تهران| 60 هزار نفر از طریق خط 1480 مشاوره دریافت کردند

سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی کشور در سخنان پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته شهرری، از ارائه مشاوره تلفنی به بیش از 60 هزار نفر از شهروندان استان تهران از طریق سامانه 1480 سازمان بهزیستی در سه ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، سید محمد رحیم فاضلی نژاد، سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی کشور ، با گرامیداشت سی و نهمین سالروز شهادت دکتر فیاض بخش، بانی تاسیس سازمان بهزیستی کشور، به تشریح خدمات و برنامه های متنوع برای جامعه هدف این سازمان در اقصی نقاط کشور پرداخت و گفت: براساس اصول 21 و 29 قانون اساسی سازمان بهزیستی مکلف است با ارائه طرح ها  وبرنامه های تخصصی در راستای ارتقای سطح رفاه اقشار آسیب پذیر جامعه گام بردارد. در این چهار دهه رویکرد سازمان بهزیستی تخصصی محور بوده و به سراغ آسیب دیدگان و آسیب رسانان و معلولان درحوزه های مختلف رفته و فعالیت های خود را در سه حوزه دنبال می کند؛ سطح اول خدمات فراگیر بوده و ویژه همه گروه های سنی شامل اقدامات آگاه سازانه بوده است.

وی ادامه داد: تلفن 1480 ویژه مشاوره به تمامی خانواده هایی است که به هر دلیلی نیازمند خدمات مشاوره ای هستند و خدمات آنها کاملا رایگان و مکالمات محرمانه است به طوری که نه کسی آنها را بشناسد و نه اطلاعات آنها جایی ثبت شود. در ارتباط با این موضوع هیچ مشخصاتی از تماس گیرنده ثبت نمی شود و از یک کد برای ادامه فرایند مشاوره می تواند استفاده کنند.

 فاضلی نژاد، خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست امسال 60 هزار مکالمه تلفنی مرتبط با موضوع بهزیستی در استان تهران ثبت شده که این تعداد تماس در مدت مشابه سال قبل 41 هزار مکالمه بوده است.

مشاوران برجسته و متخصص سازمان بهزیستی از ساعت 8 صبح تا 8 شب آمده پاسخگویی و ارائه مشاوره به شهروندان در زمینه مشکلات خانوادگی، مباحث روحی و روانی، طلاق، خشونت های خانوادگی و مباحثی از این دست هستند. وی افزود: سطح خدمات بگونه ای بوده است که روز به روز شاهد افزایش متقاضیان دریافت این نوع سرویس هستیم و آمارها نشان دهنده موفقیت این طرح  بوده است.

سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یکی دیگر از خدمات بهزیستی غربالگری شنوایی نوزادان است. با تفاهمنامه ای که بین وزارت بهداشت و درمان و بهزیستی منعقد شده تمامی نوزادان از بدو تولد تحت غربالگری شنوایی قرار می گیرند و وضعیت  شنوایی آنها رصد می شود؛ چنانچه نیازمند خدمات درمان ومداخله باشند این کار صورت میگیرد تا کودکان در آینده تبدیل به افراد ناشنوا نشوند.

طرح آمبلیوپی چشم نیز از دیگر خدمات بهزیستی به افراد جامعه است تا  در آینده جامعه معلولان نابینا و کم بینا کمتر شود. در این طرح کودکان 3 تا شش سال به صورت صد درصدی زیر پوشش طرح  برای سه سال پیاپی تحت حمایت طرح سنجش تنبلی چشم قرار می گیرند و به موقع تشخیص و اقدامات درمانی برای مبتلایان انجام می شود.

در بحث پیشگیری از آسیب ها اجتماعی ساز وکارهای متنوعی داریم و در راستای پیشگیری از اعتیاد، طلاق و بحرانهای خانوادگی و خودکشی ورود می کنیم آموزش های مختلفی با همکاری ان جی او ها و آموزش و پرورش انجام می شود و تا جایی که مقدور باشد آموزش و آگاه سازی صورت میگیرد تا به موقع از بروز آسیب های اجتماعی در آینده جلوگیری کنیم .

 وی با اشاره به آمار معلولان در جامعه، گفت: نرم 10 درصد افراد جامعه که به نوعی دچار معلولیت های خفیف، متوسط و یا شدید هستند، 5 میلیون نفر در سطح سازمان بهزیستی کشور شناسایی و برای آنها پرونده تشکیل شده که خدمات مستمر و غیر مستمر از سازمان دریافت می کنند. که از این تعداد یک میلیون و 860هزار نفر مستمری دریافت می کنند.

مدیر بهزیستی شهرستان تهران، در مورد خدمات به مستمری بگیران بهزیستی تصریح کرد:  پارسال میزان مستمری مددجویان افزایش دو تا 5 برابری داشته است و خانواده ها به تناسب بعد خانواده افزایش مستمری  داشته اند.

فاضلی نژاد افزود: تا سال گذشته فقط معلولان سرپرست خانوار مستمری دریافت می کردند اما از ابتدای سال 98 به منظور تامین معاش خانواده ، برای تمامی اعضای خانوار هم افزایش مستمری لحاظ می شود.   

وی در مورد واحد های مسکونی معلولان گفت: تا کنون بالغ بر 140 هزار واحد مسکونی برای معلولان ساخته شده و روز پنجشنبه با حضور مهندس شریعتمداری و رئیس سازمان بهزیستی 2100 واحد مسکونی ویژه خانواده های دارای دو معلول واگذار شد و 50 هزار واحد نیز در دست اقدام داریم.

همچنین در این مراسم خیرین، احداث 1600 واحد مسکونی برای معلولان درنقاط مختلف کشور را متقبل شدند.   

در بحث درمان معتادان نیز خدمات برجسته ای صورت گرفته و زیر ساخت های خوبی را فراهم کرده ایم در این راستا برای معتادانی که داوطلبانه متقاضی درمان و بهبودی هستند فضا مهیا شده است هم در بحث مراکز اقامتی، مشاوره ای سرپایی مجوزهایی داده شده که با نظارت هایی که انجام می شود و  این افراد با هماهنگی سیستم قضایی و انتظامی شناسایی و در مراکز شبانه روزی تحت درمان قرار می گیرند. در راستای کمک به طیفی که دچار آسیب شده اند 23هزار معتاد متجاهر پارسال در استان تهران شناسایی و پذیرش شدند.

منبع: بسیج نیوز

کد خبر 2108

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک