همایش علمی وآموزشی وتوانمند سازی مراکز مشاوره پیشگیری از طلاق در استان برگزار گردید

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی در کارگاه توانمند سازی مراکز مشاوره پیشگیری از طلاق در استان عنوان کرد: طلاق یک پدیده چند وجهی است که علل مختلفی را دارا می باشد و لذا نمی توان  تک عاملی به این قضیه نگاه کرد و برای آن راهکار علمی وعملی ارایه کرد

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی در کارگاه توانمند سازی مراکز مشاوره پیشگیری از طلاق در استان عنوان کرد:

طلاق یک پدیده چند وجهی است که علل مختلفی را دارا می باشد و لذا نمی توان

 تک عاملی به این قضیه نگاه کرد و برای آن نسخه پیچی کرد

کارگاه توانمندسازی مراکز مشاوره پیشگیری از طلاق در استان خراسان شمالی با حضور حجه الاسلام جعفری، رییس کل دادگستری استان، سردار جمن فرمانده سپاه جواد الائمه(ع)، دکتر قربانی مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی و تنی چند از مدیران و کارشناسان  ادارات بهزیستی شهرستانهاوروانشناسان مراکز مشاوره در مرکز استان برگزار گردید.

در این همایش، سردار ابوالقاسم چمن، فرمانده سپاه حضرت جوادالائمه (ع) خراسان شمالی بهترین نسخه شفابخش برای جامعه بشری را امر به معروف و نهی از منکر خواند و اظهار داشت: متاسفانه غفلت ها در این باب باعث شده است که ولایت فقیه از این موضوع به‌عنوان فریضه فراموش شده یاد کند.

وی ادامه داد: اگر این فریضه در جامعه اقامه و اجرایی شود، قطعا سایر فرایض الهی نیز احیا خواهند شد، بنابراین باید مسئولان و افراد جامعه، مسئولیت هایشان را دریابند.

سردار چمن اضافه کرد: معضلات اجتماعی همچون طلاق، موادمخدر، اعتیاد و حاشیه نشینی از جمله آسیب هایی هستند که مقام معظم رهبری جهت رسیدگی به این موضوعات توجه و تاکید فراوان دارد.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی خراسان شمالی نیز در این همایش از خانواده بعنوان بنیادی ترین و مهم ترین هسته اجتماعی و نهاد اجتماعی یادکرد و به تاکیدات دینی، مذهبی و علمی بر اهمیت جایگاه خانواده اشاره کرد.

دکتر قربانی افزود: خانواده در طول تاریخ تغییر و تحولات بسیاری داشته است و درحال حاضر هم تغییرات اساسی در شکل و ماهیت خانواده داشته ایم ولی هرگز نتوانسته ایم در جامعه نسخه بدیلی برای خانواده شناسایی کنیم که بتواند  کارکرد و آن پیامدهای مثبتی که خانواده برای جامعه  دارد را در بر داشته باشد .

وی اظهار کرد: طلاق بعنوان یک مساله اجتماعی می باشد که نهاد مقدس خانواده را به چالش کشیده است و متاسفانه برخی خانواده ها را با مشکل مواجه نموده و درجامعه کج کارکرد ایجاد کرده است.

دکتر قربانی گفت: طلاق یک پدیده چند وجهی است که علل مختلفی را دارا می باشد و لذا نمی توان تک عاملی به این قضیه نگاه کرد و برای آن نسخه پیچی کرد.

وی بخشی از این عوامل را مربوط به پیش از ازدواج و برخی را در دوران زناشویی دانست و مواردی از قبیلپیشرسی ازدواج ، ازدواج تحمیلی، اختلافات فرهنگی، شکاف سنی، اعتیاد، دخالت اطرافیان و ... را از جمله این عوامل برشمرد.

وی یادآورد شد: درخصوص پدیده طلاق با توجه به اینکه موضوع چند وجهی است و در سطوح فردی و اجتماعی نیازمند ورود در همه سطوح است باید سیاستگذاری های ما چندوجهی و بین رشته ای باشد و از سیاستهای تکروانه و تک بعدی خودداری کنیم. برنامه ها پیشگیرانه و هم برخوردی باشد.

وی افزود: شاید حلقه مفقوده در سطح کشور کم توجهی به بعد اجتماعی پدیده طلاق هست رویکردهای موجود را عمدتا فرد گرایانه دانست 

لذا با توجه به ماهیت مساله باید در   سطوح فردی، خانوادگی و اجتماعی سیاستهای متناسب را اتخاذ نمود.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی وجود اشتراکات بین زوجین از جنبه های گوناگون نظیر مسایل فرهنگی، مالی، تحصیلی و غیره را  که از آن به عنوان  همسان همسری نام میبرند را موجب پایدارتر شدن بنیان خانواده و کاهش احتمال طلاق دانست.

وی به موضوع آموزش نیز اشاره کرد و یادآورد شد: باید  آموزش خانواده، فرد و زوجین در مقاطع مختلف چه دوران نوجوانی، بزرگسالی ، قبل از ازدواج و بعد از ازدواج را مدنظر قرار دهیم.

قربانی گفت: یکی از علتهای اصلی طلاق در کشور دخالت اطرافیان است و در این خصوص می بایست آموزشهای لازم به مردم داده شود و فرهنگسازی صورت گیرد تا اطرافیان حامی زوجین باشند و از دخالتهای بی مورد در زندگی آنها خودداری نمایند.

وی ازجمله عوامل تاثیرگذار دیگر در پدیده طلاق را ماهیت دنیای مدرن، فضای مجازی و تفکراتی که توسط فرهنگ غربی به جامعه  القاء می شود و از آن با عنوان جنگ نرم یاد می شود، دانست

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی در ادامه افزود: الان بزرگترین تهدید برای غرب، تمدن اسلامی است و روی این قضیه خیلی کار می کنند و تمام تلاششان این است که از طرق مختلف تمدن اسلامی را تضعیف کنند و می بینید که با ساختن فیلمها، سریالها و  برنامه های مختلف درصدد از بین بردن کیان خانواده می باشند.

وی اظهار کرد: در این زمینه هم باید هوشیاری لازم را داشته باشیم که این مهم نیازمند برنامه ریزی و سیاستگذاری در سطح کلان و خرد می باشد لازم به ذکر است این کارگاه یک روزه با حضور اساتید مجرب در حوزه مشاوره برگزارگردید ودر پایان به شرکت کنندگان در این کارگاه گواهینامه آموزشی اهدا گردید.

کد خبر 29477

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک