مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور: در برابر یک کودک، ۱۰ متقاضی فرزندخواندگی وجود دارد 

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر در برابر یک کودک، ۱۰ متقاضی فرزندخواندگی وجود دارد، گفت: همین امر باعث طولانی شدن پروسه فرزندخواندگی شده است وگرنه شرایط بهزیستی برای واگذاری فرزند دست و پا گیر نیست ضمن اینکه به هیچ عنوان معیار ما پولدار بودن خانواده متقاضی نبوده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل به نقل از ایرنا، «سید منتظر شبر» مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در مورد مراکز و تعداد کودکان تحت سرپرستی بهزیستی، گفت: در سه مرکز بهزیستی، دو مرکز به پسران با ظرفیت ۱۹۰ نفر و یک مرکز به دختران با ظرفیت ۲۵ نفر اختصاص دارد که به ترتیب در رده سنی زیر ۱۲ سال، تعداد پسران ۶۰ نفر و بالای ۱۲ سال ۱۳۰ کودک پسر نگهداری می‌شود که تعداد دختران در مجموع ۲۵ نفر هستند.

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که ورودیها به مراکز تغییریافته، ادامه داد: این نسبت در این سال‌ها تغییری نکرده؛ چراکه کودکانی که شرایط ترخیص داشتند ترخیص شدند و موارد جدید به مرکز وارد شده‌اند. ورود کودکان به مراکز هم روزانه تغییر می‌کنند به عنوان مثال در بازه زمانی کمتر و در زمانی دیگر این تعداد دو برابر می‌شود.

وی درباره موضوع گرفتن حضانت کودکان کار از والدین بدسرپست، توضیح داد: اگر مقام قضایی تشخیص بدهد که کودکی دارای پدر و مادر فاقد صلاحیت و عبارتی بدسرپست است می تواند از آنان سلب حضانت کند و بهزیستی هم امکان این را دارد که حضانت این کودکان را به شخصی دیگر به عنوان فرزندخوانده واگذار کند. شرایط سلب حضانت باید محرز باشد تا دست قاضی برای صدور این حکم باز باشد، به عنوان مثال وقتی قاضی در بررسی ها در یابد که این کودک در خیابان به کار اجباری گماشته شده است، پدر و مادر وی کارتن خواب هستند، نیازهای اولیه کودک و خود را نمی توانند تامین کنند، اجازه رفتن به مدرسه نمی‌دهند، کمترین سرپناه را نمی‌توانند برای کودک ایجاد کنند، از کودک به عنوان یک کالا و ابزاری برای رد و بدل کردن مواد مخدر و منبع درآمد استفاده می‌کنند و او را اجاره می‌دهند. اینجا مقام قضایی سلب حضانت کرده و به بهزیستی واگذار می‌کند. اما صِرف بودن کودک در خیابان سلب حضانت نمی‌کند.

شبر در پاسخ به چرایی سخت‌گیری در مورد واگذاری کودک به خانواده‌های متقاضی فرزند، گفت: سخت‌گیری‌های ما در حدی است که بررسی کنیم خانواده متقاضی از شرایط روحی روانی مناسب، عدم سوءپیشینه و آسیبهای اجتماعی، عدم اعتیاد، سلامت جسمی در حدی که بتواند یک فرزند را نگهداری کند، برخوردار باشد. نکته مهم در امر فرزندخواندگی، وضعیت اقتصادی خانواده متقاضی است تا آنجا که بتواند مایحتاج خود و کودک را فراهم کند اما متاسفانه این مساله از مواردی است که همواره انگشت اتهام را به سمت بهزیستی نشانه رفته مبنی بر اینکه بهزیستی دنبال خانواده‌های متمول می‌گردد. در حالی که معتقدیم متقاضیان نباید از جمله افراد فاقد شغل و مسکن و وامانده از تامین مایحتاج خود باشند. مواردی داشتیم که فرزند خوانده به بهزیستی اعتراض کرده که چرا سرپرستی من را به این خانواده که در خرج و مخارج خود مانده‌اند واگذار کرده‌اید. به هیچ عنوان معیار ما پولدار بودن خانواده متقاضی نیست و معتقدیم پول عامل خوشبختی نیست؛ چراکه شاهدیم میزان طلاق در خانواده‌های متمول بیشتر است و نشان می‌دهد که خانواده به هم پیوسته‌ای از نظر اجتماعی نیستند.

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور درباره شرایط فرزندخواندگی به مادران مجرد، خاطرنشان کرد: در قانون فرزندخواندگی مصوب ۱۳۵۳ به افراد مجرد اجازه فرزندخواندگی داده نمی‌شود؛ این قانون در سال ۱۳۹۲ اصلاح و به زنان مجرد اجازه داشتن فرزندخوانده را داد اما مردان مجرد همچنان از این قاعده دور هستند. زنان مجرد بالای ۳۰ سال شرایط تقاضای فرزندخواندگی را دارند؛ زنانی که دیگر قصد ازدواج ندارند البته ازدواج بعد از گرفتن فرزندخوانده، منع قانونی بر این افراد متصور نمی کند. اما باید توجه داشت که اولویت‌بندی در واگذاری فرزند وجود دارد و خانواده‌هایی که شرایط بچه‌دار شدن را هرگز ندارند بر زنی که مجرد است اولویت دارد.

وی علاوه بر شرط سنی، تمامی شرایط حاکم بر فرزندخواندگی از جمله داشتن سلامت جسمی، روحی و اقتصادی را برای فرزندخواندگی مادران مجرد عنوان کرد و گفت: اگر شاهد هستیم که پروسه واگذاری فرزند به طول می‌انجامد به این دلیل است که کودک واجد شرایط فرزندخواندگی کم داریم. به عبارتی کودکی که دارای سرپرست است یا هنوز سلب حضانت نشده را می‌توان به فرزندخواندگی داد و اغلب کودکان در شیرخوارگاه دارای این شرایط هستند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در برابر یک کودک، ۱۰ متقاضی وجود دارد و همین امر باعث طولانی شدن پروسه فرزندخواندگی شده است، در پایان یادآور شد: مطابق قانون، به زنان مجرد، فقط حضانت فرزند دختر واگذار می‌شود و نه فرزند پسر. به مردان مجرد نه دختر و نه فرزند پسر واگذار نمی‌شود.

کد خبر 2202

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =