فارس |نشست خبری مدیر کل بهزیستی استان فارس در هفته بهزیستی

سید مرتضی موسوی مدیرکل بهزیستی استان فارس درنشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی، با ابراز نگرانی از این موضوع که بسیاری از افراد از کودک آزاری اطلاع درستی ندارند، ادامه داد: استان فارس رکوردار بیشترین آمار کودک آزاری در کشور است.

سید مرتضی موسوی مدیرکل بهزیستی استان فارس درنشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی، با ابراز نگرانی از این موضوع که بسیاری از افراد از کودک آزاری اطلاع درستی ندارند، ادامه داد: استان فارس رکوردار بیشترین آمار کودک آزاری در کشور است.

وی افزود: در بحث شبه خانواده سال گذشته ۱۴۲ کودک شامل ۸۳ دختر و ۵۹ پسر به خانواده های متقاضی فرزند، واگذار شده و هم اینک بیش از یکهزار خانواده در استان در نوبت واگذاری کودکان بهزیستی قرار دارند.

موسوی با اشاره به شعار شفافیت، توانمندسازی و ارتقای سلامت اجتماعی به عنوان محوریت کار امسال این سازمان در سطح کشور، بیان کرد: توانمندساری حلقه تکمیلی سازمان بهزیستی در قالب پیشگیری، توانمندی فردی و اجتماعی و ... است.

مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه ورود و مداخله بهنگام به آسیب ها و توانمندسازی هدفی است که در این سازمان دنبال می شود، افزود: خوشبختانه بهزیستی در مباحثی چون؛ مهارت های فردی و اجتماعی، خانواده، فرزندپروری، مهارت های زندگی به خوبی ورود کرده و در این راستا سال گذشته یک میلیون و ٧٩٢ هزار نفر در این آموزش ها با همکاری ٦٣٣ گروه اجتماع محور و بیش از ١٢٠ سازمان مردم نهاد شرکت کردند.

وی ادامه داد: علی رغم وضعیت نامطلوب بودجه ای دولت، اما هیئت وزیران دو هفته گذشته مصوب کرد که اعتبارات بهزیستی در همه پرداخت‌ها ١٠٠ درصد تحقق پیدا کند.

وی با بیان اینکه اعضای خانواده معلولان نیز تحت پوشش مستمری قرار گرفته اند، اعلام کرد که در حال حاضر ۳۲۱ هزار و ٧٥٥ نفر از خدمات مستمر و غیرمستمر بهزیستی استان فارس بهره‌مند هستند.

مدیرکل بهزیستی فارس به تسهیلات اشتغالزایی ٣٢ میلیارد و ٤٠٠ میلیون تومانی سال گذشته این اداره‌کل اشاره و عنوان کرد: این میزان اعتبار امسال به ٨٣ میلیارد تومان رسیده است.

موسوی همچنین سهم بیمه کارفرمایی سال گذشته را ٤ میلیارد و ٨٠٠ میلیون اعلام کرد که امسال به ٦ میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان افزایش یافته است و در این باره اظهار کرد: در سال ٩٧ سهم اشتغال ما دو هزار و ٧٣٤ نفر بود که بیش از آن و به میزان ٣ هزار و ٦٥١ نفر تحقق یافت. امسال نیز سهم اشتغال دو هزار و ٩٠٠ نفری پیش بینی شده است.

وی به وضعیت ساخت مسکن خانوار دو معلولی در استان هم اشاره و بیان کرد: در سال ٩٤ دولت طی تفاهم‌نامه پنج جانبه، ساخت مسکن برای خانوارهای دو معلول به بالا را در دستور کار قرار داد که استان فارس پس از تهران با یکهزار و 340 سهمیه بیشترین خانوار دو معلولی کشور را داشت.

مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: تاکنون 724 واحد از این تعداد به بهره برداری رسیده و مابقی در حال احداث است که ۴۲ واحد آن در هفته بهزیستی تحویل مددجویان داده می شود.

موسوی همچنین با اعلام این خبر که پروژه ٤٠ واحدی فاضل نیز در هفته دولت کلنگ زنی می‌شود، بیان کرد: در شهر شیراز ٢٢٠ واحد برای این خانوارها در مجموع در حال پیگیری و احداث است که با همت و همکاری سایر دستگاه ها و مشارکت خیرین تا پایان سال ٩٩ به اتمام می رسد.

وی سهم آورده معلول، بهزیستی، قرارگاه محرومیت زدایی، بنیاد مستضعفان، انجمن خیرین مسکن ساز و بنیاد مسکن جهت ساخت مسکن برای خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول در این طرح را به ترتیب 40 ، 10، 15، 15 و 5 میلیون تومان و استفاده از توان فنی مهندسی عنوان کرد.

مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: همچنین برای ترغیب کارفرمایان جهت ایجاد شغل پایدار و بکارگیری معلولان در واحدهای تولیدی تا سقف ٥٠ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ٥ ساله اعطاء می‌شود و علاوه بر آن سهم کارفرمایی را پرداخت می نماید

موسوی با تصریح بر این نکته که بیش از ٦٠ درصد معلولان فارس بیکار هستند که اکثر آن‌ها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، گفت: بیشترین آمار تحصیلات دانشگاهی بین معلولان استان را نابینایان ما تشکیل می‌دهند.

وی به مناسب سازی محیط برای تردد معلولان در فارس هم اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ٣٥ درصد از فضاهای اداری و شهری استان برای تردد معلولان مناسب سازی شده است. در سال ٩٣ حدود ١٨ درصد فضاها مناسب سازی شده بود.

موسوی با تاکید بر اینکه مناسب سازی تنها مبلمان شهری و رمپ نیست بلکه باید استانداردهای خاصی برای معلولان در ابعاد مختلف اعمال شود، عنوان کرد: مناسب سازی فضاها برای معلولان باید به مسیری منتهی شود که مشکلی برای تردد استاندارد این قشر از جامعه ایجاد نکند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مهندسان، طراحان و ناظران ما اطلاعی از مصوبات شورای مناسب سازی ندارند، افزود: نهضت مناسب سازی فضاهای شهری و اداری برای معلولان به شدت در حال پیشگیری است.

مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: سامانه معبر در این باره طراحی شده و هر معلول و شهروندی که احساس مسئولیت اجتماعی کند، می‌تواند با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ تماس و فضاهای نامناسب تردد معلولان را منعکس کند.

موسوی به مناسب سازی محیط برای معلولان در مترو شیراز هم اشاره کرد و افزود: در ابتدای بحث ساخت قطار شهری استانداردهای لازم را ارسال کردیم که تقریبا رعایت شده، اما نه برای همه معلولان.

وی عنوان کرد: ۳۰ درصد نمره ارزیابی دستگاه‌های اجرایی فارس به مناسب سازی محیط برای معلولان اختصاص داده شده که بیشترین نمره را اداره‌کل بهزیستی با عدد ٢٩ گرفته است.

مدیرکل بهزیستی فارس در ادامه به کودکان کار به عنوان یک علامت از معضلات اجتماعی است و یک شاخص منفی هم اشاره و بیان کرد: شیراز از جمله کلانشهرهایی است که طی سال‌هی گذشته با این مشکل گریبانگیر شده است.

به گفته موسوی در سال گذشته ٤٧٤ کودک کار و خیابانی در سطح فارس و در دو مرکز شبانه‌روزی و یک مرکز روزانه در شیراز و یک مرکز روزانه در مرودشت ساماندهی شده اند.

وی با تصریح بر اینکه ۶۷ درصد از کودکان کار و خیابانی در فارس غیریرانی هستند، گفت: کار زیر ١٨ سال برای کودکان ممنوع است و در صورت بهره کشیٰ افراد تحت پیگیرد قانونی قرار می گیرند.

مدیرکل بهزیستی فارس همچنین اعلام کرد که در حال حاضر ٥١٥ کودک زیر ١٨ سال در مراکز تحت پوشش بهزیستی استان نگهداری می شوند که ٩٠درصد از آن‌ها بدسرپرست هستند.

موسوی به روند واگذاری کودکان تحت پوشش بهزیستی هم اشاره و با ابراز خرسندی از ارتقای فرهنگ فرزندخواندگی در استان، بیان کرد: این مهم جهت تحکیم خانواده و سامان عاطفی این کودکان بسیار موثر است.

وی افزود: اگرچه روند اداری واگذاری‌ها تسهیل شده، اما همچنان مسیری طولانی برای واگذاری باید شود.

مدیرکل بهزیستی فارس به اورژانس اجتماعی یا خط ١٢٣ این سازمان هم اشاره و با بیان اینکه برابر قانون برنامه ششم توسعه کشور همه شهرهای بالای ٥٠ هزار نفر باید مجهز به این پایگاه شوند، گفت: سال گذشته ١٤٦ شهرستان مجهز به اورژانس ثابت و سیار شدد که بیشترین تعداد آن با ٢٢ شهرستان در فارس راه اندازی شد.

موسوی که اورژانس اجتماعی را ورودی و مدخلی برای همه آسیب های اجتماعی می‌داند، عنوان کرد: افزایش مصرف آمفتامین ها منجر به افزایش خشونت اجتماعی شده است.

وی به راه‌اندازی خانه امن برای زنان و خانه سلامت برای دختران در شیراز هم اشاره و تاکید کرد که هدف غایی ما برگشت به خانواده سالم است و هدف، نگهداشت افراد نیست.

مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به ساماندهی ۳۴ هزار نفر در اورژانس اجتماعی استان در سال گذشته، گفت: بیشترین آمار مراجعات به این پایگاه، مربوط به طلاق و کودک آزاری بوده و فارس رکوردار کودک آزاری در سال ٩٧ بوده است.

موسوی همچنین با بیان اینکه بسیاری از افراد از مصادیق کودک آزاری اطلاعی ندارند، گفت: عدم توجه به خواست کودکان و آزارهای عاطفی بیشترین آمار کودک آزاری را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه ۳ درصد استخدام ها باید از بین معلولان باشد که بیشترین آمار استخدامی در خود اداره کل بهزیستی فارس بیش از ٧ درصد گزارش شده است، گفت: ما نقشی در معلولیت افراد نداشته‌ایم؛ همه دستگاه ها باید نسبت به مسئولیت اجتماعی خود واقف باشند که متاسفانه اینگونه نبوده و به دنبال هزینه بوده‌ایم.

کد خبر 1938

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک