قزوین | اورژانس اجتماعی فرهنگ ضد خشونت را رواج می‌دهد

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: با ورود اورژانس در هر مکانی فرهنگ ضد خشونت رواج پیداکرده است، اورژانس اجتماعی بازتولید آسیب ندارد بلکه آسیب‌های اجتماعی را به‌صورت عمیق رسیدگی و پیگیری می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان قزوین، رضا جعفری در مراسم افتتاح اورژانس اجتماعی شهرستان آوج که روز شنبه برگزار شد، تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی زمانی رخ می‌دهد که یک نظام اجتماعی نمی‌تواند واکنش مناسبی به تغییرات نشان دهد.

وی افزود: مداخلات ما باید به هنگام و در موقع خودش صورت بگیرد متأسفانه در این حوزه دچار غفلت و قصور شدیم و با توجه به خطوط قرمزی که ایجاد کرده بودند نمی‌توانستیم در حوزه آسیب اجتماعی ورود پیدا کنم، اما زمانی که مقام معظم رهبری بر انجام اقدامات جهادی در حوزه آسیب‌های اجتماعی تأکید کردند کار ما نیز راحت‌تر شد است.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور اظهار کرد: از طرفی مقام معظم رهبری آسیب دیدگان اجتماعی را اهالی نظام می‌دانند و به برخورد انسانی همراه باکرامت با این افراد را تأکید می‌کنند، فعالیت در حوزه آسیب اجتماعی نیازمند رویکرد هم‌افزا است و همه دستگاه‌ها باید پای‌کار بیایند و صرفاً عقد تفاهم‌نامه، دستورالعمل و آیین‌نامه‌ها کفایت نمی‌کند.

وی افزود: متأسفانه اولین مشکل در حوزه خانواده کاهش رشد جمعیت در کشور است به‌طوری‌که نرخ رشد جمعیت در سال 75 به میزان 4.1 بود که این میزان بود سال 95 حدود 1.24 بود، کاهش جمعیت نیز ناشی از کوچک شدن ساختار خانواده است که آسیب بزرگی است.

جعفری بیان کرد: یکی از آسیب‌های موجود سالمندی است وقتی با یک خانوار کوچک و حداقلی مواجه هستیم طبیعتاً حمایت در حوزه سالمندی وجود ندارد، در سایر ابعاد نیز همین‌طور است در حوزه سالمندی نیز جمعیت سالمندی 9.2 درصد درواقع 7 و نیم میلیون جمعیت هستند که سی سال بعد به 33 درصد می‌رسد درواقع از هر 3 نفر یک نفر سالمند می‌شوند.

وی تأکید کرد: میزان عمومیت ازدواج نیز با کاهش روبه‌رو شده است به‌طوری‌که سال 90 به میزان 97.2 درصد بود که در سال 95 به 96.3 رسیدیم، میزان تجرد قطعی نیز افزایش پیداکرده است به‌طوری‌که از 2.8 دهم به 3.8 دهم رسیدیم که این میزان رو به رشد است.


مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی یادآور شد: همه این آسیب‌های اجتماعی هشدار است که نشان می‌دهد ساختار خانوار آسیب‌پذیر است، در حوزه حمایت از خانواده سالمندی با چالش بزرگی روبه‌رو هستیم.

وی تأکید کرد: بحران اجتماعی ناشی از قصور در حوزه خانواده است باید راهکارها و اقدامات پیشگیرانه داشته باشیم، اورژانس اجتماعی در حوزه مداخلات انجام ورود می‌کند و در حال حاضر کودک‌آزاری، همسر آزاری سالمند آزاری و معلول آزاری در رأس خشونت‌های خانگی قرار دارند.

جعفری عنوان کرد: طبق شاخص‌های بررسی‌شده شهرهای با جمعیت بالای 50 هزار نفر و شهرهایی با رشد آسیب‌های اجتماعی بالا به اورژانس اجتماعی مجهز شوند، تاکنون 350 مرکز اورژانس اجتماعی در کشور تأسیس‌شده است که مرکز آوج 351 اورژانس اجتماعی کشور و هشتمین مرکز اورژانس قزوین است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر چهار هزار و 500 نیرو تحصیل‌کرده رشته‌های روانشناسی، مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی در حوزه اورژانس اجتماعی استخدام شدند.

مدیر اورژانس اجتماعی کشور یادآور شد: در طرح جدید به دنبال عقد تفاهم‌نامه با اورژانس پزشکی و ایجاد سامانه هستیم، در این سامانه افرادی که با 115 تماس بگیرند در صورت داشتن مشکل و آسیب اجتماعی به اورژانس اجتماعی متصل و در کمترین زمان ورود پیدا کنیم.

وی بیان کرد: با ورود اورژانس در هر مکانی فرهنگ ضد خشونت رواج پیداکرده است، اورژانس اجتماعی بازتولید آسیب ندارد بلکه آسیب‌های اجتماعی را به‌صورت عمیق رسیدگی و پیگیری می‌کند، تاکنون یک‌میلیون و 80 مورد خدمت در حوزه کودک‌آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری و معلول آزاری در اورژانس اجتماعی ارائه‌شده است.

جعفری تأکید کرد: سال گذشته 8 هزار پیشگیری از اقدام به خودکشی داشتیم که اگر انجام نمی‌دادیم، در حال حاضر ما رتبه 125 خودکشی در جهان راداریم که نشان می‌دهد موفق عمل کردیم و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: کودک‌آزاری رتبه اول آسیب‌های اجتماعی را دارد و هیچ کودکی نباید در معرض خشونت باشد، 50 درصد موارد کودک‌آزاری‌هایی که شناسایی‌شده است که بیش از یک سال از سابقه خشونت آن‌ها می‌گذرد که در حوزه همسر آزاری نیز همین‌طور است.

مدیر اورژانس اجتماعی کشور عنوان کرد: اورژانس اجتماعی زنجیره‌ای از خدمات است، درواقع اورژانس اجتماعی گلوگاه آسیب‌های اجتماعی است، باید شناسایی و ساماندهی شوند خانه امن پذیرای زنان آسیب‌دیده و خانه سلامت پذیرای دختران فراری است.

وی بیان کرد: ما به‌جای منفعل بودند؛ کنشگرانه و فعالانه ورود پیدا کردیم و در اورژانس اجتماعی فاصله و زمان را کم کردیم به‌طوری‌که خودمان سراغ فرد آسیب‌دیده می‌رویم، در حوزه آسیب‌های اجتماعی فرد ازنظر روحی دچار آسیب می‌شوند.

جعفری یادآور شد: وقتی به یک دختر و یک پسر تعرض جنسی می‌شود تا مادام عمر آسیب را یدک می‌کشد، اورژانس اجتماعی می‌تواند در این مواقع کمک خوبی انجام شود، باید دست‌به‌دست هم دهیم چراکه همه افراد در معرض آسیب قرار دارند و آسیب اجتماعی مرزی ندارد.

وی عنوان کرد: سازمان بهزیستی ضربه‌گیر است و اگر حمایت نشویم ضربه‌پذیر می‌شویم، آسیب اجتماعی زیبنده کشور ما نیست، هنر آسیب‌شناسی است نباید آسیب‌ها را لاپوشانی کنیم.

اورژانس اجتماعی بهزیستی شهرستان آوج بااعتباری بالغ‌بر 500 میلیون تومان باهدف کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افتتاح شد.

کد خبر 2175

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک