اقامت ۷۰ کودک کار و خیابان در مراکز بهزیستی تهران بیش از زمان مقرر

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از اقامت بیش از زمان مقرر ۷۰ کودک کار و خیابان در مراکز بهزیستی خبر داد و گفت: برخی کودکان سه ماه است که در مراکز نگهداری کودکان هستند درحالیکه سیاست بهزیستی نگهداری این کودکان نهایتا دو تا سه هفته است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل به نقل از ایرنا، «حبیب‌الله مسعودی فرید» معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این مطلب، افزود: این کودکان از کودکان اتباع خارجی هستند که اجازه اقامت ندارند یا از کودکانی هستند که کسی به دنبال آنها نیامده است.

وی، اضافه کرد: در حال رایزنی با اداره اتباع هستیم و آنها طبق سیاست‌ها در حال تدوین و اجرایی کردن پروتکل هستند؛ اما به هرحال ۷۰ کودک بیش از زمان مقرر در مراکز بهزیستی در استان تهران، نگهداری می‌شوند.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور، یادآور شد: از اواخر سال قبل که شیوع ویروس کرونا مطرح شد نگرانی ما کودکان کار و خیابان بود، بنابراین با همکاری تشکل‌های مردم نهاد و اورژانس اجتماعی بسته‌های بهداشتی و تغذیه ای ویژه کرونا را توزیع کردیم و به خانواده های آنان نیز بسته حمایتی دادیم.

مسعودی فرید با اشاره به بازنگری در طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان از ابتدا تا انتها گفت: ۵۰ درصد ظرفیت مراکزی که برای نگهداری کودکان داشتیم، کاهش دادیم و غربالگری این کودکان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی آغاز شد؛ در اجرای این روند کودکان کار و خیابان برای ورود به مرکز ابتدا باید از سوی پزشک ویزیت شوند، سپس اگر کودک مشکلی نداشت وارد مرکز می شود.

وی اضافه کرد: کودکان ابتدا به مرکز غربالگری می روند؛ پس از ثبت گزارش مددکاری و غربالگری پزشکی، اگر پدر و مادر داشته باشد دیگر به مرکز نگهداری ارجاع نمی شوند و خدمات سرپایی می گیرد اما اگر پدر و مادر کودک مشخص نباشد به صورت میان مدت در مراکز نگهداری می شوند.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور، گفت: سیاست اول سازمان بهزیستی این است که کودک وارد مرکز نگهداری نشود اما اگر هم وارد این مراکز شود باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.

به گفته وی، از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی، حدود ۳۰۰ کودک کار و خیابان در مراکز نگهداری ساماندهی شدند که بسیاری از آنان به کانون خانواده بازگشتند و فقط کودکان دارای خانواده غیرموثر در این مراکز باقی مانده اند.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور، تصریح کرد: در کل کشور ۹۰ مرکز نگهداری کودکان کار و خیابان وجود دارد که ۳۲ مرکز آن شبانه‌روزی بوده و ۵ مرکز نگهداری شبانه‌روزی نیز در تهران وجود دارد. اولویت ما خدمات غیرحضوری است و اگر نیاز بود کودکان به مراکز نگهداری ویژه ارجاع داده می‌شوند اما ظرفیت این مراکز نباید بیش از ۵۰ درصد ظرفیت مرکز پر شود و اگر تعداد کودکان بیشتر از این میزان بود باید جای جدیدی ایجاد شود.

وی، افزود: درباره کودکان اتباع مشکل داریم؛ اغلب آنها اجازه اقامت ندارند یا اینکه کسی دنبال آنها نمی‌آید؛ در این زمینه با نیروی انتظامی و اداره اتباع صحبت کردیم و در حال رایزنی هستیم.

کد خبر 29110

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =