کرمان را تبدیل به شهر بدون کودک کار خواهیم کرد

به گزارشیزدان کرمان از طرح ساماندهی و توانمند سازی کودکان کار با حضور مسئولین اجرایی و متولیان امر خیریه همکار در اداره کل بهزیستی استان کرمان رونمایی شد.


به گزارش یزدان کرمان
عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان در این جلسه با عرض خیر مقدم به مسئولین وخیرین و تقدیر از تمامی افراد وتشکلهایی که در این حوزه خدمات وفعالیتهای وسیعی را به این گروه از کودکان ارائه داده اند گفت: مهار مسائل اجتماعی که از جنس مردم هستند راهکارهای فراوانی دارد منتهی عمده ترین دلیل به نتیجه نرسیدن اقدامات در این حوزه وجود موازی کاریها و ورود افراد غیر متخصص و اغلب سود جو به این حوزه می باشد که شرایط را برای حصول نتیجه موثر وماندگار غیر ممکن میسازد.

وی افزود : تا کنون کنترل ومدیریت کودکان کار که یکی از عمده ترین مشکلات در پدیده های اجتماعی است علی رغم اقدامات وتلاشهای وسیعی که در این زمینه توسط دستگاههای مختلف متولی امر انجام شده همچنان از مسائل حل نشده مهم اجتماعی این برهه است.
که دلیل آن هم تنها موازی کاری دستگاههای اجرایی دولتی وغیر دولتی در کنار ورود افراد نامناسب سودجو وغیر متخصص به این حوزه بوده است .
وی با اشاره به تدوین طرح ساماندهی و توانمند سازی کودکان خیابانی ، این طرح را علمی کاربردی و اجرایی دانست وافزود : برای اثر بخش نمودن فعالیتها در قالب این طرح باید به چند نکته مهم توجه نمود، چرا که طرح فوق با تکیه بر تجارب بدست آمده توسط کارشناسان بهزیستی پس از سالها فعالیت در این زمینه طراحی گردیده که یکی از مهمترین نکات مثبت آن استفاده از توان اجرایی بالای خیرین وتشکلهای مردم نهاد در کنار ابزار و دانش علمی وعملی مجموعه بهزیستی در این زمینه است.
صادق زاده افزود : در جهت به ثمر نشستن فعالیتها وهزینه های اعمال شده در طرح بایستی دستگاههای اجرایی ومتولی در بخشهای مختلف بطور جدی ومسئولانه به تمام وظایف سازمانی وقانونی خود به طور کامل وجدی پایبند بوده و مسئولیت خود را به دوش یکدیگر نیندازند
وی اذعان داشت : باید به این نکته کلیدی هم توجه شود که هزینه کرد ظاهرا زیاد در این حوزه برای یکبار و همیشگی است ، چرا که اجرای این طرح با کار عالمانه ، جدی وقاطع با بهره مندی از همه توان دولتی وبخش خصوصی نتایج ارزشمند وقابل قبولی را در پی خواهد داشت به طوری در آینده ای نزدیک کرمان تبدیل به شهری عاری از کودک کار تبدیل خواهد گردید.
مدیر کل بهزیستی بیان داشت : با طرح های دقیق،کارشناسانه و عالمانه ای که در بهزیستی تهیه آماده اجراست حاضریم با محوریت بهزیستی و پای کار آمدن همه دستگاه های ذیربط ظرف ۶ ماه آینده کرمان را تبدیل به شهری بدون معتاد متجاهر، بدون متکدی و بدون کودک کار تبدیل کنیم.
 

در ادامه علیرضا وحید زاده معاون امور اجتماعی بهزیستی کرمان به تشریح معضل کودکان کار واهمیت مدیریت علمی این مسئله پرداخت وگفت : طرح فوق با بهره گیری از تجارب ارزشمند بدست آمده طی سالها فعالیت وسیع وگسترده بخشهای مختلف دولتی وغیر دولتی در این زمینه و در سه بخش تدوین گردیده است .
وی در ادامه افزود : سطح اول طراحی شده شامل همکاری مستمر وجدی همه دستگاههای دولتی مرتبط با موضوع با یکدیگر وایجاد زمینه مناسب جهت اجرای برنامه های طراحی شده برای دو سطح دیگر در نظر گرفته شده است.
وی در ادامه سطوح دو وسه این طرح را تشریح نموده و اذعان کرد : در سطح دو این طرح موسسات خیریه فعال در زمینه کودکان کار با غربالگری، کودکان فوق را در گروههای مختلف تقسیم وبه ارائه خدمات حمایتی و آموزشی به آنان وخانواده هایشان خواهند پرداخت و رده های سنی ۱۵ تا ۱۸ سال را جهت دریافت آموزشهای حرفهای و تزریق به بازار کار به سطح ۳ ارجاع مینمایند که در این سطح نیز با استفاده از توان اجرایی بخش خصوصی وخیرین مراحل حرفه آموزی ومعرفی به بازار کار متناسب و مددکاریهای لازم انجام خواهد گردید.
و بدین ترتیب کودکان کار در یک پروسه علمی ساماندهی و توانمند سازی خواهند شد.
در ادامه حضار به بیان دیدگاهها وطرح سوالات خود در رابطه با طرح فوق پرداختند.
شایان ذکراست تفاهم نامه اجرای طرح ساماندهی و توانمندسازی کودکان خیابانی بین بهزیستی ،شهرداری کرمان و خیریه اسرا منعقد و بزودی با حضور استاندار کرمان و مسئولین مرحله اجرایی آن آغاز خواهد شد./خبر مربوط به گذشته

کد خبر 28501

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک