بازدید سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر از مرکز خط ملی اعتیاد/ «تریاک» و «گل» دو مخدر پرمصرف کشور

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در بازدید از مرکز خط ملی اعتیاد ۰۹۶۲۸ با بیان اینکه شهروندان بدون پرداخت هزینه می‌توانند از مشاوره اعتیاد استفاده کنند، گفت: تریاک مقام اول مصرف مواد مخدر در کشور را دارد و در مرحله بعد گل به دلیل عدم آگاهی از عوارض آن بیشترین مصرف در کشور را دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل به نقل از ایسنا، سردار «سعید منتظر المهدی» سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در بازدید از مرکز خط ملی اعتیاد ۰۹۶۲۸ با بیان اینکه امسال دهمین سال فعالیت این خط تلفنی است، گفت: این خط با همت سازمان بهزیستی کشور و حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور فعالیت خود را آغاز کرده و روز به روز فعالیت آن در حال گسترش است.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۴۵۰ هزار تماس موفق با خط ملی اعتیاد برقرار شده است، اظهار کرد: میانگین زمانی که مشاورین در جریان تماس‌ها صرف می‌کنند حدود ۱۰ دقیقه است اما متخصصان اعلام می‌کنند که حتی ممکن است تماسی تا یک ساعت هم طول بکشد. در این بخش کارشناسان، کارشناسان ارشد، دکترا و … در رشته‌های مددکاری، روان شناسی و … مشغول به کار هستند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه کارشناسان خط ملی اعتیاد از  ۸ صبح تا ۸ شب پاسخگوی افراد در سراسر کشور هستند، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند با شماره گیری ۰۹۶۲۸ بدون پرداخت هزینه از مشاوره اعتیاد استفاده کنند.

منتظر المهدی افزود: حضور امروز در این مرکز در راستای شناساندن این مرکز به کسانی است که به آن نیاز دارند. بیشترین تماس گیرندگان مادران و هسران افراد معتاد هستند که دنبال راهکار هستند اما بیشتر تماس‌ها مربوط به کسانی است که گرفتار اعتیاد شده اند و اینجا هم مشاوره و راهنمایی دریافت می‌کنند تا به نزدیک‌ترین مرکز درمان اعتیاد مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه نگرانی در حوزه استفاده از گل بیشتر شده است، در پایان یادآور شد: با این حال هنوز هم تریاک مقام اول مصرف مواد مخدر در کشور را دارد، در مرحله بعد هم گل به دلیل عدم آگاهی از عوارض آن بیشترین مصرف در کشور را دارد. برخی گمان می‌کند این ماده گیاهی است و عوارضی ندارد این درحالیست که باعث افزایش فشار خون و مشکلات مغزی می‌شود که اگرچه در کوتاه مدت لذت به همراه دارد اما بعد از مدتی باعث از کارافتادگی مغز می‌شود به طوریکه فرد نیاز پیدا می‌کند از مواد مخدر دیگر یا مواد ترکیبی استفاده کند، بنابراین افرادی که برای لاغری، ایجاد شادابی، نشاط و.... از این مواد استفاده می‌کنند کاملاً در اشتباه هستند.

کد خبر 1272

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =