مدیر کل بهزیستی استان کرمان:
مناسب سازی نیاز به یک تفکر و فرهنگ عمومی دارد

به گزارش راه آرمان کرمان عباس صادق زاده گفت: گسترش فرهنگ توجه به حقوق همه افراد، زیر بنای ایجاد یک محیط مناسب برای بهره مندی همه طیفهای جامعه از امکانات موجود خواهد بود و تمام تلاش ما باید در این رابطه باشد.


 
به گزارش راه آرمان؛ عباس صادق زاده با بیان اینکه مناسب سازی قبل از نیاز به ساز و کارهای فنی و مهندسی نیاز به یک تفکر و فرهنگ عمومی دارد، گفت: بنابراین گسترش فرهنگ توجه به حقوق همه افراد، زیر بنای ایجاد یک محیط مناسب برای بهره مندی همه طیفهای جامعه از امکانات موجود خواهد بود و تمام تلاش ما باید در این رابطه باشد که بجای اعمال فشار و تشویق و تنبیه و… فرهنگ مناسب سازی را در جامعه نهادینه کنیم.
وی افزود: باید به این نکته کلیدی توجه کرد که بحث مناسب سازی حامل پیام مهم لزوم توجه متولیان وهمه اقشار جامعه به حقوق افراد دارای کم توانی جسمی و حسی در همه طیفهای کم توان است.
صادق زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در قانون جامع حمایت از معلولان و خصوصا در ماده ۲ آن که در سال ۹۶ ابلاغ شده همه سازمانها و نهادها مکلف به اجرای مناسب سازی شده اند، بیان کرد: علی رغم تمام تلاش ها و فعالیت های گسترده انجام شده در این حوزه طی سالهای اخیر در بخش اجرایی و فرهنگی هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم که این موضوع هم نشات گرفت از سرعت کم گسترش وترویج فرهنگ مناسب سازی در سطح جامعه است و همین امر یکی از دلایل عمده نمود کمرنگ تلاشها واقدامات گسترده انجام شده در سالهای اخیر در این رابطه است.
وی با تقدیر از شهرداران سراسر استان و به ویژه شهردار کرمان در مورد اعمال جدی و محکم قوانین مناسب سازی در روند ساخت ونظارت بر احداث اماکن جدید الاحداث ابراز کرد: ورود قوی قانون در بحث مناسب سازی به نحوی که مجریان طرحهای عمرانی وساختمانی با عدم رعایت دستورالعملهای آن علاوه بر اینکه خود را در مقابل قانون پاسخگو بدانند، تبعات فرهنگی واجتماعی این بی توجهی را نیز احساس نمایند، را از راهکارهای موثر ونتیجه بخش در این زمینه دانست.
صادق زاده با اشاره به اینکه با پیگیری های صورت گرفته و همکاری سازمانها و نهادهای ذیربط در بحث ساختمانها و اماکن جدیدالاحداث مشکلی نداریم، عنوان کرد: مشکل اصلی ما در رابطه با اماکن عمومی و ساختمان های قدیمی است که اکثرا مناسب سازی شده نیستند و گلایه اصلی جامعه هدف هم در این بخش است.
وی به اقدامات و کارهای انجام شده در این حوزه در سراسر استان اشاره کرد و گفت: اقدامات اجرایی وسیعی در زمینه مناسب سازی تاکنون انجام شده،  منتهی عقب ماندگی فرهنگی و تاریخی در این حوزه مانع از نمود کارهای انجام شده تاکنون بوده است، چرا که اصلاح و بهسازی اماکن و پروژه های به بهره برداری رسیده در گذشته عملا کاری بسیار هزینه بر و وقت گیر است منتهی علیرغم این مشکلات اقدامات خوبی هم در این بخش توسط دستگاه های ذیربط انجام شده وهمچنان ادامه دارد که جای تقدیر و تشکر دارد.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان خاطر نشان کرد: بابد فرهنگ مناسب سازی به گونه ای در جامعه نهادینه شود که تمامی مردم در کنار افراد دارای معلولیت به دنبال مناسب سازی محیط خود بوده و در این زمینه مطالبه گر باشند چرا که فضای یک مکان عمومی،یک آپارتمان ،یک ایستگاه اتوبوس و…. باید هم مناسب کودکان باشد،هم مناسب جوانان و میانسالان، هم مناسب سالمندان و هم مناسب معلولان، و اگر این فرهنگ در جامعه نهادینه شود قطعا ما میتوانیم در بحث مناسب سازی کارهای چشمگیری را انجام دهیم/خبر مربوط به گذشته

کد خبر 28513

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک