وجود ۴۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان کرمانشاه/معلولان نیازمند توجه ویژه هستند

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه از وجود ۴۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان کرمانشاه خبر داد.

‍ به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمانشاه، دکتر فرحناز محمدی مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در برنامه زنده رادیویی و تلویزیونی "صدای شهر" از شبکه استانی زاگرس که به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی افراد دارای معلولیت برگزار شد، گفت: ۱۳ آذرماه مصادف با سوم دسامبر به عنوان روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده و هرساله برنامه های مختلفی توسط بهزیستی به اجرا در می آید و امسال نیز این برنامه ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از تاریخ ۱۳ لغایت ۱۹ آذرماه اجرایی خواهند شد.

وی افزود: فرد معلول به کسی گفته می‌شود که از نظر ذهنی و جسمی کم‌توان باشد و نقص عضو او در کارایی و عملکردش تاثیرگذار باشد و معلولیت افراد نیز در زمینه‌های مختلف ذهنی، جسمی حرکتی، اعصاب و روان، بینایی و شنوایی است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه تصریح کرد: در حال حاضر ۴۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان کرمانشاه هستند که بیشترین آنها را از معلولان جسمی حرکتی تشکیل می دهند.

به گفته محمدی، معلولین با توجه به نوع معلولیت خود نیازمند ترحم افراد جامعه نیستند بلکه نیازمند توجه ویژه هستند و باید اقدامات لازم برای شکوفایی استعدادهای معلولان صورت پذیرد و یک فرد معلول حق دارد همانند افراد عادی به تمامی امکانات رفاهی جامعه دسترسی داشته باشد و انجام مناسب سازی معابر شهری برای این افراد یکی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه باشد.

این مسئول با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۹۷ در کشور،گفت: در این قانون تمامی نیاز افراد معلول از جمله اشتغال، مسکن، بهداشت و دیگر نیازهای آنها مورد بررسی قرار گرفته و تمامی مسئولین باید دست به دست هم دهند تا تمامی بندهای این قانون اجرایی شود.

وی بیان داشت: بهزیستی به عنوان دبیر کمیته مناسب‌سازی استان پیگیر مشکلات این عزیزان و ارتباط با سایر دستگاه هاس اجرایی است، اما متاسفانه برخی از دستگاه ها از این موضوع استقبال مناسبی ندارند و این در حالی است که در جشنواره شهید رجایی ارزیابی عملکرد مناسب‌سازی دستگاه ها برای افراد معلول مورد توجه است و سامانه پیامکی معبر به شماره پیامک ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ جهت طرح مشکلات و مسائل هم استانی های عزیز در خصوص مناسب سازی معابر و اماکن عمومی، محیط های شهری و فضاهای اداری و... راه اندازی شده است.

کد خبر 26512

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک