۱۳ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی ویژه افراد دارای معلولیت ذهنی در مازندران فعالیت می کنند /هدف بهزیستی ارتقا رشد جسمی و ذهنی افراد دارای سندرم داون

دکتر فرزاد گوهردهی مدیرکل بهزیستی مازندران از فعالیت ۱۳ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی در مازندران خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران دکتر فرزاد گوهردهی با بیان اینکه 21 مارس روز جهانی سندرم داون نامگذاری شده است، گفت: هدف از نامگذاری روز جهانی سندرم داون آگاه سازی افکار عمومی درباره این سندرم، شناخت توانایی ها و بهتر زیستن این افراد در جوامع می باشد.
مدیرکل بهزیستی مازندران بر ضرورت توجه به توانمندسازی خانواده های دارای فرزندان سندرم داون تاکید کرد و افزود:امسال نیز با پاسداشت این روز، در صدد ارج نهادن به ایستادگی و صبوری خانواده های این فرشته های مهربان، که به حق مصداق بارز حکمت و رحمت خداوند هستند به گونه ای متفاوت با سال های گذشته هستیم که در فضایی حمایت گرانه و تسهیل گرانه راه را برای تجلی آینده ای روشن تر برای این افراد ترسیم کنیم.
وی هدف بهزیستی را ارتقا رشد جسمی و ذهنی افراد دارای سندرم داون دانست و ادامه داد: سازمان بهزیستی به عنوان متولی افراد دارای معلولیت همواره بر آن است تا با توجه به نیازهای فردی و اجتماعی افراد دارای معلولیت، شرایط را برای ارتقا سطح سلامت و رفاه معلولین عزیز و خانواده های آنان فراهم آورد.
مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: مبتلایان به سندرم داون بعد از شرکت در کمیسیون تشخیص نوع و شدت بهزیستی استان می‌توانند از خدمات مستمر و غیر مستمر این نهاد مطابق ضوابط و قوانین دستورالعمل‌ها بهرمند شوند.
دکتر گوهردهی این خدمات را شامل خدمات حمایتی مالی، دارو ودرمان، کمک هزینه معیشت و کمک موردی، بیمه، مستمری، استفاده از خدمات مراکز روزانه، ویزیت در منزل، خانه‌های کوچک و شبانه روزی برشمرد.
وی به ارائه خدمات بهزیستی مازندران به این افراد اشاره کرد و ادامه داد: خدمات تخصصی آموزشی توانبخشی در قالب ۱۳ مرکز روزانه  آموزشی توانبخشی، ۱۰ مرکزحرفه آموزی، ۲ مرکز پیش حرفه ای، ۳ کارگاه تولیدی حمایتی،۱۲ مرکز شبانه روزی مراقبتی توانبخشی، یک مرکز ویزیت در منزل، یک خانه کوچک معلولان ذهنی و ۳ مرکز مراقبت در منزل به جامعه هدف دارای معلولیت ذهنی و خانواده های آنان در راستای ارتقای سطح سلامت و رفاه این افراد ارائه می گردد.
مدیر کل بهزیستی استان با بیان اینکه افرادی که خطر به دنیا آوردن فرزندی مبتلا به سندروم داون در آن‌ها بالا باشد، باید آزمایش‌های غربالگری و تشخیصی انجام دهند، گفت: خانواده این افراد نیز می‌توانند برای بارداری بعدی از خدمات مشاوره ژنتیک بهزیستی استان استفاده کنند.
دکتر گوهردهی بر استفاده از راهکارهای مناسب برای ارتباط و داشتن رفتار صحیح با کودکان دارای سندرم داون تاکید کرد و ادامه داد: امید است با عزمی راسخ و هدفمند و با همراهی و مشارکت خانواده های این افراد، انجمن های فعال مرتبط و نیک اندیشان که در عرصه تعالی جامعه هدف گام بر می دارند، بتوان ضمن آگاه سازی فراگیرتر، زمینه را  برای شکوفایی این عزیزان و استیفای هر چه بیشتر حقوق آنان فراهم نمود.
کد خبر 33828

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک