مدیرکل بهزیستی استان کرمان: 
توانمندسازی جامعه نیازمند برنامه‌ریزی دقیق در حوزۀ اجتماعی است

فردای کرمان – گروه جامعه: مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان این‌که بهزیستی و شهرداری می‌توانند با تعامل و تفاهم، قدم‌های مثبتی در حوزه‌ی کودکان کار، معتادان متجاهر، متکدیان و حل مشکلات و معضلات آن‌ها بردارند، گفت: «امروز مردم بیش از تامین نیازهای معیشتی به برنامه‌ریزی در حوزه‌ی اجتماعی نیاز دارند و برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده در این زمینه برای توانمندسازی جامعه امری مهم و ضروری است


به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده در مراسم پیوستن شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر کرمان و کارکنان شهرداری کرمان به پازل همدلی با تشکر از شورای شهر و شهرداری به واسطه‌ی اهتمام و توجه ویژهای که به مسایل اجتماعی دارند، گفت: «با توجه به مسایل و مشکلاتی که جامعه‌ی امروز با آن موجه است، می‌طلبد که بیش از پیش به حوزه‌ی اجتماعی توجه داشته باشیم و بهطور تخصصی به مباحث حوزه‌ی اجتماعی ورود کنیم».
وی افزود: «امروز مردم بیش از تامین نیازهای معیشتی به برنامه‌ریزی در حوزه‌ی اجتماعی نیاز دارند و برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده در این زمینه برای توانمندسازی جامعه امری مهم و ضروری است».
مدیرکل بهزیستی کرمان، حضور نخبگان، تدوین برنامه‌ها و سازوکارهایی که بتواند مسایل اجتماعی در جامعه را ساماندهی کند بسیار مهم و کارساز دانست و بر ضرورت توجه به مسائل روز جامعه با رویکرد علمی و جامعه‌شناسانه تاکید کرد.
صادق‌زاده در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به مسایل و مشکلات اجتماعی که مردم با آن روبه‌رو هستند، به طرح «پازل همدلی» اشاره کرد و یادآور شد: «این طرح با محوریت تهیه و توزیع نوشت‌افزار جهت ارائه به دانش‌آموزان نیازمند و بی‌بضاعت تدوین شده است و در واقع این طرح رویکرد مشارکتی مردم در جامعه را تقویت می‌کند».
وی خاطرنشان کرد: «هدف مهم این طرح ایجاد ظرفیتی است تا هر کسی با هر توان و امکانی، بتواند مشارکت و نام خود را در این مجموعه ثبت کند».
صادق‌زاده ادامه داد: «در این زمینه می‌توانیم با همدلی و تعامل با یکدیگر، اقدامات موثرتری در زمینه‌ی حمایت از دانش‌آموزان نیازمند انجام دهیم».
وی بیان کرد: «شهرداری در این دوره بیش از هر دوره‌ای به مسایل اجتماعی به‌صورت عملیاتی توجه داشته است و تشکیل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بیانگر همین موضوع است و خوشبختانه گام‌های خوبی در زمینه‌ی مسایل اجتماعی در این دوره از شورا و شهرداری برداشته شده است».
صادقزاده گفت: «سازمان بهزیستی این آمادگی را دارد که با همکاری و تعامل با شهرداری، اقدامات موثر و ماندگاری در حوزه‌ی اجتماعی انجام دهد».
وی افزود: «بهزیستی و شهرداری می‌توانند با تعامل و تفاهم، قدم‌های مثبتی را در حوزه‌ی کودکان کار، معتادان متجاهر، متکدیان و حل مشکلات و معضلات آن‌ها بردارند».
مدیرکل بهزیستی کرمان همچنین پیشنهاد تشکیل اورژانس اجتماعی مشترک با شهرداری در حوزه‌ی مداخله در آسیبهای اجتماعی را ارائه کرد.
 
شهردار کرمان نیز در این نشست گفت: «شهرداری رسالت‌های مختلفی در شهر دارد و نقش یک دولت محلی را ایفا می‌کند و شورای اسلامی شهر نیز به عنوان یک پارلمان محلی محسوب می‌شود و شورا و شهرداری در کنار هم در جهت خدمت‌رسانی به مردم همواره در حال برنامه‌ریزی و فعالیت هستند».
سیدمهران عالم‌زاده با بیان اینکه شهرداری با سه رویکرد در حوزه‌های عمرانی، خدماتی و مسایل فرهنگی و اجتماعی فعالیت دارد، افزود: «امروز توجه به مسایل اجتماعی به‌عنوان یکی از مباحث مهم در کشور یکی از ضرورت‌هایی است که باید به آن توجه ویژه شود زیرا بستر تمام ناهنجاری‌های اجتماعی از بی‌توجهی به این حوزه در جامعه شروع می‌شود».
وی تاکید کرد: «باید تلاش شود حوزه‌ی اجتماعی به‌طور همه‌جانبه و متوازن در تمام بخش‌ها دیده شود».
عالم‌زاده با اشاره به اینکه شهر به عنوان یک موجود زنده و در حال رشد است، گفت: «باید به مسایل حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی در شهر نگاه ویژه شود که خوشبختانه در این دوره با حمایت خوب شورای شهر، به موضوعات اجتماعی بیشتر پرداخته شده است».
وی در ادامه راه‌اندازی دبیرخانه‌ی شهر دوستدار کودک را اولین گام مهم در زمینه‌ی توجه به مسایل حوزه‌ی کودک در زمینه‌ی مسایل اجتماعی دانست و بیان کرد: «همچنین راه‌اندازی دبیرخانه‌ی ستاد مناسب‌سازی شهر برای حضور معلولین، ساماندهی کودکان کار، ایجاد مرکزی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار، ایجاد گرم‌خانه و ساماندهی و خدمات‌رسانی در حوزه‌ی مناطق حاشیه‌ای شهر از دیگر مواردی است که شهرداری با جدیت پیگیری و دنبال می‌کند».
شهردار کرمان همچنین ایجاد سه فرهنگسرای تخصصی در حوزه‌های کودک، سالمندان و معلولین را از دیگر برنامه‌های شهرداری در حوزه‌ی مسایل اجتماعی بیان کرد و افزود: «در این راستا فرهنگسرای کودک راه‌اندازی شده است و در حوزه‌های کودک فعالیت دارد و فرهنگسرای ویژه‌ی سالمندان و معلولین نیز راه‌اندازی خواهد شد که فرهنگسرای معلولین برای اولین بار در کشور در کرمان طراحی و به مرحله‌ی اجرا رسیده است».
وی ادامه داد: «شهرداری در زمینه‌ی مسایل فرهنگی و اجتماعی سعی دارد با کمک دستگاه‌های متولی، گام‌های خوبی بردارد و با توجه به مشکلات کنونی جامعه در جهت ساماندهی مسایل اجتماعی اقدامات موثرتری انجام دهد».
عالم‌زاده ابراز امیدواری کرد با وفاق و همدلی بین شهرداری و ارگان‌ها و دستگاه‌های متولی، شاهد اقدامات خوبی در این حوزه باشیم.
شهردار کرمان همچنین آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و همراهی با بهزیستی و اجرای طرح‌های مشترک اعلام کرد.
گفتنی است در پایان این نشست از «پازل همدلی» با حضور اعضای شورای شهر،شهردار معاونین شهرداری و مسئولین بهزیستی رونمایی شده و شهردار و  اعضای حاضر شورای شهر کرمان به این طرح پیوستند.

کد خبر 28199

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

دسترسی سریع به خدمات الکترونیک