یکصد و ۳۹ مورد نیز در پوتال اشتغال ثبت شده اند که این نشان دهنده رونق اشتغال در سال ۱۳۹۹ بوده است.

*فعالیت های حوزه اجتماعی
مدیرکل بهزیستی استان تهران در تشریح برخی از فعالیت های حوزه اجتماعی گفت: یک هزار و ۲۹۳ نفر در سامانه ملی فرزندپذیری برای پذیرش فرزند در سال ۱۳۹۹ ثبت نام کرده‌اند که شرایط آنها در حال بررسی است.

شاهرخی اظهار داشت: سال گذشته ۳۱۶ کودک به خانواده ها واگذار شد که از این تعداد ۱۵۲ دختر و ۱۶۴ پسر بود.

 وی افزود: تعداد کودکان واگذار شده به متقاضیان فرزندپذیر در مقطع سنی زیر ۲ سال ۲۶۸ کودک و بالای ۲ سال ۴۸ کودک بود.  

مدیرکل بهزیستی استان تهران ادامه داد: همچنین تعداد کودکان واگذار شده نیازمند پیگیری درمانی نیز ۱۹۸ مورد بود.

وی از تعداد پرونده های متقاضیان فرزندپذیر خبر داد و گفت: ۳۶۰ پرونده در کمیته های تخصصی فرزندپذیری مطرح شده است.
شاهرخی گفت: تعداد پرونده های کودکان قابل واگذاری شیرخوارگاه ها، خانه های کودکان و نوجوان که در کمیته فرزندپذیری بهزیستی استان تهران جهت بررسی و تایید نهایی مطرح شد ۳۲۷ مورد بود.

وی خاطر نشان کرد: خانواده های دارای شرایط می توانند برای فرزندپذیری به سامانه ملی فرزتد خواندگی مراجعه کرده و اقدام به ثبت نام کنند.

شاهرخی در خصوص اورژانس اجتماعی گفت: مجموعه اورژانس اجتماعی با  اولویت مداخلات اجتماعی، روانی و مددکاری قبل از مداخلات پلیسی و قضایی ایجاد شده است که شهروندان می‌توانند از طریق تماس با  خط ۱۲۳ با کارشناسان و مددکاران مستقر ارتباط مستقیم برقرار کنند.

این مسئول در ادامهاظهار داشت: به طور میانگین، در تهران قریب به هزار تماس تلفنی دریافت می‌کنیم که تعداد تماس‌هایی که به عملیات و حضور در منطقه ختم می‌شود، در شرایط متفاوت، مختلف است.
  
مدیرکل بهزیستی استان تهران  اظهار کرد: در یک سال اخیر که مردم بیشتر زمان خود را در خانه قرنطینه بودند و بسیاری از تفریحات لفو شده بود، میزان تماس‌های ما درباره مشکلات خانوادگی و خشونت‌های خانگی افزایش یافته بود.

شاهرخی افزود: در استان تنها ۱۸ پایگاه و ۲۴ خودرو داریم؛ بنابراین توانایی و وقت پاسخگویی به همه نیازها را نداریم و باید از لحاظ ساختاری و زیربنایی توسعه یابیم.

وی از برگزاری دوره های مختلف آموزشی در این حوزه به عنوان فعالیتی هوشمند نام برد و اظهار داشت: برگزاری دوره های مختلف و آزمون های متنوع در عرصه فعالیت های حوزه حمایتی و اجتماعی بهزیستی موجب تسلط روحیه علمی و افزایش کارایی برپایه دانش و فناوری های نوین می شود که می تواند آینده این حوزه را بیمه سازد.

*گسترش فعالیت های خبری و رسانه ای
مدیرکل بهزیستی استان تهران، با اشاره به اینکه در سال ۹۹ بیش از یکهزار و هشتصد خبر و گزارش از حوزه های مختلف بهزیستی استان تهران تولید شده است، اظهار داشت: انصافا همکاران روابط عمومی با شناسایی ظرفیت ها و به کار بستن ایده های نو، همتی ستودنی در راه معرفی سازمان و خدماتش به افکار عمومی را اهتمام داشته و دارند که انتشار بیش از یکهزار و هشتصد خبر و گزارش در بازه یکساله گذشته گواهی بر این ادعا است و امید می رود با تدابیر و آموزش هایی که در سال جدید دارند، علاوه بر افزایش کمی شاهد رونق کیفی محصولات خبری و گزارش های تولیدی در حوزه های گوناگون بهزیستی توسط روابط عمومی ستاد و شهرستان های تابعه استان تهران خواهیم شد.  

این مسئول خاطرنشان کرد: رصد چالش ها و اعلام به موقع کاستی ها و موانع فعالیت برای اعتلای برنامه های سازمان موجب اطلاع و آگاهی بیشتر مردم از سرویس دهی بهینه و سبب رشد جهشی و تولید تصاعدی محصولات خبری نیز شده است.

کد خبر 34478

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک