خیریه‌ها و سمن‌ها براساس شاخص‌های تعیین شده‌ای، رتبه‌بندی می‌شوند

مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی سازمان بهزیستی کشور، گفت: خیریه‌ها و سمن‌ها براساس شاخص‌های تعیین شده‌ای، رتبه‌بندی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل به نقل از ایرنا، «جهان حیدری» مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی بهزیستی کشور با بیان اینکه خیریه‌ها و سمن‌ها براساس شاخص‌های تعیین شده‌ای، رتبه‌بندی می‌شوند، گفت: شفافیت عملکرد و توانمندی آنها و همکاری در طرح‌های اجتماعی از جمله شاخص‌های ارزیابی است.

مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی بهزیستی کشور، افزود: رتبه‌بندی خیریه‌ها به ما امکان می‌دهد تا هر سه ماه، یکبار گزارش عملکرد از خیریه‌ها داشته باشیم و احتمال اقداماتی مانند پولشویی در خیریه‌ها به حداقل برسد. از سوی دیگر با رتبه‌بندی خیریه‌ها، توانمندسازی آنها را شناسایی می‌کنیم و در مواقع بحرانی می‌توانیم از توانمندی آنها بهره‌مند شویم.

وی، تصریح کرد: تاکنون سه مورد پولشویی از خیریه‌ها گزارش شده که طبق استعلام‌ها، هیچکدام مجوز خود را از بهزیستی نگرفته بودند. گاهی خیریه‌های قدیمی‌تر که سطح تحصیلات پایین‌تری دارند به سمت و سویی‌هایی کشیده می‌شوند که ما بلافاصله روشنگری کردیم و آنها را نسبت به اقدامشان آگاه کردیم تا به مشکلات برنخورند.

حیدری، تصریح کرد: اگر خیریه‌ای از بهزیستی مجوز گرفته شود و مرتکب تخلفی شود بلافاصله اقدام آن خیریه در کمیسیون بررسی می‌شود و اگر آن خلاف، مشکل‌زا باشد آن خیریه منحل خواهد شد. بهزیستی برخلاف نهادهای دیگر برای انحلال خیریه، نیاز به رای دادگاه ندارد و برای ایجاد خیریه حتی از افراد خوشنام نیز استعلامات لازم مانند عدم سوء پیشینه اخذ می‌شود و پس از تاسیس بلافاصله آنها را درگیر کارهای تخصصی می‌کنیم.

مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی سازمان بهزیستی کشور، در پایان یادآور شد: سامانه شفافیت صدور مجوز خیریه‌ها نیز در این سازمان در دست راه‌اندازی است؛ اگر کسی نسبت به صادر نشدن خیریه‌ای معترض بود می‌تواند براساس اطلاعات این سامانه بفهمد که علت چه بوده است. به خاطر شفافیت در عملکرد و حقوق شهروندی، نیازسنجی خیریه‌ها برداشته شده و فراخوانی در این زمینه نخواهد بود تا افراد خیر بتوانند در سامانه وارد شوند و حق کسی ضایع نشود. چون پیش از این جلوی صدور مجوزها در برخی استان‌ها گرفته شده بود.

کد خبر 1104

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =