بار بیماران مجهول الهویه بر دوش کیست؟

ایسنا/کرمان رییس کل داگستری استان کرمان گفت: در شرایط سخت کنونی با وجود بیماری کرونا و افزایش مسئولیت های دانشگاه علوم پزشکی در راستای شناسایی و درمان بیماران مبتلا به کرونا باید بار ناشی از حضور بیماران مجهول الهویه در بیمارستان ها از دوش دانشگاه های علوم پزشکی استان برداشته شود

به گزارش ایسنا
.
"یدالله موحد" در نشست بررسی چالش های ناشی از ترخیص بیماران مجهول الهویه استان کرمان افزود: لازم است با تشکیل کمیته ای با محوریت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و با مشارکت سازمان های مربوطه از جمله بهزیستی و کمیته امداد در راستای تعیین تکلیف بیماران فاقد هویت برنامه ریزی های لازم انجام شود.
وی با اشاره به آمادگی دستگاه قضایی برای پشتیبانی های لازم از اجرای راهکارهای مورد نظر برای تعیین تکلیف بیماران فاقد هویت، اظهار کرد: نماینده دادستان کرمان نیز در کمیته تعیین تکلیف بیماران مجهول الهویه حضور خواهد داشت و پشتیبانی های قضایی لازم در این زمینه انجام می شود.
وی ماندگاری بیماران فاقد هویت در بیمارستانها پس از درمان را موجب اشغال شدن بی دلیل تخت های بیمارستانی و نیز به خطر افتادن سلامت فرد دانست و تاکید کرد: دستگاه ها در راستای تعیین تکلیف بیماران مجهول الهویه باید با مسئولیت پذیری بیشتری اقدام کنند.
رییس کل دادگستری استان کرمان جلب همکاری خیران و نهادهای مدنی، استفاده از ظرفیت مراکز خیریه نگهداری افراد بی سرپناه و شناسایی خانواده های بیماران مجهول الهویه را در راستای تعیین تکلیف این بیماران ضروری دانست و اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی پس از درمان بیماران مجهول الهویه، مسئولیتی در زمینه نگهداری آنها ندارد و سایر سازمان های مربوطه باید در این راستا وارد عمل شده و ساماندهی لازم را انجام دهند.
وی بر لزوم شناسایی و مسئول سازی خانواده های بیماران مجهول الهویه نیز تاکید و خاطرنشان کرد: وجود بیماران مجهول الهویه معضلی است که در تمام استان مشاهده می شود و اگر بدون توجه از کنار آن عبور کنیم، بی مسئولیتی کرده ایم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این جلسه گفت: مدتها است که با مشکل وجود بیماران مجهول الهویه در سنین مختلف در بیمارستان ها روبرو هستیم که پس از درمان متولی خاصی برای ترخیص آنها وجود ندارد.
دکتر "حمیدرضا رشیدی نژاد" افزود: دانشگاه علوم پزشکی کرمان خود را موظف می داند که بیماران منتقل شده به بیمارستان ها از هر نقطه ای را درمان کند و در مواردی این افراد فاقد هویت مدت ها در بیمارستان ها باقی می مانند و ضمن اشغال تخت های بیمارستاانی در معرض ابتلا به عفونت های بیمارستانی و سایر بیماری ها نیز قرار می گیرند.
وی اظهار کرد: حضور بیماران مجهول الهویه در بیمارستان ها بار سنیگن مالی نیز برای دانشگاه علوم پزشکی به دنبال دارد و باید هر چه سریعتر دررابطه با تعیین تکلیف این افراد برنامه ریزی و اقدام شود.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز گفت: وجود بیماران مجهول الهویه در مراکز درمانی به دلیل کم شدن مسئولیت خانواده ها نسبت به مسائل مربوط به حوزه خودشان است و شاید اشکال ما هم بوده که این مسئولیت ها را قبول کرده ایم.
عباس صادق زاده خاطرنشان کرد: بسیاری از مواردی که در مراکز بهزیستی حضور دارند با انجام کار مددکاری مشخص می شود که خانواده دارند و از نظر بضاعت هم درنگهداری این افراد مشکلی ندارند اما حاضر نیستند ریسک نگهداری این افراد را قبول کنند.
وی بیان کرد: به عنوان سازمان بهزیستی در صدد هستیم که تکالیف خود را به بهترین شکل ممکن اجرا کنیم و این در حالی است که بسیاری از مراکز ما بیش از ظرفیت های تعیین شده خود، در حال ارائه خدمات هستند.
به گزارش ایسنا، مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز در این جلسه گفت: تقاضا می شود که سیستم قضایی برای ترخیص افرادی که واجد شرایط حضور در مراکز بهزیستی نیستند، و تحویل آنها به خانواده پشتیبانی لازم را از بهزیستی داشته باشد تا امکان پذیرش افراد جدید و واجد شرایط فراهم شود.
صادق زاده به هزینه های سنگین نگهداری بیماران روانی اشاره و خاطرنشان کرد: با حمایت دستگاه قضایی امکان راه اندازی برخی مراکز جدید وجود دارد.
براساس این گزارش معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان نیز در این نشست گفت: افراد مجهول الهویه  بستری یا تحت درمان، یا زیر پوشش نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد است و یا به نوعی مصداق در راه مانده هستند و می توان از ظرفیت اوقاف برای تعیین تکلیف آنها استفاده کرد.
سید مهدی قویدل افزود: باید بررسی شود که فرد مجهول الهویه حاضر دربیمارستان که پس از درمان ترخیص نشده، نیازمند واقعی به شمار می رود و یا اینکه به دنبال سوء استفاده است.
وی خاطرنشان کرد: در ماده ۵۵ قانون شهرداری ها آمده که شهرداری موظف است برای اطفال سر راهی و بی بضاعت اقدام کند و به نوعی شهرداری نیز در این زمینه وظیفه دارد و پیشنهاد می شود کمیته ای برای بررسی اولیه و ارجاع سریع موارد به مراکز مربوطه تشکیل شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان یادآور شد: بسیاری از افراد اگر وضع مالی خوبی داشته باشند با دادخواست می توان حساب بانکی آنها را مسدود کرده و بدهی آنها به بیمارستان ها پرداخت شود و باید کمیته ای برای تعیین تکلیف این موضوع مشخص کنیم تا از این طریق موضوعات ارجاع و رسیدگی شود.

کد خبر 28933

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک