تهران| ۳ هزار و ۸۰۰ کودک کار در استان تهران شناسایی شده اند

مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: در حال حاضر بیش از ۱۷۹ کودک را از خیابان‌ها شناسایی و زمینه جذب و پذیرش آن‌ها را در سه مرکز دولتی فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، داریوش بیات نژاد اظهار داشت: اداره اتباع وزارت کشور و استانداری هنوز پاسخ روشن و اقدام موثری در این خصوص رسیدگی به وضعیت کودکان کار اتباع خارجی نداشته اند.

بیات نژاد ادامه داد: اکثریت کودکان کار به دلیل مشکلات معیشتی و اشتغال و برای کمک به معیشت خانواده خود شغل‌های کاذب را انتخاب می‌کنند که تبعات و آسیب‌هایی را برای آن‌ها به همراه دارد.

وی با اعلام اینکه بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ کودک کار در استان تهران به ویژه شهر تهران شناسایی شده اند، گفت: ما صفر تا صد مسائل خانوادگی این کودکان را می‌دانیم و با انواع بسته‌ها و نسخه‌های مناسب برای رفع مشکل این خانواده‌ها و کودکان نیز آشنا هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اجرای طرح "ساماندهی کودکان کار" از ۲۲ خرداد ماه تا به الان گفت: در حال حاضر بیش از ۱۷۹ کودک را از خیابان‌ها شناسایی و زمینه جذب و پذیرش آن‌ها را در سه مرکز دولتی فراهم شده است.

بیات نژاد در رابطه با نقش تعامل سازنده دستگاه‌ها برای رفع معضل کودکان کار گفت: کلیه دستگاه‌های حاکمیتی باید دست به دست هم داده و خدمت بی منتی را به مردم ارائه دهند، اما سازمان بهزیستی در حوزه ساماندهی کودکان کار، تنها مانده و هیچ یک از سازمان‌ها و نهادهای موظف در این فرآیند، همکاری و همراهی مطلوبی با بهزیستی ندارند و مطابق دستورالعمل‌ها عمل نمی‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران یادآور شد: شهرداری مطابق قانون مکلف به فراهم کردن فضای فیزیکی مناسب با تجهیزات کامل برای کودکان کار است که تا به الان این کار انجام نشده و ما فقط شاهد وعده‌های تو خالی بودیم.

وی ساماندهی کودکان کار به روش جمع آوری از کف خیابان و پذیرش آن‌ها در یک مرکز را محکوم به شکست دانست و تأکید کرد: ما باید زمینه‌های توانمندسازی و درمان خانواده‌ها را فراهم کنیم.

بیات نژاد با اعلام اینکه طبق آمار رسمی ۷۰ درصد کودکان پذیرش شده در این مراکز، از اتباع خارجی اند گفت: مجموعه اداره اتباع وزارت کشور و استانداری هنوز پاسخ روشن و اقدام موثری درخصوص حل این مشکل ارائه نکرده اند.

منبع: میزان

کد خبر 1012

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک