مدیرکل بهزیستی استان مطرح کرد 
جمع‌آوری ۱۴۵۳ نفر در مرحلۀ نخست ساماندهی معتادان متجاهر 
تست کرونای همۀ معتادان مثبت بود

فردای کرمان – گروه جامعه: مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت که در مرحله‌ی اول طرح جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح استان، هزار و ۴۵۳ نفر از این افراد که اغلب آن‌ها از مرکز شهرستان کرمان و تعدادی نیز از شهرستان‌های استان بودند، جمع‌آوری شدند

به گزارش فردای کرمان مدیر کل بهزیستی
 تاکنون ۹۷۳ نفر با پایان یافتن دوره‌ی درمان و با حکم قضایی ترخیص شده‌اند، گفت که در مرحله‌ی اول این طرح اکثر دستگاه‌هایی که قرار بود بنا به وظیفه‌ی ذاتی خود همکاری داشته باشند، بهزیستی را تنها گذاشتند و حالا اگر قرار است در شرایط حساس کنونی مرحله‌ی دوم طرح اجرا شود باید همه‌ی دستگاه‌هایی که در بحث معتادان متجاهر نقش مستقیم یا غیرمستقیم دارند به میدان بیایند.
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده در جلسه‌ی ویژه‌ی کمیته‌ی ماده‌ی ۱۶  با محوریت بررسی روند  اجرای مرحله دوم طرح جمع‌آوری و ساماندهی معتادین متجاهر در سطح استان، با اشاره به اقدامات انجام شده در مرحله‌ی اول این طرح در بحبوحه‌ی شیوع ویروس کرونا بیان کرد: «بر اساس دستور و تصمیم مقامات ارشد اجرایی و شورای تامین استان در ابتدای آغاز این طرح با همکاری چندین دستگاه اجرایی و علی‌رغم محدودیت‌ها و مشکلات متعدد، مقرر شد که بر اساس ظرفیت موجود معتادان متجاهر جمع‌آوری و به کمپ ماده‌ی ۱۶ جهت درمان و کارهای مددکاری انتقال یابند».
وی ادامه داد: «با توجه به وضعیت ویژه‌ی استان ضمن تجهیز فضاهای موجود در اختیار بهزیستی و همکاری بخش خصوصی و سپاه ثارالله کرمان در مجموع تعداد هزار و ۴۵۳ نفر از معتادین متجاهر که اغلب آنان از مرکز شهرستان کرمان و تعدادی نیز بنا به شرایط از شهرستان‌های مختلف استان بودند، جمع‌آوری، غربالگری و پذیرش شدند».
صادق‌زاده گفت: «علی‌رغم این‌که همه‌ی معتادین با کرونای مثبت وارد کمپ‌های ما شدند اما همکاران متخصص ما با انجام تدابیر تخصصی و درمانی و مددکاری همه‌ی آن‌ها را به چرخه‌ی زندگی سالم و عاری از اعتیاد برگرداندند».
وی افزود: «بار مالی این مرحله از جمع‌آوری با احتساب اعتبار در نظر گرفته شده برای هر نفر در ادوار قبل خدمت‌دهی به این افراد، بیش از ۳۰ میلیارد ریال بوده است که تاکنون یک‌سوم آن تامین شده و بخش عمده‌ی آن را همچنان به بخش‌های مختلف اجرایی و خدماتی بدهکار هستیم».
صادق‌زاده با بیان این‌که از ۱۴۵۳ نفرمعتاد پذیرش شده تعداد ۹۷۳ نفر تاکنون با پایان یافتن دوره‌ی درمان و با حکم قضایی  ترخیص شده‌اند، اظهار کرد: «مهم‌ترین دغدغه‌ای که ما داریم در بحث مراقبت‌های پس از درمان است و متاسفانه به دلیل نبود سازوکارهای مناسب ازجمله اشتغال پایدار و نبود سرپناهی جهت زندگی برای افراد بی‌خانمان، اکثر این افراد احتمال بازگشت به اعتیاد مجدد را خواهند داشت».
وی ادامه داد: «با توجه به نتایج حاصل از اجرای مرحله‌ی اول این طرح، لزوم تکمیل دوره‌ی درمان و حمایت‌های پس از درمان و همکاری اثربخش و گسترده‌تر مجموعه‌هایی مانند فنی‌وحرفه‌ای، تشکل‌های مردمی و بانک‌های ارائه‌دهنده‌ی تسهیلات و شهرداری به منظور انتقال و اسکان موقت ایشان برای جلوگیری از عود دوباره‌ی بیماری این افراد به جدیت احساس می‌شود».
مدیرکل بهزیستی استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گلایه از دستگاه‌های عضو کمیته‌ی ماده‌ی ۱۶ گفت: «در مرحله‌ی اول این طرح قرار بود همه‌ی دستگاه‌ها در راستای ماموریت ذاتی خود به کمک بهزیستی بیایند اما وقتی که این افراد را جمع‌آوری کردیم اکثر دستگاه‌ها ما را تنها گذاشتند و بهزیستی به تنهایی این موضوع را مدیریت کرد».
وی با اشاره به این‌که ظرفیت پذیرش مرکز ماده‌ی ۱۶ صدوپنجاه نفر بود اما بهخاطر وضعیت ویژه‌ی استان چند برابر ظرفیت را پذیرش کردیم، بر لزوم همکاری همه‌جانبه و متعهدانه‌ی دستگاه‌های مرتبط در این طرح تاکید کرد و گفت: «چنانچه برای چالش‌ها و مشکلات احساس شده در مرحله‌ی اول اجرای این طرح چاره‌اندیشی جدی صورت نگیرد در این مرحله نیز نتایج مورد نظر جامعه و مسئولین حاصل نخواهد شد».  
صادق‌زاده افزود: «اگر بخواهیم در شرایط حساس کنونی مرحله‌ی دوم طرح را پیاده کنیم باید همه‌ی دستگاه‌هایی که در بحث معتادان متجاهر نقش مستقیم یا غیرمستقیم دارند به میدان آمده و نهادهایی مثل علوم‌پزشکی در بحث درمان، شهرداری در بحث ایجاد سرپناه‌های شبانه و خانه‌های نگهداری این افراد، تشکل‌ها و سمن‌های مردم‌نهاد حامی جهت مراقبت‌های پس از خروج و.... همه و همه پای کار آمده تا چرخه‌ی جمع‌آوری و درمان و مراقبت‌های پس از درمان کامل شود».
وی افزود: «اگر بخواهیم درمانی منطقی و بدون بازگشت را تجربه کنیم به تعامل و همکاری همه‌ی دستگاه‌ها فراتر از دستورالعمل‌های ابلاغی خودشان و حمایت مدیران ارشد استان نیاز داریم و اگر همکاری صورت بپذیرد می‌توانیم به شهری بدون معتاد متجاهر دست یابیم». /خبر مربوط به گذشته

کد خبر 28507

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک